Po krūties vėžio iškylančios problemos

Onkologinės ligos gydymas dažnai būna ilgai trunkantis, neretai – pasitelkiant kelis gydymo būdus: chemoterapiją, operaciją, radioterapiją, hormonų terapiją, gydymo metu organizmas stipriai paveikiamas, tad tiek gydymo metu, tiek po jo tenka susidurti su įvairiais pašaliniais poveikiais,nepageidaujamais simptomais.
Jums gali pasireikšti vienas ar daugiau šioje ar kitose temos skilčių išvardytų pašalinių poveikių. Dažniausiai vienam asmeniui nepasireiškia daugiau nei keletas simptomų. Kai kuriuos jų gali sukelti vėžio gydymas, dalį simptomų iššaukia tik tam tikri vėžio atvejai. Apie Jus varginančius simptomus ar
anksčiau nebūdingas organizmo reakcijas papasakokite Jus gydančiam gydytojui ar prižiūrinčiam slaugytojui. Dauguma simptomų gali būti gerai kontroliuojami padedant Jūsų sveikatos priežiūros specialistų komandai ir Jūsų artimiesiems.

Po krūties operacijos gali kilti tam tikrų problemų:

  • Krūtų jautrumas
  • Limfedema
  • Tinkamos liemenėlės pritaikymas

Krūtų jautrumas #

Moterys, gydytos nuo krūties vėžio, dažnai savimi nepasitiki, jų krūtys yra jautrios ar skauda. Yra kelios priežastys, dėl kurių atsiranda įvairių rūšių skausmų: auglys, chirurginė intervencija, kuri sutrikdo įprastą krūties architektūrą ir skysčių tekėjimą. Tai ne tik sukelia tvinksėjimą, skausmingą diskomfortą, bet taip pat didina krūties sunkumą ir karštį, tempia lygiuosius raumenis. Chirurginės operacijos metu perpjaunami smulkieji nervai, įnervuojantys krūtį ir apatinę rankos dalį, taip sukeliamas aptirpimo jausmas. Šie nervai yra linkę regeneruoti, aptirpimas dažnai pereina į deginimą ar didesnė jautrumą (hiperestezija), kurie gali tęstis ir kelerius metus. Sužaloti nervaui neretai į krūtinę siunčia aštrius, žaibiškus, duriančius neuralginius skausmus, kurie gali tęstis tik kelias sekundes, bet jie yra ganėtinai stiprūs, kad susilaikytumėte neaiktelėjusios. Jei jie tampa nepakeliami, gali būti skiriami vaistai.

Spindulinės terapijos metu oda parausta ir pradeda niežėti, ilgalaikiai padariniai yra sustorėjusi oda, sukelianti fibrozę, ypač rūkaliams. Kai kurioms pacientėms skausmai būna cikliniai, net jei menstruacijos jau pasibaigusios, jie svyruoja kartu su hormonais per visą mėnesį.

KAIP GALIU SAU PADĖTI?

Nesvarbu, kokia krūties skausmo priežastis, svarbu panaikinti audinių randus bei fibrozę, vengti traumų, mesti rūkyti ir dėvėti patogius drabužius, ypač gerai pritaikyti liemenėlę. Yra ir kitų specifinių strategijų:

  • Vietiniai pratimai ir tempimas
  • Vietinis (tos vietos) masažas
  • Gyvenimo būdo pokyčiai, mažinantys uždegimą.

Pratimai ir tempimas, atliekami reguliariai, gerina kraujo tekėjimą, limfodrenažą, mobilumą, lankstumą, krūties audinio, odos, dengiančiųjų raumenų, nervų ir šonkaulių paslankumą. Svarbu prisiminti, kad tai yra lėtas procesas. Dauguma moterų pasiduoda, jei nemato pratimų ir tempimo rezultato po 6 savaičių, nors klinikiniais tyrimais įrodyta, kad teigiamas poveikis pasireiškia po kelių reguliarios kasdienės mankštos mėnesių, Tiesą sakant, moterys gali nepajusti aiškaus pagerėjimo, tačiau tai vėliau padeda išvengti pablogėjimo. Po operacijos rankos ir viršutinės krūtinės dalies judinimas sukelia skausmą, nes audiniai negali judėti sklandžiai. Pamažu diskomfortas dings, jei pratimai bus atliekami ilgą laiką, net palengvėjus būklei.

Masažas. Švelnus krūties ir aplinkinių audinių masažas aktyvina kraujo tekėjimą ir skaido sąaugas. Nepaisant to, kad jo reiktų vengti spindulinės terapijos metu, nes oda yra paraudusi ir jautri, vėžio diagnozė nėra kontraindikacija masažui. Naudokite natūralų, pavyzdžiui, pirmo spaudimo alyvuogių, aliejų, o ne komercinį, kuriame gausu pridėtinių kvapų ir konservantų. Tepkite jį pirštais, masažuokite odą virš šonkaulių, stenkitės aktyvinti, bet ne per stipriai, kad nesukeltumėte skausmo ar dar blogiau – hematomų. Iš pradžių poveikio dažniausiai nesijaučia, bet atliekant kasdien nurims skausmas ir padidės mobilumas. Atlikti masažą taip pat gali padėti jūsų artimasis.

Bendri būdai uždegimui mažinti. Lėtinį uždegimą gali sumažinti mažinant kenksmingų cheminių medžiagų poveikį, valgant daugiau natūralių maisto produktų ir keičiant įpročius, turinčius uždegimą slopinantį poveikį.

