Žarnyno stomos priežiūra

Žarnyno stoma – tai plonosios arba storosios žarnos atvėrimas į išorę chirurginiu būdu pilvo sienoje. Žarnyno stoma suformuojama gydant kai kurias ligas, kai pašalinama dalis žarnyno, o išvestas žarnos galas pritvirtinamas prie priekinės pilvo sienos. Pirmomis dienomis dėl uždegiminės reakcijos stoma būna paburkusi, vėliau jos skersmuo mažėja. Galutinai stomos dydis nusistovi tik po 1,5 mėn. po operacijos.

Po stomos suformavimo operacijos pasikeičia buvęs normalus žarnyno turinio slinkimo kelias: žmogus tuštinasi ne per išangę, bet per stomą. Iš žarnyno stomos tekantis išmatų turinio pobūdis priklauso nuo to, kuri žarnyno dalis buvo pašalinta:

  • Kolostoma – tai iš storosios žarnos suformuota stoma, ištekantis išmatų turinys yra normalios konsistencijos, susiformavęs.
  • Ileostoma – tai iš plonosios žarnos suformuota stoma, ištekantis išmatų turinys yra skystas, gausus fermentų. Patekęs ant odos, toks išmatų turinys gali stipriai pažeisti odą dėl didelės fermentų koncentracijos.

Išvedus stomą, natūralu, kad kyla nerimas dėl pasikeitimų, susijusių su stomos priežiūra, maišelio keitimo rutina, specialia higiena, baiminamasi galimų kvapų ar garsų. Tačiau šiuolaikinės priemonės leidžia gyventi paprasčiau ir patogiau, nei iš pradžių gali atrodyti, kol su tuo nesusipažįstama ir neapsiprantama. Šiuolaikiniai maišeliai gaminami taip, kad tiktų įvairiam gyvenimo būdui. Išmatų rinktuvai nesipučia, nekaupia dujų, o filtrai sulaiko visus nemalonius kvapus. Kai prisitaikoma prie naujos realybės, galima gyventi visavertį gyvenimą.

Kolostoma ir jos priežiūra #

Operacijos metu dalis storosios (gaubtinės) žarnos bus nukreipta į pilvo paviršių, kad susidarytų stoma (anga). Paprastai stoma formuojama kairėje kūno pusėje, bet kai kuriais atvejais gali būti ir dešinėje.

Kas pasikeis po kolostomijos operacijos? #

Kolostoma keičia įprastą tuštinimosi būdą. Po operacijos jūsų išmatos išeis ne pro išangę, bet pro stomą. Tradicinio išmatų šalinimo metu procesą kontroliuoja specialus sfinkterio raumuo išangėje. Pagrindinis skirtumas, kurį pastebėsite, turėdami stomą, yra tas, kad nebegalėsite sulaikyti ar kontroliuoti tuštinimosi. Taip pat nekontroliuosite ir to, kada išskirsite dujas.

Kaip kolostoma atrodys ir kaip ją jausiu? #

Stoma bus drėgna, rausvos arba intensyviai raudonos spalvos. Ji turėtų šiek tiek išsikišti iš pilvo. Iš pradžių stomos vieta gali būti gana patinusi, bet, laikui bėgant, tinimas sumažės – paprastai tai nutinka praėjus 6-8 savaitėms po operacijos. Nepaisant raudonumo, stoma yra nejautri ir neskausminga.

Galinė kolostoma ir kilpinė kolostoma

Galinė kolostoma. Paprastai ji suformuojama, kai pašalinamos storosios (gaubtinės) ir (arba) tiesiosios žarnos dalys, o likusi storoji žarna iškeliama į pilvo paviršių suformuoti stomai. Galinė kolostoma gali būti laikina arba nuolatinė. Laikinoji galinė kolostoma paprastai suformuojama, kai pašalinama ligos paveikta žarnos dalis, tačiau tuo metu vėl sujungti žarną nėra saugu.

Galinės kolostomos suformavimas

Kilpinė kolostoma. Siekiant apsaugoti chirurginį žarnyno sujungimą, gali būti suformuota kilpinė kolostoma. Siekiama, kad kilpinė kolostoma būtų laikina. Dažniausiai kilpinė kolostoma formuojama pakeliant žarną virš odos lygio ir prilaikant ją vietoje stomos tilteliu. Atverta žarnyno kilpa įpjaunama, o žarna nuvyniojama žemyn ir prisiuvama prie odos. Tokiu būdu kilpinė stoma iš tikrųjų susideda iš dviejų viena su kita sujungtų stomų (dvivamzdė stoma).

KIlpinės kolostomos suformavimas

Ileostoma ir jos priežiūra #

Operacijos metu dalis jūsų plonosios žarnos bus nukreipta į pilvo paviršių, kad susidarytų stoma (anga). Paprastai ji formuojama dešinėje kūno pusėje, bet kai kuriais atvejais gali būti ir kairėje.

Kas pasikeis po ileostomijos operacijos? #

Ileostoma pakeičia įprastą tuštinimosi būdą. Po operacijos išmatos išeis ne pro išangę, bet pro stomą. Įprasto išmatų šalinimo metu procesą kontroliuoja specialus sfinkterio raumuo išangėje. Pagrindinis skirtumas, kurį pastebėsite po ileostomijos operacijos, yra tas, kad nebegalėsite sulaikyti ar kontroliuoti tuštinimosi. Taip pat nekontroliuosite ir to, kada išskirsite dujas.

Kaip ileosyoma atrodys ir kaip ją jausiu? #

Stoma bus drėgna, rausvos ar intensyvesnės raudonos spalvos. Ji turėtų šiek tiek išsikišti iš pilvo. Iš pradžių stomos vieta gali būti gana patinusi, bet, laikui bėgant, tinimas sumažės – paprastai tai nutinka praėjus 6-8 savaitėms po operacijos. Nepaisant raudonumo, stoma yra nejautri ir neskausminga.

Galinė ileostoma. Galinė ileostoma suformuojama pašalinant dalį storosios (gaubtinės) žarnos, o plonosios žarnos galas ištraukiamas kaip stoma. Tai gali būti laikinas arba nuolatinis sprendimas. Galinė ileostoma taip pat gali būti suformuojama dėl ligos paskutinėje klubinės žarnos dalyje.

Panproktokolektomija apima storosios žarnos, tiesiosios žarnos ir išangės pašalinimą bei nuolatinės galinės ileostomos suformavimą. Atliekant visišką kolektomiją, pašalinama visa gaubtinė žarna. Paliekama tiesiosios žarnos bigė ir suformuojama galinė ileostoma. Tai gali būti laikinas arba nuolatinis sprendimas.

