- Pagrindiniai gydymo būdai
- Video seminaras: Onkologinės ligos gydymo būdai ir atsistatymas.
- Vaizdo įrašas: Kas yra chemoterapija: jos rūšys, skyrimo būdai. Hematologinis toksiškumas.
- Vaizdo įrašas. Metastazių galvos smegenyse gydymas Gama peiliu.
- Vaizdo įrašas. Pokalbis apie hiperterminę intraperitoninę chemoterapiją. Kas tai? Kodėl? Kada?
- Vaizdo įrašas. Pataria onkologas. Gydymas tamoksifenu.
Pagrindiniai gydymo būdai #
Onkologinės ligos gydymo tikslas – siekti geriausių gydymo rezultatų su mažiausiu ligos ir jos gydymo poveikiu Jūsų gyvenimui. Įvykus multidisciplininės komandos aptarimui, konsultacijos metu gydantis gydytojas onkologas su Jumis aptaria Jums paskirtą individualų gydymo planą.
Chirurgija – tai vėžinio audinio pašalinimas. Operacijos metu pašalinamas vien tik navikas arba navikas su visu organu. Chirurginis gydymas yra efektyviausias ankstyvųjų stadijų navikų atvejais.
Chemoterapija – tai sergančiųjų onkologine liga gydymas citotoksinio poveikio vaistais, t. y. vaistais, kurie slopina esminę vėžio ląstelių savybę – jų greitą, nekontroliuojamą dalijimąsi. Praradusios dauginimosi galimybę vėžio ląstelės žūva, navikas nebeauga. Chemoterapija atliekama į veną sušvirkščiant arba sulašinant vaistus tirpalo forma. Gydant taikomi chemoterapijos ciklai (kursai), atliekami kas kelias savaitės. Tarp ciklų būna poilsio periodas, kai organizmas atsigauna nuo chemoterapijos šalutinių poveikių. Vaistai, patekę į kraują, jo srovės nunešami į organizmo audinius ir tiesiogiai veikia ląsteles. Labiausiai šių vaistų poveikiui jautrios greitai besidauginančios ląstelės. Kadangi vėžio ląstelės dauginasi ir auga daug greičiau nei normalios, sveikos organizmo ląstelės, jas vaistai nuo vėžio paveikia pirmiausia ir labiausiai. Tačiau ir sveikos, normalios organizmo ląstelės neišvengiamai pažeidžiamos, tik daug silpniau, todėl jos sugeba atsigauti. Jų pažeidimai pasireiškia įvairiais, priklausomai nuo vaisto, šalutiniais poveikiais, kurie dažniausiai yra laikini ir praeina, kai užbaigus chemoterapiją ląstelių veikla normalizuojasi.
Spindulinė terapija – tai navikinės ligos gydymas, kai taikant jonizuojančią spinduliuotę, tam tikroje kūno vietoje naikinamos vėžio ląstelės ir kuo silpniau veikiamos sveikosios. Dažniausiai radioterapija taikoma ligoninės radioterapijos skyriuje, kelias savaites trunkančiais trumpais kursais – kasdieninėmis frakcijomis (seansais).
Imunoterapija – tai medikamentinis gydymo būdas, kuriuo siekiama aktyvinti paties organizmo priešvėžinį atsaką. Šio gydymo koncepcija skiriasi nuo kitų sisteminės terapijos rūšių (chemoterapijos, radioterapijos), nes imunoterapija vėžį veikia netiesiogiai, bet aktyvindama T limfocitus, kurie ir „kovoja“ su vėžinėmis ląstelėmis.
Hormonų terapija – tai gydymas vaistais, kurie veikia organizme natūraliai gaminamus hormonus – slopina jų gamybą arba neleidžia jiems pasiekti vėžio ląstelės. Hormonų terapija taikoma gydant krūties, kiaušidžių, gimdos, prostatos vėžį.
Taikinių terapija – tai toks gydymo būdas, kurio metu naudojami vaistai ar kitos medžiagos, kurios veikdamos tam tikras vėžinių ląstelių molekules stabdo vėžinių ląstelių augimą. Taikinių terapija ypatinga tuo, kad ji veikia tik vėžines ląsteles ir beveik nedaro poveikio normalioms organizmo ląstelėms.
Prieš pradėdamas taikyti gydymą, gydytojas paaiškins jo tikslus. Kadangi joks gydymas negali būti taikomas be paciento sutikimo, Jūsų bus prašoma pasirašyti sutikimą, kuris patvirtins, kad leidžiate taikyti Jums paskirtą gydymą. Prieš išreiškiant sutikimą, Jums turi būti pateikta išsami informacija apie gydymo būdą ir apimtį, jo pranašumus ir trūkumus, galimas rizikas ir šalutinius poveikius, kitus prieinamus gydymo būdus.
Video seminaras: Onkologinės ligos gydymo būdai ir atsistatymas. #
Kviečiame žiūrėti seminarą, kurio metu su gydytoja odontologe Kristina Saldūnaite, gydytoja onkologe – chemoterapeute Aušra Bankauskaite bei gydytoja onkologe – radioterapeute Jurga Remeikiene bus aptarta:
- Onkologinės ligos medikamentinius (chemoterapija, imunoterapija, taikinių terapija bei biologinė terapija) ir spindulinius (išorinės spinduliuotės ir brachiterapijos) gydymo būdus bei galimybes Lietuvoje
- Onkologinės ligos gydymo sukeltų šalutinių poveikių valdymą, patarimus ir patirtis, kaip pasiruošti gydymui ir kaip greičiau sustiprėti po jo • Pratimai ir patarimai kaip užtikrinti tinkamą burnos higieną kasdien
- Burnos higienos iššūkiai prieš gydymą bei gydymo metu sukelti burnos pažeidimai ir jų gydymas bei profilaktika
Seminare dalyvauja: gyd. odontologė Kristina Saldūnaitė, gyd. onkologė chemoterapeutė Aušra Bankauskaitė, gyd. onkologė radioterapeutė Jurga Remeikienė.