Patarimai krūtų jautrumui mažinti

Vietinis poveikis:

  • Reguliariai atlikite krūties pratimus.
  • Reguliariai atlikite peties ir kaklo pratimus.
  • Išbandykite fizioterapiją, jei nepavyksta pratimų atlikti pačioms.
  • Išbandykite vaistus nuo neuralginio skausmo.
  • Gerinkite savo fizinę būklę, bet sportuodamos dėvėkite gerą liemenėlę.
  • Švelniai masažuokite krūtinę alyvuogių ar kitu natūraliu aliejumi.
  • Švelniai masažuokite odą aplink krūtinę ar pažastis.

Bendros uždegimą slopinančios priemonės:

  • Jei rūkote, meskite.
  • Jei turite antsvorio, stenkitės sulieknėti.
  • Venkite lėyinio dantų uždegimo – saugokite dantis ir dantenas.
  • Švariai prižiūrėkite odos raukšles ir venkite grybelinės infekcijos.
  • Nevartokite rafinuoto cukraus, atsisakykite didelį glikemijos indeksą turinčių produktų.
  • Venkite sudegusios mėsos, skrebučių, skrudintų užkandžių.
  • Venkite pakartotinai šildomų riebalų ir aliejaus.
  • Daugiau vartokite šviežių riešutų, nevalgykite karčių.
  • Daugiau vartokite uogų, vaisių, daržovių ir ankštinių augalų.
  • Apsvarstykite polifenolio papildų vartojimą.
  • Daugiau vartokite omega-3 riebalų rūgščių (pavyzdžiui, riebių žuvų, jūros dumblių, vėžiagyvių).
  • Daugiau vartokite sveikų bakterijų (pavyzdžiui, raugintų daržovių, miso sriubos, jogurtų).
  • Išbandykite probiotikų papildus.
  • Sureguliuokite mitybą, kad užtektinai gautumėte vitaminų ir mineralinių medžiagų.
  • Papildus vartokite tik tada, kai trūksta mineralų ir vitaminų.
  • Mėgaukitės saule atsakingai, o žiemą vartokite vitaminą D.
  • Mažiau sėdėkite.
  • Atlikite vidutinio intensyvumo arba intensyvius pratimus bent 3 valandas per savaitę.
  • Reguliariai maudykitės po kontrastiniu dušu.

Limfedema #

Limfedema dažniausiai pasireiškia paveiktos rankos tinimu, tačiau tinti gali ir plaštaka, ir liemuo ar krūtinės sritis. Edema gali prasidėti staiga, iškart ar praėjus keleriems metams po gydymo. Kada beprasidėtų, limfedema yra lėtinė, negalią sukelianti būklė, nulemianti fizinį ir psichologinį sergamumą, bloginanti gyvenimo kokybę. Jei Jums pasireiškė limfedema, kreipkitės į savo gydytoją, kad ją įvertintų, rekomenduotų terapiją, ortopedines kompresines rankoves ar kita.

Kad suprastume, kaip atsiranda limfedema, reikia bent truputį žinoti, kaip veikia limfinė sistema. Organizmo audiniai yra apgaubti gelsvo skysčio, vadinamo limfa. Jame yra limfocitų, baltųjų kraujo ląstelių, kurie padeda organizmui kovoti su uždegimu ir kitomis ligomis, pvz., vėžiu. Limfa keliauja mažais tuneliais, vadinamais limfinėmis kraujagyslėmis arba limfagyslėmis, kurios kaip ir kraujagyslės susijungia į didesnes gyslas (kanalus). Galiausiai limfa yra filtruojama per limfinius mazgus ir tik po to įteka į kraujagysles. Limfinės sistemos ir limfmazgių darbas yra surinkti ir filtruoti patogenus (bakterijas, kitus mikroorganizmus ar vėžines ląsteles). Juos limfa gabena per mazgus, kuriuose limfocitai bando juos sunaikinti, kol jie nepasiekė kraujotakos. Jei limfmazgiai paslepia infekciją ar navikines ląsteles, jie dažniausiai padidėja. Infekuotas limfmazgis dažniausiai yra padidėjęs, karštas, skausmingas, jautrus liesti. Vėžinis limfmazgis dažniausiai būna nejautrus skausmui, nesukelia diskomforto jį liečiant. Neskausmingi ir padidėję limfmazgiai turėtų kelti įtarimą.

Vienas iš svarbiausių prognostinių faktorių krūties vėžio atveju yra rasti vėžines ląsteles pažasties limfmazgiuose, kurių ištyrimasir pašalinimas yra integrali krūties vėžio gydymo dalis. Nepaisant to, limfmazgių pašalinimas gali turėti daug nepageidaujamų reiškinių – vienas iš jų yra limfedema. Kuo daugiau limfmazgių pašalinama, tuo didesnė jos pasireiškimo tikimybė. Laimei, limfedemos rizika mažėja, nes atsiranda vis tikslesnių chirurginių technikų (viena iš jų yra sarginio limfmazgio biopsija).

Masažas yra svarbi gydymo dalis, tačiau svarbios tinkamos technikos. Gilus, stiprus masažas yra žalingas, nes suaktyvina kraujotaką ir priteka daugiau skysčių. Masažo tikslas yra stimuliuoti ir pašalinti perteklinius skysčius iš patinusios zonos, kad būtų atkurtas normalus tekėjimas. Tokia technika vadinama manualiniu limfiniu drenažu ir jį turėtų daryti tik specialistas, kuris mokėsi pagal vieną iš tikslinių metodikų. Atlikdamas masažą rankomis, masažo specialistas užčiuopia vietas, kurios yra užsikimšusios ir kur susidarę mazgeliai, jis atpalaiduoja tas vietas, kuriose užsilieka ir negali pratekėti limfa. Masažas atliekamas lėtais judesiais, išilgai masažuojama limfos tekėjimo kryptimi. Tokiu būdu suaktyvinama limfos cirkuliacija organizme.