Kilpinė ileostoma. Kilpinė ileostoma suformuojama, kai plonosios (klubinės) žarnos kilpa išvedama kaip stoma. Tai leidžia gaubtinei žarnai užgyti po to, kai dalis jos (dėl ligos ar obstrukcijos) pašalinama, ir du gaubtinės žarnos galai yra sujungiami. Tai gali būti laikina stoma – ji bus uždaryta / atstatyta vėlesnės operacijos metu.

Kodėl man reikia nešioti maišelį? #

Po operacijos išmatos pasišalins pro stomą, ne pro išangę. Tačiau, skirtingai nei išangėje, aplink stomą nėra sfinkterio raumens, todėl jūs nekontroliuosite žarnyno turinio arba susidarančių dujų ir turėsite nešioti kolostomos maišelį jiems surinkti.

Iš karto po operacijos pastebėsite, kad stomos turinio kvapas gali būti intensyvesnis, o pats turinys skystesnis, nei įprastai. Po kurio laiko jis taps labiau suformuotas, bet gali kisti, priklausomai nuo jūsų mitybos. Yra keletas skirtingų maišelių tipų, o stomos slaugytoja parodys tinkamiausius jums.

Kaip veikia stomos maišelis? #

Maišelis yra klijuojamas ant pilvo ir surenka išmatas bei dujas iš stomos. Jis turi keletą specialių savybių, įskaitant filtrą, kuris išleidžia dujas, kad jūsų maišelis neišsipūstų (tai vadinama baliono efektu).

Filtras papildomai turi dezodoravimo funkciją, kuri apsaugo nuo nemalonaus kvapo, o tai yra viena priežasčių, dėl kurių žmonės dažnai nerimauja. Maišelis yra atsparus vandeniui, todėl jį galite dėvėti ir maudydamiesi duše ar vonioje.

Ką turėčiau žinoti po operacijos? #

Nenustebkite, jei po operacijos jausitės silpniau. Galite patirti įvairių emocijų, kiekvienam asmeniui jos būna skirtingos.

Pabudę po operacijos nešiosite pirmąjį maišelį. Jis greičiausiai bus permatomas, kad slaugytojos galėtų lengvai patikrinti jūsų naująją stomą. Iš pradžių ji gali būti patinusi, tačiau per kelias savaites tinimas palaipsniui sumažės.

Prie kūno taip pat gali būti prijungtos lašelinės ir drenai, o po stoma įdėtas tiltelis (atraminis strypas), kuris palaiko ją pirmąsias kelias dienas. Neišsigąskite, nes visi šie dalykai yra visiškai įprasti ir prireikus bus pašalinti su labai nedideliu diskomfortu. Gydytojas pasakys, kada galėsite valgyti ir gerti, kaip įprasta

Kada mano stoma pradės funkcionuoti? #

Stoma pradės funkcionuoti netrukus po operacijos, paprastai per kelias dienas. Iš pradžių turinysbus vandeningas, gali skleisti intensyvų kvapą, nes žarnynas kurį laiką nefunkcionavo. Kartais išmatose gali būti kraujo. Nesibaiminkite- jų konsistencija šiek tiek sutirštės, o kvapas nusistovės, kai subalansuosite mitybą. Taip pat tikėtina, kad pradžioje iš stomos garsiau sklis dujos– tai visiškai normalu.

Neretai pacientai, kurie vis dar turi apatinę žarną/ tiesiąją žarną, jaučia poreikį eiti į tualetą, kaip tą darė anksčiau. Tai normalu ir, laikui bėgant, priprasite. Jei išangė vis dar yra, iš jos gali išsiskirti šiek tiek gleivių. Tikėtina, kad sėdėjimas ant klozeto gali padėti išsiskirti gleivėms.

Kas nutinka, kai maišelį reikia ištuštinti? #

Pirmosiomis dienomis po operacijos dėvėsite skaidrų maišelį, bet vėliau galėsite pereiti prie nepermatomo. Stomai po operacijos pradėjus funkcionuoti pirmą kartą, išmatos dažnai būna gana vandeningos. Slaugos personalas padės ištuštinti maišelį ir atlikti kitas užduotis, kol išmoksite ir būsite pasirengę tai atlikti patys.

Ar visuomet turėsiu nešioti maišelį, kurį reikės nuolat ištuštinti? #

Ne. Dauguma žmonių, kuriems buvo atlikta kolostomijos operacija, dėvi uždarą arba neištuštinamą maišelį, nes stomos turinio konsistencija yra panaši į išmatų turinį prieš operaciją. Kai atsigausite ir pradėsite normaliai maitintis, išmatos dažniausiai bus labiau suformuotos, todėl šiame etape, galbūt, norėsite aptarti su savo stomos slaugytoja uždarų maišelių tipus, kuriuos galite naudoti.

Kaip pakeisti maišelį? #

Gera idėja yra pradėti formuoti maišelio keitimo įprotį ir stengtis tą padaryti kuo paprasčiau. Kai priprasite prie stomos, pastebėsite, kad vienu paros metu ji yra aktyvesnė nei kitu, pavyzdžiui, netrukus po valgio.

Maišeliui pakeisti pasirinkite laiką, kai stoma yra santykinai neaktyvi – galbūt tai bus pirmas dalykas, kurį padarysite atsikėlę ryte. Prieš keisdami maišelį, įsitikinkite, kad po ranka turite viską, ko jums prireiks. Kaip ir visa kita gyvenime, truputį planavimo į ateitį gali labai padėti.

Kaip dažnai man reikia ištuštinti ar pakeisti maišelį? #

Šis laikas yra individualus. Stomos maišelį reikia keisti tik tada, kai reikia – paprastai nuo vieno iki trijų kartų per dieną, priklausomai nuo išmatų kiekio ir tuštinimosi dažnumo.

Kokio tipo maišelį turėčiau pasirinkti? #

Įprastai kolostomai naudojami uždari maišeliai, tačiau, jei stomos turinys yra ypač skystas, geriau tiks ištuštinamas maišelis. Yra daug įvairių tipų uždarų ir ištuštinamų maišelių, o stomos slaugytoja padės jums išsirinkti tinkamiausią. Pavyzdžiui, galbūt norėsite skaidrų maišelį, uždėtą iškart po operacijos, pakeisti nepermatomu, kuris taip pat gali būti ir mažesnis. Be to, jei jums buvo suformuota galinė kolostoma, gali būti įmanoma valdyti stomą kolostomos kamšteliu arba drėkinimu. Jeigu jums įdomu, kreipkitės į stomos slaugytoją.