Seminarą moderuoja POLA patarėjas Šarūnas Narbutas.
Vaizdo įrašas: Kas yra chemoterapija: jos rūšys, skyrimo būdai. Hematologinis toksiškumas. #
Chemoterapija yra priešvėžinis medikamentinis gydymas citostatiniais preparatais. Gydytoja onkologė chemoterapeutė Giedrė Anglickienė išsamiai paaiškina apie chemoterapijos rūšis bei skyrimo būdus. Chemoterapija neveikia selektyviai tik navikinių ląstelių, ji veikia visą organizmą ir pirmiausiai veikia greitai besidauginančias ląsteles, tad gydymo metu pacientai susiduria su nepageidaujamais reiškiniais. Hematologinis toksiškumas arba kaulų čiulpų slopinimas yra viena iš dažnesnių nepageidaujamų reakcijų, skiriant chemoterapinį gydymą.
Vaizdo įrašas. Metastazių galvos smegenyse gydymas Gama peiliu. #
10-26 proc. onkologinių pacientų gydymo eigoje nustatomos metastazės galvos smegenyse, tad jų gydymas yra aktualus išties nemažai daliai sergančiųjų. Kviečiame žiūrėti nuotolinio seminaro su gyd. neurochirurgu dr. Andriumi Radžiūnu įrašą apie metastazių gydymą Gama peiliu. Pranešime išgirsite apie gydymo Gama peiliu indikacijas, galimybes pagerinti gyvenimo kokybę ir savijautą, kada vėžys yra metastazavęs į galvos smegenis, Gama peilio pranašumus lyginant su kitomis radiochirurgijos sistemomis. Gydytojas suprantamai pasakoja apie radiochirurgijai skirtas technologijas, metastazių gydymo Gama peiliu skyrimo tvarką, gydymo taktikos parinkimą, parodo magnetinio rezonanso vaizdus prieš ir po gydymo. Antroje seminaro dalyje išgirsite atsakymus į dalyvių klausimus, kuriuos kartu su dr. A.Radžiūnu atsakė gyd. onkologė chemoterapeutė Dainora Mačiulienė. Seminarą moderavo POLA direktorė Neringa Čiakienė. Seminaras organizuotas įgyvendinant projektą „Pacientai pacientams“, kuris yra Aktyvių piliečių fondo, finansuojamo EEE finansinio mechanizmo lėšomis, dalis.
Vaizdo įrašas. Pokalbis apie hiperterminę intraperitoninę chemoterapiją. Kas tai? Kodėl? Kada? #
Gydytoja onkologė chemoterapeutė Dainora Mačiulienė savo pranešime aptaria HIPEC metodą – aukštos temperatūros chemoterapijos pilvo ertmėje taikymą. Apie HIPEC kaip papildomą gydymo galimybę atrinktiems pacientams vis plačiau kalbama daugelyje tarptautinių konferencijų, gydant skrandžio, žarnyno, kiaušidžių ir kt. lokalizacijų onkologinius susirgimus. Paskaitoje plačiau sužinosite apie indikacijas ir principą, kuriuo grindžiamas HIPEC taikymas, kada jis gali būti veiksmingas, kad vietiškai paveiktų ligą, navikui esant pilve. Procedūra sudėtinga, atliekama kartu su chirurginiu gydymu. Gydytoja paaiškina, kokie atliekami tyrimai, siekiant įvertinti, ar HIPEC turės reikšmingos įtakos sprendžiamai konkrečiai onkologinei situacijai, kaip atrodo pati procedūra, kokia paprastai būna pacientų savijauta po procedūros. Po paskaitos gydytoja atsako į dalyvių klausimus. Paskaitos moderatorė – POLA direktorė Neringa Čiakienė. Seminaras organizuotas įgyvendinant projektą „Pacientai pacientams“, kuris yra Aktyvių piliečių fondo, finansuojamo EEE finansinio mechanizmo lėšomis, dalis.
Vaizdo įrašas. Pataria onkologas. Gydymas tamoksifenu. #
Pristatome paskaitų ciklą „Pataria onkologas: gydymas tamoksifenu“, kuriame gydytoja onkologė-chemoterapeutė Edita Juodžbalienė pasakoja apie šiuolaikinės hormonų terapijos metodą – gydymą tamoksifenu, aptaria šio preparato savybes, galimus pašalinius reiškinius, ir svarbiausius tyrimus, kurie reikalingi taikant gydymą tamoksifenu.
Pirmojoje dalyje gydytoja išskiria pagrindines tamoksifeno savybes gydant hormonams jautrų krūties vėžį, Sužinosite, kokiais atvejais vaistas tinkamas, kokio amžiaus moterims skiriamas.
Antrojoje dalyje gydytoja onkologė-chemoterapeutė Edita Juodžbalienė aptaria dažniausius pašalinius poveikius, pasireiškiančius tamoksifenu gydant hormonams jautrų krūties vėžį.
Trečiojoje paskaitoje gydytoja onkologė-chemoterapeutė Edita Juodžbalienė aptaria būtinus tyrimus sergant krūties vėžiu – mamograma, plaučių rentgenograma, pilvo organų, limfmazgių echoskopija, ginekologo konsultacija, kaulų scintigrama, kompiuterinė tamografija.