Lietuvoje populiarus limfodrenažinis masažas, atliekamas kompresiniais aparatais, tinka tik tiems asmenims, kuriems nėra pašalinta limfmazgių, o turintiems limfedemą gali būti žalingas. Taip yra todėl, kadangi aparatas spaudomaisiais judesiais sustumia limfą į pažastį, kurioje pašalinti limfmazgiai, o tai tik dar padidina tinimą ir pablogina situaciją.

KAIP GALIU SAU PADĖTI?
Įvairios savipagalbos strategijos padeda išvengti ir gydyti limfedemą. Pagrindinės priemonės yra šios: saugoti rankas, mažinti svorį, daryti aerobinius ir tempimo pratimus, kilnoti svarmenis, atlikti masažą.

Rankos saugojimas. Dėl sužalotos rankų odos gali patekti bakterijos, kurios sukelia infekciją, o ji paskatins atsirasti ar pasunkins jau esančią limfedemą. Sumažinkite riziką susižeisti, nesikasykite, venkite įbrėžimų. Pavyzdžiui, jei plaunate indus aštria kempinėle, dirbate sode ar žaidžiate su kate, mūvėkite pirštines. Pažastis skuskite elektriniu skustuvu, kad neįpjautumėte ir nesudirgintumėte odos. Jei reikia suleisti vaistus ar paimti kraujo, pasiūlykite kitą ranką.

Svorio mažinimas. Marsdeno karališkosios ligoninės tyrimas palygino limfedemą turinčių moterų duomenis, kurias konsultavo svorio mažinimo specialistai, ir grupę, kurimaitinosi įprastai. Po 24 savaičių tarp kontrolinės ir svorio mažinimo, mažai riebalų vartojančios grupių buvo pastebėti procentiniai svorio, odos storio ir kūno riebalų skirtumai. Sulieknėjusioms moterims pastebimai sumažėjo rankos limfos perteklius. Taip pat buvo paskelbti keli kiti tyrimai, kurie rodo, kad vienas iš būdų išvengti ir gydyti limfedemą yra normalaus svorio palaikymas ir nutukimo vengimas.

Tempimo pratimai. 2006 m. paskelbtas moterų tyrimas atskleidė, kad tempimo pratimai nedidina limfedemos, gerina judėjimo ir komforto diapazoną.

Aerobiniai pratimai. 2000 m. atliktas tyrimas parodė, kad dviejų valandų nuolat atliekami pratimai didino limfos nutekėjimą penkis kartus per pirmąsias 15 minučių, o likusį laiką 2–3 kartus. Tai patvirtino dar vienas tyrimas, atliktas 2005 m.: sveikoms moterims, kasdien bent penkias minutes atliekančioms ergometrinius pratimus, didėjo limfos nutekėjimas. Buvo įrodyta, kad energingi aerobiniai pratimai, pvz., bėgimas, grupinės treniruotės ir šokiai, yra saugūs ir efektyvūs.

Pratimai vilkint kompresinius drabužius. 2004 m. du tyrimai analizavo pratimų vilkint kompresinius drabužius poveikį. Pastebėta, kad suplonėjo rankos ir nebuvo kenksmingo poveikio.

Svarmenų kilnojimas. Peržiūrėjus paskelbtus įrodymus, paaiškėjo, jog limfedemą turinčioms moterims saugu kilnoti svarmenis ir atlikti tempimo pratimus. Prestižinis žurnalasNew England Journal of Medicine, remdamasis 141 tyrimu, aprašė teigiamą svorių kilnojimo naudą. Visiems tiriamiesiems buvo tirtas pažasties limfmazgių pratekėjimas arba atlikta radioterapija. Abi grupės gavo standartinių limfedemos gydymo patarimų. Intervencinei grupei paskirti pratimai šešis mėnesius du kartus per savaitę. Prieš pratimus su svoriais buvo daromas apšilimas, pabaigoje – tempimo pratimai. Pradinį svorį ir pratimų sesijas nustatė kvalifikuotas specialistas. Praėjus šešiems mėnesiams tarp grupių pastebėtas reikšmingas limfedemos pasireiškimo skirtumas.

Aerobinių pratimų ir svorių kilnojimo kombinacija yra idealus variantas, tačiau galima sau padėti ir kitais būdais, atsižvelgiant į fizinį pasiruošimą ir asmeninius pasirinkimus. Kas tinka Jums, priklauso nuo Jūsų judrumo ir bendros būklės. Idealiu atveju, prieš pradėdami kreipkitėsį kvalifikuotą specialistą.

Masažas. Be masažo, atliekamo limfedemos specialisto, savimasažas taip pat gali būti naudingas ir patogus. Oda turėtų būti masažuojama pirštų pagalvėlėmis švelniais sukamaisiais judesiais (jei oda parausta, perstipriai spaudžiate). Švelniai stumkite pirštus aukštyn arba į neoperuotą pusę. Pradėkite nuo patinusių audinių, kuo arčiau patinimo ploto (dažniausiai pažastyje),tada judėkite galūne žemyn. Leiskite odai grįžti į pradinę padėtį ir vėl kartokite lėtai ir švelniai. Pakartokite penkis kartus. Nepamirškite nusiimti žiedų, sutvarkyti aštrių nagų, kad nesužeistumėte odos.