Ileostomai dažniausiai naudojamas ištuštinamas maišelis. Jų yra daug ir skirtingų, o stomos slaugytoja padės išsirinkti jums tinkamiausią. Pavyzdžiui, galbūt norėsite pakeisti skaidrų maišelį, uždėtą iškart po operacijos, nepermatomu, kuris taip pat gali būti ir mažesnis.

Stomos maišeliai #

Iš žarnyno stomos išsiskiriančiam išmatų turiniui surinkti svarbu naudoti tinkamus išmatų rinktuvus. Daugelis medicininių firmų gamina ir siūlo rinktis dviejų arba vienos dalies, atviru arba uždaru galu išmatų rinktuvus. Svarbu, kad paciento naudojamas išmatų rinktuvas atitiktų pagrindinius reikalavimus:

  • Saugotų odą nuo dirginančio išmatų pratekėjimo.
  • Būtų sandarus ir patikimas.
  • Lengvai pritaikomas ir keičiamas.
  • Patogus.

Yra dvi pagrindinės sistemų rūšys. Abiejų tipų bus švelnios jūsų odai, lengvos, nepraleidžiančios pratekėjimų ir kvapo, o tai reiškia, kad kiti nieko nepastebės, todėl galėsite gyventi kaip įprasta. Maišeliai gali būti įvairių dydžių, kad atitiktų individualius poreikius.

Vienos dalies sistema. Ją sudaro surinkimo maišelis su integruota pritvirtinta ir priklijuojama plokštele, kuri tvirtai priglunda prie jūsų stomos.

Dviejų dalių sistema. Jos surinkimo maišelis yra atskirtas nuo priklijuojamos plokštelės, o abi pusės yra saugiai sukabinamos arba sutvirtinamos kartu. Tai reiškia, kad kaskart, keičiant maišelį, nereikės nuimti priklijuojamos plokštelės nuo stomos.

Būkite atsargūs ir nelaikykite maišelių tiesioginiuose saulės spinduliuose arba šalia šilumos šaltinio– dėl to gali pablogėti jų kokybė.

Kaip turėčiau utilizuoti panaudotus maišelius? #

Jei naudojate ištuštinamą maišelį, rekomenduojama jį ištuštinti prieš nuimant. Tada įdėkite maišelį į atliekų maišą, užriškite jį ir išmeskite į šiukšlių dėžę.

NENULEISKITE maišelio į klozetą, nes pastarasis užsikimš.

Jei naudojatės viešaisiais neįgaliųjų tualetais, pastaruosiuose turėtų būti įrengtos atliekų šalinimo patalpos. Taip pat galite naudoti vystyklų keitimo arba sanitarinių atliekų konteinerius, jei tokie yra.

Kolostomos maišelio keitimo procedūra #

Pacientui, kuriam suformuota žarnyno stoma, būtina mokėti pasikeisti išmatų surinktuvą.

Išmatų rinktuvo keitimui reikia pasirengti šias priemones:

  • Vienos ar dviejų dalių išmatų surinkimo maišiuką.
  • Odos aplink stomą valymo priemonės: šilto vandens, švelnaus muilo
    (pvz. vaikiško).
  • Keletą marlinių servetėlių.
  • Vienkartinės pirštines (jeigu nemalonu liesti ir higienos sumetimais)
  • Vienkartinę sugeriančią puspaklodę.
  • Indelį išmatų turiniui išleisti (jei naudojamas)

Asmuo atliekantis išmatų surinkimo maišiuko keitimą turi nusiplauti rankas, rekomenduojama mūvėti vienkartines pirštines.

Jeigu pacientas jaučiasi gerai, išmatų keitimo procedūrą gali atlikti stovėdamas, prieš veidrodį.

Jeigu pacientas jaučiasi silpnai, šią procedūrą reikia atlikti gulint lovoje ir padedant kitam asmeniui.

Kirpimas. Atkartokite stomos dydį ir formą ant stomos šablono. Iškirpkite angą, kuri atitinka stomos dydį ir formą. Siekiant sumažinti pratekėjimo ir odos problemų riziką, labai svarbu, kad priklijuojamos plokštelės anga puikiai priglustų prie stomos. Kirpti bus lengviau, jei naudosite lenktas žirkles.

Stomos maišelio keitimas kirpimas

Nuėmimas. Paimkite už baltos priklijuojamos plokštelės auselės ir švelniai atplėškite maišelį nuo odos. Laisva ranka švelniai spauskite odą, švelniai nulupkite maišelį iš viršaus žemyn.

Stomos maišelio keitimas nuėmimas

Peristominės odos nuvalymas. Švelniai nuvalykite peristominę odą su šiltu vandeniu ir marline servetėle. Jeigu yra galimybė, odą aplink stomą valykite su spec. priemonėmis (pvz. spec. valomosiomis servetėlėmis, valomosiomis putomis). Naudojant šias priemones mažiau pažeidžiama oda. Nusausinkite odą aplink stomą su marline servetėle ir uždėkite ją ant stomos, nes išmatų turinys gali bet kada pradėti tekėti iš stomos. Svarbu: išmatų rinktuvas gerai prisiklijuos tik ant sausos odos.

Jeigu reikia, prieš užklijuodami išmatų rinktuvą, pasinaudokite peristominės odos priežiūrai skirtomis priemonėmis (laikantis gamintojų instrukcijų): hidrokoloidine apsaugine pasta, hidrokoloidiniais milteliais, apsauginiu purškalu, hidrokoloidiniu žiedu ir kt.

Skaidrios apsauginės galinės dalies nuėmimas. Prieš naudodami maišelį įsitikinkite, kad oda yra švari ir sausa. Uždėkite nykštį ant priklijuojamos plokštelės baltos auselės ir patraukite mėlyną atklijavimo auselę, kad nuluptumėte skaidrią galinę dalį.

Stomos maišelio keitimas skaidrios galinės dalies nuėmimas

Uždėjimas. Priklijuokite lipnią plokštelę aplink stomą. Atlenkite maišelį atgal, tvirtai prispauskite prie odos, pradedant nuo apačios, ir išlyginkite pirštais kildami į viršų – taip užtikrinsite nepriekaištingą prigludimą prie stomos.

Stomos maišelio keitimas uždėjimas

Dviejų dalių sistemos uždėjimas. Užklijuokite priklijuojamą plokštelę, kaip aprašyta anksčiau.