Patarimai limfedemai išvengti ar palengvinti:

  • Mažinkite įdrėskimų ir įpjovimų, kurie gali būti infekcijos vartai, riziką;
  • Jei plaunate indus su šepetuku, naudokite gumines pirštines;
  • Nagus kirpkite atsargiai, nepažeisdami odos;
  • Naudokite odos drėkinamuosius kremus be kvapiųjų medžiagų;
  • Būkite atsargūs sode ir su gyvūnais;
  • Venkite bičių ar kitų vabzdžių įgėlimo, naudokite vabzdžius atbaidančias priemones, įgėlus naudokite dezinfekuojamuosius tirpalus;
  • Pažastis skuskite elektriniu skustuvu, kad nepažeistumėte odos;
  • Be reikalo nematuokite kraujo spaudimo, neduokite imti kraujo iš skaudamos rankos venos arba piršto, injekcijai ar kraujo tyrimams naudokite sveikąją ranką;
  • Konsultuokitės su limfedemos specialistu;
  • Atsikratykite antsvorio, jei turite;
  • Meskite rūkyti, jei rūkote;
  • Nevartokite diuretikų, nes jie nepadeda išvengti limfedemos;
  • Būkite fiziškai aktyvūs, reguliariai darykite aerobinius pratimus;
  • Mirkčiokite, žiovaukite, rąžykitės, kvėpuokite pilvu; gulint lovoje atlikite pasyvius kojų judesius – sulenkite per kelius ir ištieskite, reguliariai ir švelniai atlikite paveiktos galūnės peties, alkūnės ir riešo tempimo pratimus;
  • Dėvėkite gerai pritaikytą liemenėlę;
  • Venkite diržų, standžių apykaklių ir rankogalių;
  • Patinusią galūnę bintuokite padedami specialistų.

Vaizdo įrašas: Limfos tėkmės sutrikimas kaip onkologinio gydymo pasekmė

Kineziterapeutė Giedra Bušmanienė išsamiai pasakoja, kuo limfinė sistema skiriasi nuo limfedemos, kaip gydoma limfedema, kokius pratimus daryti ir kaip taisyklingai atlikti savimasažą bei tokiu būdu padėti sau.

Vaizdo paskaitų ciklas: Onkologas pataria: Limfedema

Pristatome paskaitų ciklą „Pataria onkologas: limfedema”. Susidūrus su onkologine liga, kada taikant chirurginį gydymą neretai būna šalinami ir vėžio pažeisti limfmazgiai – jų pašalinimas gali turėti daug nepageidaujamų reiškinių – vienas iš jų yra limfedema. Galūnių limfedema yra audinių tinimas, kurį lemia sutrikęs limfos nutekėjimas. Kuo daugiau limfmazgių pašalinama, tuo didesnė limfedemos pasireiškimo tikimybė. Limfedema dažniausiai pasireiškia paveiktos rankos tinimu, tačiau tinti gali ir plaštaka, ir liemuo ar krūtinės sritis. Edema gali prasidėti staiga, iškart ar praėjus keleriems metams po gydymo. Kada beprasidėtų, limfedema yra lėtinė, negalią sukelianti būklė, nulemianti fizinį ir psichologinį sergamumą, bloginanti gyvenimo kokybę. Jei Jums pasireiškė limfedema, kreipkitės į savo gydytoją, kad ją įvertintų, rekomenduotų terapiją, ortopedines kompresines rankoves ar kitas priemones.

Pirmojoje paskaitoje „Pataria onkologas: limfedema. Priežastys, simptomai ir diagnostika” gydytoja onkologė-chemoterapeutė Edita Juodžbalienė pasakoja apie limfedemos priežastis, simptomus ir diagnostiką. Sužinosite, kaip atpažinti limfedemą, kokie simptomai atsiranda vystantis limfedemai, kada kyla rizika šiai būklei. Kviečiame žiūrėti:

Antrojoje paskaitoje „Pataria onkologas: limfedema. Gyvenimas po onkologinės operacijos, prevencija” gydytoja onkologė-chemoterapeutė Edita Juodžbalienė pasakoja apie gyvenimo po onkologinės operacijos ypatumus, kaip elgtis po krūties vėžio operacijos praėjus ilgesniam laikui, jei ima tinti ranka. Gydytoja pataria, kaip elgtis po limfmazgių pašalinimo, kaip duoti kraujo tyrimams, kalba apie masažo ir kineziterapijos, kompresinių priemonių naudą esant limfedemai. Kviečiame žiūrėti:

Trečiojoje paskaitoje „Pataria onkologas: limfedema. Gyvensenos patarimai: sportas, masažai, normalaus kūno svorio palaikymas” gydytoja onkologė-chemoterapeutė Edita Juodžbalienė pateikia sveikos gyvensenos patarimų, išsivysčius limfedemai. Sužinosite, kokia fizinė veikla, mankštos ir pratimai rekomenduojami, kad kūnas būtų subalansuotas, įtampa – atpalaiduota. Išgirsime, kaip svarbu limfedemos neužleisti, siekiant kiek įmanoma labiau išsaugoti gyvenimo kokybę. Kviečiame žiūrėti:

Rankų limfedema – kokie pratimai rekomenduojami jos valdymui ir profilaktikai?

Sergančiųjų onkologine liga trenerė Virginija Grigaitė – Petkevičienė pristato pratimus rankų limfedemos valdymui ir profilaktikai.

Kojų limfedema – kokie pratimai rekomenduojami jos valdymui ir profilaktikai?

Sergančiųjų onkologine liga trenerė Virginija Grigaitė – Petkevičienė pristato pratimus kojų limfedemos valdymui ir profilaktikai.

Tinkamos liemenėlės pritaikymas #

Vien mintis pirkti naują liemenėlę po krūties vėžio operacijos daugumai pacienčių yra bauginanti. Tai gali tapti ir emociškai sunkia užduotimi, tačiau tinkamos liemenėlės išsirinkimas labai svarbus jūsų komforto užtikrinimui.

Prieš operaciją pasikalbėkite su savo slaugytoja, chirurgu ar kitomis krūties vėžiu sirgusiomis moterimis apie galimybes įsigyti pooperacinę liemenėlę. Yra specializuotų apatinių parduotuvių. Jei negalite apsilankyti parduotuvėje, išbandykite pirkimą internetu. Susisiekite ir aptarkite savo poreikius. Patyrę ir profesionalūs specialistai gali paklausti jūsų specifinių klausimų ir padėti apsispręsti dėl tinkamiausios liemenėlės po atliktos operacijos. Nepamirškite pasidomėti apie grąžinimo politiką, jei netiktų liemenėlė, ypač po rekonstrukcinės operacijos. Liemenėlės skiriasi pagal operacijos tipą ir laiką, praėjusį po operacijos: tinkama iškart po operacijos gali nebetikti po kelių mėnesių.

Specifinės liemenėlės po operacijos įprastai neprilaikys krūtų, tačiau bus patogios po operacijos ir radioterapijos metu. Jose yra priekiniai tvirtinimai su minkštais kaušeliais (be vielų) ir be siūlių. BE to, kad bus patogu, besiūlių, minkštų kaušelių liemenėlės išsitemps per chirurginius tvarsčius ir mažiau dirgins žaizdą. Priekinis užsegimas taip pat leidžia lengviau pasiekti tvarsčius, dėl to patogiau miegoti. Be to, rankos judesiai gali būti riboti po operacijos, todėl nugaroje sunku užsegti. Jei jums atlikta mastektomija, į tokią liemenėlę lengva įdėti protezą, kol bus atlikta atkuriamoji krūties operacija ir įsiūtas silikoninis implantas.

Rekonstrukcinės krūtų liemenėlės suspaudžia, o tai padeda esant patinimui ir gyjant. Kompresinė liemenėlė užsegama priekyje. Ji dar tvirčiau nei liemenėlė po operacijos suspaudžia, apgaubia krūtį, uždengia nugaros ir pažasties audinį. Kompresija per krūtinės ir pjūvio vietą gali padėti užkirsti kelią patinimui, kuris atsiranda dėl skysčio, susikaupusio po operacijos. Gera suspaudžianti liemenėlė prilaikys jūsų odą, kol ji gis, neleis išsitempti žaizdos siūlėms. Dėl priekinio užsegimo lengviau keisti tvarsčius. Kompresinės liemenėlės taip pat gali padėti po visų tipų operacijų, jei yra patinimas, susikaupęs skystis ar limfedema.

Liemenėlės po operacijos praėjus šešioms savaitėms yra kitokios nei dėvėtos iškart po operacijos. Nėra tikslaus idealaus laiko, kada reikėtų keisti liemenėlę, svarbu atsižvelgti į pooperacinės žaizdos būklę, liekamąją infekciją ar chirurginį patinimą. Kai patinimas nuslūgs, jei jūsų krūtinės forma labai stipriai nepasikeitė, bandykite dėvėti liemenėles, kurias turėjote iki operacijos. Nepaisant to, liemenėlės su vielomis nerekomenduojamos 12 mėnesių po operacijos, kol viskas nurims. Bet gali būti, kad tokių jūs niekada nebegalėsite dėvėti, atsižvelgiant į rando vietą, radiacijos vietą, radiacijos poveikį ir bendrą diskomfortą.

Liemenėlės ilgesniam laikui priklauso nuo krūties formos, chirurgijos tipo, limfedemos ar nuolatinio diskomforto. Po operacijos dėvimos turi kišenę, dėl kurios kaušeliai tampa storesni ir neleidžia matytis speneliams, kuriuos daugelis moterų, ypač jei yra tik vienas, nori paslėpti. Jos turėtų būti:

  • Patogios, atidžiai sureguliuotos, gerai prilaikančios.
  • Minkštos, bevielės, kaušeliai turėtų saugoti randą nuo dirginimo.
  • Platesni šoniniai kraštai pažastyse, kad paslėptų chirurginius randus.
  • Platesnės, storesnės petnešėlės dėl didesnio komforto.
  • Geriau suprojektuotos šoninės siūlės, padedančios išvengti limfedemos.
  • Kaušeliai turėtų geriau apgaubti krūtis.

Sportinės liemenės yra labai svarbios treniruočių metu, jos labai rekomenduojamos ne tik po gydymo, bet ir gydymo metu. Tinkama padės komfortiškai jaustis sportuojant. Pageidautina, kad sportinės liemenėlės po operacijos būtų be vielų, prilaikytų ir neleistų šokinėti krūtims. Yra puikių sportinių liemenėlių, kurios priekyje užsegamos užtrauktuku, jas patogu nusisegti.

Patarimai, kaip išsirinkti liemenėlę po operacijos:

  • Pirmiausia neskubėkite, leiskite tinimui po operacijos ar radioterapijos nuslūgti.
  • Pasitikėkite savimi, palaukite, kol būsite emociškai ir fiziškai pasiruošusi.
  • Pasimatuokite senas liemenėles, galbūt jos dar bus tinkamos.
  • Prašykite moterų, kurios jau turėjo tokios patirties patarimo.
  • Raskite pardavėją, kuris pasiūlys daugiausia pasirinkimo.
  • Ieškokite patyrusių specialistų, kurie žino ir gali rasti jums geriausią variantą.
  • Jei nėra apatinio trikotažo parduotuvės šalia, paieškokite internete. Nebijokite skambinti jiems ir aptarti savo poreikius.
  • Jei manote, kad jūsų nesupranta, išbandykite kitą pardavėją.
  • Jei turite suknelę ypatingai progai ar dažniausiai nešiojamo modelio drabužius, pasiimkite juos pirkdama liemenėlę.
  • Praėjus pusmečiui po gydymo, įsigykite įvairių liemenėlių: kasdienai, sportui, ypatingoms progoms.