Maišeliai su mechanine jungtimi. Įsitikinkite, kad mechaninė jungtis yra atidaryta. Suspauskite maišelį ir priklijuojamą plokštelę, pradėdami nuo apačios. Įsitikinkite, kad maišelis tvirtai uždėtas ant jungties, ir uždarykite mechaninę jungtį.

Maišeliai su lipnia jungtimi. Švelniai uždėkite maišelį ant priklijuojamos plokštelės apačios, jos nespausdami ir netraukdami. Tada pirštais lengvai prispauskite maišelį ir priklijuojamą plokštelę, kad užtikrintumėte tobulą prigludimą prie stomos.

Išeinant iš namų patartina su savimi pasiimti atsarginį pakeitimo rinkinį.

Praktinės rekomendacijos prieš keičiant išmatų rinktuvą:

  • Pasidėkite šalia savęs visas keitimui reikalingas priemones (išmatų rinktuvą, žirkles, minkštą kempinę arba marlės tamponėlį).
  • Šalia savęs turėkite veidrodį, kuriuo patikrinsite, ar gerai prisiklijavo išmatų rinktuvas.
  • Išmatų rinktuvą visada nuimkite lėtai, švelniai, netraumuodami peristominės odos.
  • Jeigu aplink stomą auga plaukai, juos reikėtų pašalinti.
  • Užklijavus naują išmatų rinktuvą, užrašykite ant pleistro datą ir priklijuokite jį ant maišiuko. Taip prisiminsite, kada paskutinį kartą keitėte išmatų rinktuvą.
  • Susikaupusį išmatų turinį ištuštinkite, kai jis sudaro 1/3 arba pusę išmatų surinkimo maišiuko.

Ileostomos maišelio keitimo procedūra #

Pacientui, kuriam suformuota žarnyno stoma, būtina mokėti pasikeisti išmatų surinktuvą.

Išmatų rinktuvo keitimui reikia pasirengti šias priemones:

  • Vienos ar dviejų dalių išmatų surinkimo maišiuką.
  • Odos aplink stomą valymo priemonės: šilto vandens, švelnaus muilo
    (pvz. vaikiško).
  • Keletą marlinių servetėlių.
  • Vienkartinės pirštines (jeigu nemalonu liesti ir higienos sumetimais)
  • Vienkartinę sugeriančią puspaklodę.
  • Indelį išmatų turiniui išleisti (jei naudojamas)

Asmuo atliekantis išmatų surinkimo maišiuko keitimą turi nusiplauti rankas, rekomenduojama mūvėti vienkartines pirštines.

Jeigu pacientas jaučiasi gerai, išmatų keitimo procedūrą gali atlikti stovėdamas, prieš veidrodį.

Jeigu pacientas jaučiasi silpnai, šią procedūrą reikia atlikti gulint lovoje ir padedant kitam asmeniui.

Išleidimo angos uždarymas. Padėkite maišelį ant stalo taip, kad lipni dalis būtų nukreipta žemyn. Apatinę mažą plokštelę užlenkite ant išleidimo angos viršutinės didelės plokštelės.

Du kartus užlenkite išleidimo angą į viršų, kol kilpinė plokštelė sutaps su lipuko auselėmis.

Kirpimas. Atkartokite stomos dydį ir formą ant stomos šablono. Iškirpkite angą, kuri atitinka stomos dydį ir formą. Siekiant sumažinti pratekėjimo ir odos problemų riziką, labai svarbu, kad priklijuojamos plokštelės anga puikiai priglustų prie stomos. Kirpimas bus lengvesnis, jei naudosite lenktas žirkles.

Apsauginės galinės dalies nuėmimas. Prieš naudodami maišelį, įsitikinkite, kad oda yra švari ir sausa. Uždėkite nykštį ant priklijuojamos plokštelės baltos auselės ir patraukite mėlyną atklijavimo auselę, kad nuluptumėte skaidrią galinę dalį.

Uždėjimas. Prispauskite priklijuojamą plokštelę aplink stomą. Kad užtikrintumėte nepriekaištingą prigludimą prie stomos, tvirtai prispauskite plokštelę prie odos, braukdami pirštais nuo apačios į viršų.

Maišelio atidarymas. Suimkite už lipuko auselių galo. Pakelkite abi lipuko auseles nuo kilpinės plokštelės. Atlenkite išleidimo angą į tokią padėtį, kurioje norite ištuštinti maišelį.

Maišelio ištuštinimas. Palaukite, kol turinys ištekės, jo srautą valdykite pirštais.

Išleidimo angos išvalymas. Sulenkite nosinaitę arba sausą servetėlę rankoje ir uždėkite ant išleidimo angos. Išvalykite išleidimo angą vienu perbraukimu, kryptimi nuo kūno į išorę. Atlenkite mažą plokštelę atgal taip, kad būtų matoma tik didelė plokštelė, jog nuvalytumėte kraštą. Išleidimo anga dabar yra švari ir paruošta uždarymui.

Išleidimo angos pakartotinis uždarymas. Apatinę mažą plokštelę užlenkite ant viršutinės didelės. Du kartus užlenkite išleidimo angą į viršų, kol kilpinė plokštelė sutaps su lipuko auselėmis. Užsandarinkite išleidimo angą užlenkdami lipuko auseles ant kilpų plokštelės ir tvirtai prispauskite.

Nuėmimas. Suimkite už baltos priklijuojamos plokštelės auselės ir švelniai atplėškite maišelį nuo odos. Laisva ranka švelniai spauskite odą, nulupdami maišelį iš viršaus į apačią.

Peristominės odos nuvalymas. Švelniai nuvalykite peristominę odą su šiltu vandeniu ir marline servetėle. Jeigu yra galimybė, odą aplink stomą valykite su spec. priemonėmis (pvz. spec. valomosiomis servetėlėmis, valomosiomis putomis). Naudojant šias priemones mažiau pažeidžiama oda. Nusausinkite odą aplink stomą su marline servetėle ir uždėkite ją ant stomos, nes išmatų turinys gali bet kada pradėti tekėti iš stomos. Svarbu: išmatų rinktuvas gerai prisiklijuos tik ant sausos odos.

Jeigu reikia, prieš užklijuodami išmatų rinktuvą, pasinaudokite peristominės odos priežiūrai skirtomis priemonėmis (laikantis gamintojų instrukcijų): hidrokoloidine apsaugine pasta, hidrokoloidiniais milteliais, apsauginiu purškalu, hidrokoloidiniu žiedu ir kt.

Dviejų dalių sistemos uždėjimas. Užklijuokite priklijuojamą plokštelę, kaip aprašyta anksčiau.

Maišeliai su mechanine jungtimi. Įsitikinkite, kad mechaninė jungtis yra atidaryta. Suspauskite maišelį ir priklijuojamą plokštelę, pradėdami nuo apačios. Įsitikinkite, kad maišelis tvirtai uždėtas ant jungties ir uždarykite mechaninę jungtį.

Maišeliai su lipnia jungtimi. Švelniai uždėkite maišelį ant priklijuojamos plokštelės apačios nespausdami ir netraukdami. Tada pirštais lengvai prispauskite maišelį ir priklijuojamą plokštelę, kad užtikrintumėte tobulą prigludimą prie stomos. Atkreipkite dėmesį, kad pagrindo plokšteles pagal dydį gali apkirpti stomos priežiūros specialistas.

Ar man reikia laikytis specialios dietos? #

Ne. Kaip ir visų kitų, jūsų mityba turėtų būti gerai subalansuota, apimti visus mėgstamus maisto produktus.

Galite pastebėti, kad, gausiai valgydami per pirmąsias 2-4 savaites po operacijos, jausite pilvo pūtimą. Iš pradžių turėtumėte stengtis valgyti mažesnėmis porcijomis ir dažnai, o vėliau palaipsniui didinkite porcijas iki 3 valgymų per dieną. Taip yra todėl, kad reguliarus valgymas padės geriau nuspėti tuštinimąsi.

Pastebėsite, kad kai kurie maisto produktai gali lemti didesnį dujų susidarymą (tai gali būti girdima), o jei jus tai vargina, tiesiog sumažinkite tokių maisto produktų vartojimą.

Šiek tiek paeksperimentavę, greitai atrasite sau tinkamą subalansuotą racioną. Asmenims, turintiems kolostomą, ypač svarbu nepamiršti tinkamai sukramtyti maistą, kad virškinimo procesas prasidėtų sklandžiai. Reikėtų vengti maisto produktų, kurie sunkiai virškinami, tokių kaip žemės riešutai, arba bent jau valgyti juos saikingai ir kruopščiai sukramtant.

Kaip ir bet kuris kitas žmogus, galite užsikrėsti skrandžio ligomis, kurios kartais gali sukelti viduriavimą arba vidurių užkietėjimą. Jei taip nutiks, gydykite būklę lygiai taip pat, kaip ir anksčiau.

Ar vis dar galėsiu keliauti? #

Įprastai 6 savaites po bet kokios operacijos nepatartina skristi lėktuvu, nes padidėja giliųjų venų trombozės rizika, todėl svarbu patikrinti savo kelionės draudimą. Tačiau vėliau nėra jokios priežasties, kodėl kolostoma turėtų apriboti jūsų galimybes keliauti – tiek savo šalyje, tiek užsienyje, verslo ar pramogų tikslais.

Tiesiog nepamirškite pasiimti visų priemonių, kurių jums prireiks kelionėje, ir įsitikinkite, kad turite pakankamai atsargų visam išvykos laikotarpiui. Be to, jei skrendate lėktuvu, nepamirškite paskirstyti atsargų tarp pagrindinio ir rankinio bagažo, jei bagažas netyčia pasimestų arba vėluotų jo pristatymas.

Ar vis dar galėsiu sportuoti? #

Mankšta yra naudinga visiems, ir vien dėl kolostomos jūs netampate išimtimi. Labai tikėtina, kad bet kokia mankšta, kuri jums patiko prieš operaciją, bus įmanoma ir po jos. Plaukiojant ir sportuojant galima naudoti specialius mažus maišelius, todėl nėra jokios priežasties atsisakyti užsiimti mėgstama veikla. Akivaizdu, iš pradžių turėsite pradėti nuo lengvesnės mankštos, bet netrukus pajusite, kad galite sportuoti taip pat, kaip anksčiau, gal net ir daugiau.

Kaip dėl sekso? #

Tai labai priklauso nuo atliktos operacijos pobūdžio. Paprastai normalūs lytiniai santykiai gali būti atnaujinti, nors dėl tiesiosios žarnos pašalinimo gali atsirasti impotencija ir (arba) diskomfortas, tai gali turėti įtakos tiek moterims, tiek vyrams. Svarbu atvirai pasikalbėti su savo partneriu ir stengtis nesijaudinti dėl operacijos. Taip pat svarbu pasikalbėti su stomos slaugytoja, kuri yra įpratusi diskutuoti tokiais subtiliais klausimais ir suteiks visą reikiamą informaciją.

Informacija parengta naudojantis „Coloplast A/S“ medžiaga ir sutikimu. Informaciją leidinių formatu galite atsisiųsti paspaudę šią nuorodą: Jūsų gyvenimo su kolostoma vadovas ir Jūsų gyvenimo su ileostoma vadovas.

Peristominės odos priežiūra #

Stomos priežiūros priemonės yra sukurtos taip, kad maksimaliai apsaugotų jūsų odą nuo stomos turinio (išmatų ir šlapimo). Stomos priežiūros priemonių klijai geriausiai prilimpa prie sveikos, švarios ir sausos odos. Tai ženkliai sumažina pratekėjimų riziką, kuri yra viena pagrindinių odos sudirginimo priežasčių. Norint išlaikyti sveiką odą, dažniausiai tenka rūpintis teisingu ir savalaikiu stomos priežiūros priemonių uždėjimu ir nuėmimu. Priemonių keitimo dažnis yra individualus. Peristominės odos priežiūros priemonės gelbėja prižiūrint stomą ir padeda išvengti gilesnių pažeidimų. Šias priemones paprasta ir lengva naudoti. Jų įsigyti galima visose vaistinėse. Pasitarkite su medikais dėl tinkamiausios priemonės parinkimo.

Vienas svarbiausių dalykų, kurį reikia prisiminti – tinkama odos aplink stomą priežiūra.

Žemiau pateikiamos UŽDĖK-NUIMK-PATIKRINK rekomendacijos padės išmokti reikiamų įgūdžių.

Uždėk. Stomos priežiūros priemones dedant ant švarios ir sausos odos užtikrinama, kad jos patikimai prilips ir saugos jūsų odą nuo stomos turinio pratekėjimų bei odos sudirginimų. Lipni plokštelė turėtų glaudžiai prilipti prie odos aplink stomą. Priedai, kaip prilipdomas/formuojamas žiedas ar pasta, gali padėti jums pasiekti norimą teisingą uždėjimą.