Vaizdo įrašas. Moteriškumas ir išvaizdos pokyčiai susidūrus su vėžiu, patarimai ir priemonės. #

Pagalbos onkologiniams ligoniams asociacijos organizuoto Sveikatos raštingumo akademijos webinaro metu kartu su Santaros klinikų psichologe Roma Grumulaitiene, Nacionalinio vėžio instituto (NVI) ginekologe gyd. doc. Rasa Vansevičiūte ir plastinės ir rekonstrukcijos chirurgijos gydytoja med. Dr. Daiva Gudavičiene bei ortopedinių ir pagalbinių priemonių specialiste Gabriele Loginoviene aptarti šie klausimai:

  • Pokyčiai moters organizme, susirgus onkologine liga
  • Kaip onkologinės ligos veikia moterų fizinę bei psichinę sveikatą
  • Kaip sergant onkologine liga išlaikyti moteriškumą bei seksualumą
  • Kaip galima spręsti įvairias lytines problemas
  • Krūties operacijų tendencijos Lietuvoje ir pasaulyje
  • Kuo operacijos skiriasi ir kada atliekama rekonstrukcija bei kokios galimybės
  • Įvairios priemonės, kurios gali padėti susigražinti moteriškumą ir gyventi pilnavertį gyvenimą.

Susisiekite su POLA pacientų gidais #

Jei turite dar klausimų – kreipkitės į POLA pacientų gidus. Šie POLA savanoriai, kurie patys yra/buvo onkologiniai pacientai arba jų artimieji, padės susiorientuoti, kaip išspręsti praktinius gyvenimo klausimus, tokius kaip išmokos, nedarbingumo nustatymo procedūros, paaiškins, kokią pagalbą gali suteikti POLA. Šie savanoriai padės sergantiesiems ar jų artimiesiems nepasiklysti informacijos apie ligą gausoje, įkvėps kasdienybėje ir neš viltį gyvenimui.

Siekdami pagerinti naršymo kokybę šioje svetainėje naudojame slapukus. Paspaudęs „sutinku“ sutinki su šia Privatumo politika ir joje nurodytais asmens duomenų tvarkymo tikslais, būdais bei tvarka. Tu gali bet kuriuo metu atšaukti mums duotą leidimą naudoti slapukus. Tai padarysi pakeitęs savo interneto naršyklės nustatymus taip, jog ji nepriimtų slapukų. Daugiau informacijos rasi privatumo politikos skiltyje. View more
Cookies settings
Patvirtinti
Privatumo politika
Privacy & Cookies policy
Cookie name Active

Privatumo politika

Pagalbos onkologiniams ligoniams asociacija, įmonės kodas: 302704554, registracijos adresas: A. Mickevičiaus g. 9, LT-44307 Kaunas (toliau – „POLA“), įsipareigoja užtikrinti svetainės lankytojų (toliau – „Lankytojai“) asmeninės informacijos saugumą ir teisių apsaugą Jums naudojantis POLA interneto svetaine https://pola.lt/ (toliau – „Svetainė“) ir joje esančiu turiniu. Lankantis Svetainėje, POLA arba POLA įgalioti paslaugų teikėjai pasitelkia įvairias technologijas duomenų išsaugojimui tam, kad Lankytojų naudojimasis Svetaine būtų patogesnis ir saugesnis, o siūlomos paslaugos būtų aktualesnės. Ši privatumo politika (toliau – „Politika“) sukurta tam, kad Lankytojai sužinotų daugiau informacijos apie Svetainėje naudojamas technologijas. 1. BENDRA INFORMACIJA APIE SLAPUKUS Svetainėje naudojame slapukus (angl. cookies). Jie leidžia Jūsų poreikiams pritaikyti Svetainės veikimą, taip pat palengvina naršymą ir naudojimąsi Svetaine. Slapukai – kas tai? Slapukai yra nedideli tekstiniai failai (užimantys iki kelių KB), kuriuos Lankytojo interneto naršyklė apsilankant Svetainėje patalpina Lankytojo kompiuteryje, planšetėje arba kitame išmaniajame įrenginyje. Jie leidžia Svetainei išsaugoti tokius duomenis, kaip:
  • prisijungimo duomenys (prisijungiančio įrenginio IP adresas, prisijungimo laikas, miestas, iš kurio jungiamasi);
  • naršyklės tipas;
  • demografiniai duomenys (amžiaus grupė, lytis);
  • duomenys apie tai, kaip Lankytojas naršo Svetainėje (kuriose sekcijose lankotės, kuo konkrečiai domitės).
Tikslai, kuriais POLA naudoja slapukus Slapukais siekiame:
  • užtikrinti efektyvų ir saugų Svetainės veikimą; POLA naudoja slapukus palaikant POLA saugumo funkcijas, kurios padeda aptikti ir nustatyti netinkamo elgesio atvejus Svetainėje;
  • gerinti Svetainės veikimą; stebėdami slapukų naudojimą, galime gerinti Svetainės ir elektroninių paslaugų veikimą, plėtoti esamas paslaugas, tobulinti funkcionalumą; analizuoti veikimą, kai Lankytojai apsilanko Svetainėje iš kitų svetainių, kitų įrenginių ar prietaisų;
  • atpažinti sugrįžtančius Svetainės Lankytojus; parodyti tinkamą informaciją Lankytojams; išvengti pakartotinės registracijos ir anketų pildymo nuolatiniams Lankytojams;
  • analizuoti Jūsų įpročius, kad Svetainės veikimas būtų patogus, efektyvus ir atitiktų Jūsų poreikius bei lūkesčius, pavyzdžiui, užtikrinant, kad Jūs nesunkiai rastumėte viską, ko ieškote;
  • išmatuoti į mūsų Svetainę siunčiamos informacijos ir duomenų srautus; mes naudojame slapukus statistinių duomenų apie Svetainėje apsilankiusių vartotojų skaičių ir naudojimąsi elektroninėmis paslaugomis kaupimui;
  • tikslinei rinkodarai, reklamai; naudodami slapukus mes galime rinkti informaciją tam, kad teiktume tam tikrai naršyklei skirtą reklamą ar turinį, sukuriant skirtingas tikslines grupes; mes galime naudoti slapukus tam, kad parodytume tinkamą reklamą tiek mūsų Svetainėje, tiek ir už jos ribų.