Nuimk. Stomos priežiūros priemonės turi būti nuimamos švelniai, saugant peristominę odą.
Suimkite už klijuojamos plokštelės nuėmimo auselės ir švelniai nuimkite, palaipsniui atlaisvindami nuo odos. Kita ranka padėkite lengvai paspausti odą. Nepaisant rutinos, priemonę reiktų pakeisti, jeigu pradėjote jausti perštėjimą ar deginimą.

Patikrink. Galite iš karto patikrinti klijuojamos plokštelės būklę, bet rekomenduojame luktelėti kelias minutes, prieš apžiūrint ir įvertinant odą, ant kurios plokštelė buvo priklijuota. Odos įvertinimui galite pasinaudoti veidrodžiu. Jei pasireiškia vienas ar keli žemiau paminėti požymiai, gali būti, kad reiktų priemonę keisti dažniau arba naudoti kitą:

  • Klijuojamos plokštelės erozija
  • Pratekėjimų pėdsakai ant plokštelės ar odos
  • Sudirginta, neįprastos spalvos peristominė oda

Pateikiame keletą patarimų, kurie gali būti naudingi.

Priklijuojama plokštelė turi tvirtai priglusti prie stomos. Jei priklijuojamoje plokštelėje esanti anga yra didesnė už jūsų stomą, oda bus veikiama žalingo išmatų poveikio ir taps skausminga. Be to, jei priklijuojama plokštelė bus per maža, ji gali pakenkti jūsų stomai.Todėl svarbu reguliariai tikrinti šablono dydį ir užtikrinti, kad priklijuojama plokštelė tvirtai priglustų prie stomos. Naudingas patarimas – uždėkite šabloną ant stomos ir patikrinkite, ar matosi oda.

Saugokitės dirginančių medžiagų. Pratekėjimas ant odos, per staigus priklijuojamos plokštelės pašalinimas ir agresyvūs prausikliai gali sudirginti odą.

Kraujavimas. Įprasta, kad valant aplink stomą gali nežymiai pakraujuoti. Tai nėra priežastis nerimauti, tačiau, jei pastebėjote kraujavimą iš stomos vidaus, turėtumėte pasikonsultuoti su gydytoju.

Priemonė, skirta išmatų rinktuvui geriau prisiklijuoti prie odos:

  • Hidrokoloidinė apsauginė pasta (hermetikas). Ši pasta sukuria patikimą plokštelės ir odos sukibimą bei apsaugo odą nuo žarnų turinio pratekėjimo, skausmingo sudirginimo. Gali būti naudojama norint apsaugoti odą aplink fistules ir stomas, užpildyti odos raukšlėms, nelygumams ir randams. Rekomenduojama: pastą užtepkite aplink iškirptą plokštelės angą, o ne tiesiogiai ant odos.

Priemonės, skirtos peristominės odos žaizdoms gydyti:

  • Aliejinė hidrokoloidinė pasta – gerai sugeria drėgmę ir skatina šlapiuojančių žaizdų gijimą.
  • Hidrokoloidiniai milteliai – absorbuoja drėgmę, skirti šlapiuojančiai, pažeistai odai. Gali būti naudojami, kol sugis pažeista oda. Rekomenduojama užbarstyti ant pažeistos, šlapiuojančios odos, o esantį perteklių ant sveikos odos nuvalyti.
  • Raminamasis losjonas – padeda nuraminti sudirgintą ar perštinčią odą (sudėtyje nėra alkoholio). Rekomenduojama užpilti ant sausos servetėlės ir nuvalyti pažeistą vietą.

Priemonės, skirtos peristominės odos valymui:

  • Valomosios putos – tai gausiai putojanti priemonė, tinkama prausimuisi ir odos valymui. Sudedamosios dalys ištirpina fekalijų nešvarumus. Drėkinamoji, raminamoji, odą minkštinanti priemonė pagerina pavargusios odos būklę. Valomųjų putų nereikia nuplauti, jos gerai pašalina nešvarumus ir riebalus.
  • Medicininis klijų valiklis/valomosios servetėlės – padeda greitai, neskausmingai ir švariai nuvalyti klijų likučius nuo odos paviršiaus. Nedirgina, nealergizuoja odos.

Priemonės, skirtos peristominės odos apsaugai:

  • Apsauginis purškalas – sudaro apsauginę silikoninę plėvelę, kuri apsaugo odą nuo stomos turinio ir fermentų poveikio. Apsaugo įtrūkusią, paraudusią ir sudirgusią odą, nedirgina odos.
  • Servetėlės saugančios odą – sudaro apsauginę plėvelę ant peristominės
    odos ir pagerina rinktuvų plokštelės ir odos sukibimą, padeda apsaugoti
    odą nuo galimų sudirginimų.

Kvapus naikinanti ir skystą stomos turinį surišančios priemonės:

  • Nemalonius kvapus neutralizuojančios priemonės (lašai ir purškalas) – tai natūralūs produktai, sukurti eterinių aliejų pagrindu, kurie veiksmingai neutralizuoja ir sugeria nemalonius kvapus. Nedirgina odos, nepalieka dėmių, nelimpa. Purškiama arba lašinama į rinktuvo maišelį.
  • Stomos turinį surišanti priemonė (granulės) – tai priemonė skystą išmatų/šlapimo turinį paverčianti minkštu, bekvapiu geliu. Apsaugo nuo pratekėjimo, stomos maišelis nesipučia. Sumažėja oro kaupimasis, panaikinamas nemalonus kvapas. Tinka kasdieniam naudojimui. Paketėlis dedamas į uždarytą rinktuvo maišelį.

Papildomos priemonės:

  • Hidrokoloidinis žiedas (tarpinė) – naudojamas esant įdubusiai ir netaisyklingos formos stomai. Ant hidrokolodinio žiedo pritvirtinama plokštelė arba išmatų rinktuvas, kuris geriau prilimpa ir ilgiau laikosi ant odos.
  • Rinktuvus prilaikantis dirželis – padeda prilaikyti rinktuvo maišelį, suteikia saugumo jausmą dirbant fizinį darbą, sportuojant, kasdieniame gyvenime.

Pilvo plaukuotumas
Nuimant rinktuvą nuo odos, dėl plauko folikulo pažeidimų gali atsirasti mažų rausvų spuogelių (folikulitas). To galima išvengti periodiškai, bet ne per dažnai, skutant plaukelius. Vyrai, kurių pilvo plaukuotumas didesnis nei įprasta, prieš klijuodami rinktuvus turi nuskusti plaukus aplink stomą (ne dažniau kaip kartą per savaitę). Skusdami plaukus naudokite šiltą vandenį, muilą ir naują vienkartinį skutimosi peiliuką. Skutimosi ir plaukų šalinimo kremai gali sukelti odos sudirginimą ir perštėjimą.

Esant didesniam pilvo plaukuotumui, rinktuvo nuėmimui palengvinti naudokite medicininių klijų valiklį.

Nemalonus išmatų kvapas
Nemalonų išmatų kvapą sukelia Koli ir puvimo bakterijos. Pacientai šią problemą gali išspręsti naudodami išmatų surinktuvus su aktyvuotosios anglies filtru, kurie neutralizuoja jų kvapą. Taip pat patariama vartoti mažiau maisto produktų, skatinančių nemalonaus išmatų kvapo susidarymą:

  • Žuvies, žuvies faršo.
  • Kiaušinių.
  • Sūrio.
  • Svogūnų, česnakų.
  • Kopūstinių daržovių.
  • Ankštinių daržovių (pupų, pupelių, šparagų).
  • Stipriais prieskoniais praturtinto maisto.
  • Antibiotikų.

Dujų kaupimąsi didina:

  • Putojantys ir gazuoti gėrimai.
  • Svogūnai.
  • Agurkai.
  • Pipirai.
  • Obuoliai.
  • Ankštinės daržovės (pupos, pupelės, šparagai).
  • Žalios daržovės (kopūstai, brokoliai, briuseliniai kopūstai).
  • Cikorijos, ridikai, ropės.
  • Grybai.
  • Pienas.
  • Labai saldūs maisto produktai (pvz., šokoladas).

Dujų kaupimąsi gali mažinti:

  • Jogurtas.
  • Dilgėlių arbata.
  • Garbanotosios petražolės kramtymas du kartus per dieną, geriausiai po
    valgio.
  • Virtas ir troškintas maistas.

Peristominės odos pažeidimai #

Peristominės odos pažeidimas – tai viena iš dažniausių komplikacijų po stomos suformavimo operacijos. Pažeidimai paprastai atsiranda pirmais mėnesiais, grįžus iš ligoninės namo, kol pacientai išmoksta teisingai naudoti rinktuvus ir plokšteles bei įgyja naujų higienos įgūdžių.

Sveika peristominė oda turi nesiskirti nuo likusios pilvo odos. Odos sudirginimai yra gana dažna stomą turinčių žmonių problema. Jeigu pastebėjote neįprastą odos aplink stomą būklę ar pakitusią spalvą, kuri skiriasi nuo likusios pilvo odos, gali būti, kad prasidėjo peristominės odos sudirginimas. Geriausias būdas apsaugoti peristominę odą nuo sudirginimų yra reguliariai tikrinti odos būklę bei įsitikinti, kad priemonės keičiamos teisingai bei tinkamu dažnumu.

Peristominės odos pažeidimo priežastys:

  • Netinkamos dydžio ir formos kerpamos plokštelės arba vienos dalies rinktuvo parinkimas.
  • Išsikirpta per didelė kerpamos plokštelės anga.
  • Netinkama peristominės odos priežiūra.
  • Po operacijos pasikeitusi pilvo forma (atsirado raukšlių netekus arba priaugus svorio, stomos įdubimas ir pan.).
  • Įvairios peristominės odos ligos: dermatitas, granuliomų atsiradimas, odos grybelis ir pan.
  • Jautri, alergiška peristominė oda. Peristominės odos sudirginimai dažnai klaidingai painiojami su alergijomis, kurios pasireiškia gana retai. Jeigu jums pasireiškė alergija, odos zona, kur buvo priklijuota plokštelė, bus sudirginta, pakitusios spalvos, galite jausti perštėjimą ir deginimą.

Peristominės odos pažeidimų galima išvengti laikantis šių taisyklių:

  • Gerai nuplaukite ir nusausinkite odą kiekvieną kartą keisdami rinktuvą.
  • Teisingai užklijuokite rinktuvą, kad visa oda aplink stomą būtų visiškai uždengta, neliktų tarpų tarp plokštelės ir odos.
  • Paruošta anga plokštelėje turi kuo tiksliau atitikti stomos kontūrus, kad neliktų neuždengtos odos.
  • Atidžiai įvertinkite stomos formą ir išsirinkite tinkamą plokštelę (dviejų dalių rinktuvui) arba vienos dalies rinktuvą.
  • Jeigu reikia, prieš užklijuodami išmatų rinktuvą, naudokite peristominės odos priežiūrai skirtas priemones.
  • Jei odos sudirginimas nepraeina, kreipkitės į stomos priežiūros specialistą arba savo šeimos gydytoją.

Įvertinti peristominės odos būklę galite ir pasinaudodami „Coloplast A/S“ parengtu Sveikos peristominės odos vadovu”.

Vaizdo seminarų ciklas. Stomos priežiūra #

Video paskaitų cikle „Stomos priežiūra“ Lietuvos sveikatos mokslų universiteto Slaugos fakulteto lektorė dr. Jurgita Gulbinienė pateiks naudingų praktinių patarimų, kaip parinkti ir pritaikyti stomos maišelius, kaip prižiūrėti aplink stomą esančią odą, taip pat ir probleminę, sudirgusią odą.

Pirmojoje paskaitoje lektorė pasakoja apie stomos priežiūrai reikalingas priemones – vienos ir dviejų dalių išmatų rinktuvus uždaru ir atviru galu, kuo šie rinktuvai skiriasi, kaip dažnai jie keičiami. Sužinosite apie stomos priežiūrai reikalingas papildomas priemones.

Antrojoje paskaitoje „Stomos priežiūra. Vienos dalies rinktuvo uždėjimas ir nuėmimas“ sužinosite, kaip pasiruošti uždėti stomos maišelį: rankų higiena, indeliai vandeniui, šiukšlėms, vienkartinės pirštinės ir kt. Lektorė dr. Jurgita Gulbinienė demonstruoja, kaip uždėti vienos dalies rinktuvą atviru galu, esant ileostomai.

Trečiojoje paskaitoje „Stomos priežiūra. Dviejų dalių rinktuvas ir probleminė stoma“ lektorė dr. Jurgita Gulbinienė parodo, kaip uždėti ir nuimti dviejų dalių rinktuvą ir pataria, kaip prižiūrėti stomą, aplink ją esant sudirgusiai odai. Kviečiame žiūrėti.

Jūs galite gauti nemokamą POLA dietologo konsultaciją #

POLA kortelės turėtojai gali kreiptis dėl dietologo konsultacijos, jos metu įvertinsime paciento ligos diagnozę, aptarsime rūpimus klausimus, susijusius su mityba.