2. SVETAINĖJE NAUDOJAMI SLAPUKAI Kiekvieną kartą Jums apsilankius Svetainėje, gali būti sukurti ilgalaikiai slapukai, kurie lieka Jūsų kompiuteryje po Jūsų išsiregistravimo ir bus panaudoti Jums vėl apsilankius Svetainėje; jie galioja ir nėra ištrinami Jums baigus naršyti Svetainėje, ir/arba trumpalaikiai (seanso) tipo slapukai, kurie pasibaigia ir yra ištrinami Jums baigus naršyti Svetainėje. Visi mūsų naudojami slapukai gali būti naudojami tik Jūsų išankstiniu sutikimu. Savo sutikimą galite išreikšti paspaudę mygtuką „Sutinku“ Svetainės puslapio viršuje iškylančioje slapukų juostoje. Atkreipiame Jūsų dėmesį į tai, kad būtinieji slapukai ir analitiniai slapukai yra naudojimosi Svetaine sąlyga. Jei atsisakysite šių slapukų, negalėsime būti tikri, kaip ir ar iš viso veiks Svetainė. Žemiau išvardijame pagrindinius Svetainėje naudojamus slapukus pagal jų rūšis ir renkamus duomenis. Būtinieji slapukai
  • Šie slapukai Svetainėje yra būtini tam, kad Jūs galėtumėte naršyti ir naudotis Svetainės funkcijomis, pvz., įsiminti formose, anketose įvestą informaciją seanso metu, prieiti prie apsaugotų mūsų Svetainės vietų. Be šių slapukų taptų neįmanoma teikti tam tikras Svetainės paslaugas, ji veiktų ne taip sklandžiai, kaip turėtų.
Funkciniai slapukai
  • Naudojant šiuos slapukus Lankytojai gali išvengti nustatymų keitimų kaskart apsilankius Svetainėje. Šie slapukai padeda įsiminti Jūsų pasirinkimus ir nustatymus (pvz., kalbos ar laiko zonos). Šių slapukų pagalba Lankytojai išvengia nustatymų pasikeitimo kiekvieną kartą apsilankius Svetainėje. Funkciniai slapukai taip pat įsimena Jūsų padarytus pakeitimus, taip pat kitais atvejais, pvz., kai tinklalapyje paliekate komentarą. Funkciniai slapukai neseka Jūsų veiksmų kitose svetainėse.
Analitiniai slapukai
  • Analitiniai slapukai parodo, ar Lankytojas jau buvo lankęsis Svetainėje. Šie anoniminiai slapukai padeda sekti Lankytojų skaičių ir jų apsilankymo periodiškumą. Šie slapukai renka informaciją apie Svetainės naudojimą ir padeda tobulinti Svetainės veikimą.
Reklaminiai, tikslinės rinkodaros slapukai
  • Šie slapukai leidžia užfiksuoti Jūsų apsilankymą Svetainėje, puslapiuose, kuriuos lankėtės prieš tai, ir nuorodas, kurias sekėte. Reklaminiai ir tikslinės rinkodaros slapukai mums leidžia žinoti, ar jau matėte konkrečią reklamą arba tam tikro tipo reklamą, ir kiek laiko praėjo nuo tada, kai ją matėte. Jie taip pat naudojami tam, kad tam tikras reklamas matytumėte tik tam tikrą kartų skaičių ir kad tai padėtų matuoti reklamos efektyvumą.

3. TREČIŲJŲ ŠALIŲ SLAPUKAI Gali būti, jog svetainės „Facebook“, „Twitter“, „Youtube“, „Linkedin“ ir kitos trečiųjų šalių priemonės nustato slapukus, kad būtų galima dalintis turiniu socialiniuose tinkluose arba rengti su prieiga susijusią statistiką. Slapukų buvimas, skaičius ir statusas gali priklausyti nuo to, kaip atitinkamomis platformomis naudojotės prieš apsilankydami Svetainėje arba joje lankydamiesi. Turėtumėte pasidomėti, kokios politikos socialinių tinklų slapukų klausimu laikosi atitinkamos interneto svetainės.
SLAPUKŲ ATSISAKYMAS, BLOKAVIMAS Daugelis interneto naršyklių yra nustatytos taip, kad automatiškai priimtų slapukus. Lankytojai savo nuožiūra gali užblokuoti ar ištrinti slapukus ir panašius unikalius identifikatorius, jeigu tai jiems leidžia jų naršyklės ar įrenginio nustatymai. Vis dėlto, atkreipiame Jūsų dėmesį į tai, kad būtinieji slapukai ir analitiniai slapukai yra naudojimosi Svetaine sąlyga. Jei atsisakysite šių slapukų, negalime būti tikri, kaip ir ar iš viso veiks mūsų Svetainė. Jūs galite reikalauti, kad mes ištrintume visus apie Jus slapukų pagalba surinktus ir tvarkomus duomenis, kreipdamiesi elektroniniu paštu info@pola.lt. Tokie duomenys bus ištrinti ne vėliau kaip per 30 kalendorinių dienų po kreipimosi nurodytu elektroniniu paštu. Galite kontroliuoti kitų slapukų naudojimą, pakeitę savo naršyklės nustatymus. Daugiau informacijos apie tai, kaip pašalinti slapukus, o taip pat kitos naudingos informacijos, susijusios su slapukų naudojimu, galite rasti interneto svetainėje http://www.allaboutcookies.org/. Visgi, jei atsisakysite ar užblokuosite slapukus ar kitas panašias technologijas, kai kurios Svetainės funkcijos Jums gali būti neprieinamos arba jos gali veikti ne taip sklandžiai.
BENDROSIOS NUOSTATOS Duomenų tvarkymo pagrindai ir terminai Elektroninės prekybos, POLA kortelės išdavimo ir administravimo, sutarčių su savanoriais ir paslaugų teikėjais vykdymo tikslais asmens duomenis tvarkome ES Bendrojo duomenų apsaugos reglamento 6 straipsnio 1 dalies b punkte numatytu pagrindu (sutarties sudarymas ir vykdymas). Elektroninės prekybos, sutarčių su savanoriais ir paslaugų teikėjais vykdymo tikslais duomenis saugosime 5 metus nuo sutartinių santykių pabaigos. POLA kortelės išdavimo ir administravimo tikslu tvarkomus duomenis saugosime tol, kol nenutrauksite naudojimosi kortele, pateikdami mums prašymą. Paminėtais tikslais tvarkomi duomenis yra būtini tikslams pasiekti, be asmens duomenų įvardintų tikslų pasiekti negalėtume. Komunikacija elektroniniu paštu Vykdant elektroninę komunikaciją Jūsų pateikiamų asmens duomenų tvarkymo pagrindas yra Jūsų laisvos valios išraiška vykdyti šią komunikaciją ir joje pateikti tam tikrus duomenis. Be to, duomenų tvarkymo pagrindas taip pat gali būti sutarties sudarymas ir vykdymas (jeigu esame ją su Jumis sudarę), teisėtas interesas (pavyzdžiui, jeigu esate juridinio asmens darbuotojas) bei teisės aktuose numatytų pareigų vykdymas. Be sutarties sudarymo ir vykdymo, Jūsų duomenys tvarkomi vidaus administravimo tikslu. Jūsų elektroninio pašto adresas, susirašinėjimo turinys ir susiję duomenys bus tvarkomi laikantis proporcingumo principo. Šie duomenys visų pirma matomi to asmens, su kuriuo tiesiogiai komunikuojate elektroniniu paštu. Tačiau tam tikrais atvejais Jūsų susirašinėjimą gali perskaityti ir kiti darbuotojai, pavyzdžiui, elektroninės darbo vietos stebėjimo, galimų teisės aktų ar vidaus taisyklių pažeidimų tyrimo, darbuotojo pavadavimo ir susijusiais tikslais bei panašiose situacijose. Duomenų gavėjai Jūsų asmens duomenis galime perduoti IT, serverio ir pašto paslaugų teikėjams, advokatams, teisininkams, teismams ir kitoms valstybės institucijoms. POLA kortelės turėtų asmens duomenis papildomai galime perduoti POLA organizacijos nariams. Duomenų subjektų teisės Informuojame, kad Jūs turite šias duomenų subjekto teises: teisę susipažinti su savo duomenimis ir kaip jie yra tvarkomi; teisę reikalauti ištaisyti arba, atsižvelgiant į asmens duomenų tvarkymo tikslus papildyti asmens neišsamius asmens duomenis; teisę prašyti savo duomenis sunaikinti arba sustabdyti savo duomenų tvarkymo veiksmus (išskyrus saugojimą); teisę prašyti, kad asmens duomenų tvarkymas būtų apribotas; teisę į duomenų perkėlimą; teisę pateikti skundą Valstybinei duomenų apsaugos inspekcijai. Tam, kad būtų galima įgyvendinti Jūsų duomenų subjektų teises, būtina nustatyti Jūsų tapatybę. Nenustačius Jūsų tapatybės, nebus galima įsitikinti, ar kreipiasi tikrai tas asmuo, kurio asmens duomenys yra tvarkomi, todėl nebus galima įgyvendinti Jūsų teisių. Gali būti atsisakyta nagrinėti iš Jūsų gautą prašymą dėl teisių įgyvendinimo arba už tai gali būti paprašyta atitinkamo mokesčio, jei prašymas būtų akivaizdžiai nepagrįstas arba perteklinis, taip pat kitais teisės aktuose nustatytais atvejais. Ši Politika gali būti POLA atnaujinama. POLA informuos Lankytojus apie atnaujinimus, Svetainėje pateikdama naują Politikos versiją. Dėl šios priežasties mes rekomenduojame Jums periodiškai apsilankyti mūsų Svetainėje, kurioje visada rasite naujausią šios Politikos versiją. Ši Politika yra taikoma nuo jos paskelbimo Svetainėje dienos.
Save settings