Konsultacija suteikiama užpildžius konsultacijų anketą POLA tinklapyje, paskambinus ir užsiregistravus tel. +370 606 07257 arba parašius el. paštu konsultacijos@pola.lt. Konsultacijos teikiamos telefonu Jums patogiu metu.

Susisiekite su POLA pacientų gidais #

Jei turite dar klausimų – kreipkitės į POLA pacientų gidus. Šie POLA savanoriai, kurie patys yra/buvo onkologiniai pacientai arba jų artimieji, padės susiorientuoti, kaip išspręsti praktinius gyvenimo klausimus, tokius kaip išmokos, nedarbingumo nustatymo procedūros, paaiškins, kokią pagalbą gali suteikti POLA. Šie savanoriai padės sergantiesiems ar jų artimiesiems nepasiklysti informacijos apie ligą gausoje, įkvėps kasdienybėje ir neš viltį gyvenimui.

Siekdami pagerinti naršymo kokybę šioje svetainėje naudojame slapukus. Paspaudęs „sutinku“ sutinki su šia Privatumo politika ir joje nurodytais asmens duomenų tvarkymo tikslais, būdais bei tvarka. Tu gali bet kuriuo metu atšaukti mums duotą leidimą naudoti slapukus. Tai padarysi pakeitęs savo interneto naršyklės nustatymus taip, jog ji nepriimtų slapukų. Daugiau informacijos rasi privatumo politikos skiltyje. View more
Cookies settings
Patvirtinti
Privatumo politika
Privacy & Cookies policy
Cookie name Active

Privatumo politika

Pagalbos onkologiniams ligoniams asociacija, įmonės kodas: 302704554, registracijos adresas: A. Mickevičiaus g. 9, LT-44307 Kaunas (toliau – „POLA“), įsipareigoja užtikrinti svetainės lankytojų (toliau – „Lankytojai“) asmeninės informacijos saugumą ir teisių apsaugą Jums naudojantis POLA interneto svetaine https://pola.lt/ (toliau – „Svetainė“) ir joje esančiu turiniu. Lankantis Svetainėje, POLA arba POLA įgalioti paslaugų teikėjai pasitelkia įvairias technologijas duomenų išsaugojimui tam, kad Lankytojų naudojimasis Svetaine būtų patogesnis ir saugesnis, o siūlomos paslaugos būtų aktualesnės. Ši privatumo politika (toliau – „Politika“) sukurta tam, kad Lankytojai sužinotų daugiau informacijos apie Svetainėje naudojamas technologijas. 1. BENDRA INFORMACIJA APIE SLAPUKUS Svetainėje naudojame slapukus (angl. cookies). Jie leidžia Jūsų poreikiams pritaikyti Svetainės veikimą, taip pat palengvina naršymą ir naudojimąsi Svetaine. Slapukai – kas tai? Slapukai yra nedideli tekstiniai failai (užimantys iki kelių KB), kuriuos Lankytojo interneto naršyklė apsilankant Svetainėje patalpina Lankytojo kompiuteryje, planšetėje arba kitame išmaniajame įrenginyje. Jie leidžia Svetainei išsaugoti tokius duomenis, kaip:
  • prisijungimo duomenys (prisijungiančio įrenginio IP adresas, prisijungimo laikas, miestas, iš kurio jungiamasi);
  • naršyklės tipas;
  • demografiniai duomenys (amžiaus grupė, lytis);
  • duomenys apie tai, kaip Lankytojas naršo Svetainėje (kuriose sekcijose lankotės, kuo konkrečiai domitės).
Tikslai, kuriais POLA naudoja slapukus Slapukais siekiame:
  • užtikrinti efektyvų ir saugų Svetainės veikimą; POLA naudoja slapukus palaikant POLA saugumo funkcijas, kurios padeda aptikti ir nustatyti netinkamo elgesio atvejus Svetainėje;
  • gerinti Svetainės veikimą; stebėdami slapukų naudojimą, galime gerinti Svetainės ir elektroninių paslaugų veikimą, plėtoti esamas paslaugas, tobulinti funkcionalumą; analizuoti veikimą, kai Lankytojai apsilanko Svetainėje iš kitų svetainių, kitų įrenginių ar prietaisų;
  • atpažinti sugrįžtančius Svetainės Lankytojus; parodyti tinkamą informaciją Lankytojams; išvengti pakartotinės registracijos ir anketų pildymo nuolatiniams Lankytojams;
  • analizuoti Jūsų įpročius, kad Svetainės veikimas būtų patogus, efektyvus ir atitiktų Jūsų poreikius bei lūkesčius, pavyzdžiui, užtikrinant, kad Jūs nesunkiai rastumėte viską, ko ieškote;
  • išmatuoti į mūsų Svetainę siunčiamos informacijos ir duomenų srautus; mes naudojame slapukus statistinių duomenų apie Svetainėje apsilankiusių vartotojų skaičių ir naudojimąsi elektroninėmis paslaugomis kaupimui;
  • tikslinei rinkodarai, reklamai; naudodami slapukus mes galime rinkti informaciją tam, kad teiktume tam tikrai naršyklei skirtą reklamą ar turinį, sukuriant skirtingas tikslines grupes; mes galime naudoti slapukus tam, kad parodytume tinkamą reklamą tiek mūsų Svetainėje, tiek ir už jos ribų.

2. SVETAINĖJE NAUDOJAMI SLAPUKAI Kiekvieną kartą Jums apsilankius Svetainėje, gali būti sukurti ilgalaikiai slapukai, kurie lieka Jūsų kompiuteryje po Jūsų išsiregistravimo ir bus panaudoti Jums vėl apsilankius Svetainėje; jie galioja ir nėra ištrinami Jums baigus naršyti Svetainėje, ir/arba trumpalaikiai (seanso) tipo slapukai, kurie pasibaigia ir yra ištrinami Jums baigus naršyti Svetainėje. Visi mūsų naudojami slapukai gali būti naudojami tik Jūsų išankstiniu sutikimu. Savo sutikimą galite išreikšti paspaudę mygtuką „Sutinku“ Svetainės puslapio viršuje iškylančioje slapukų juostoje. Atkreipiame Jūsų dėmesį į tai, kad būtinieji slapukai ir analitiniai slapukai yra naudojimosi Svetaine sąlyga. Jei atsisakysite šių slapukų, negalėsime būti tikri, kaip ir ar iš viso veiks Svetainė. Žemiau išvardijame pagrindinius Svetainėje naudojamus slapukus pagal jų rūšis ir renkamus duomenis. Būtinieji slapukai
  • Šie slapukai Svetainėje yra būtini tam, kad Jūs galėtumėte naršyti ir naudotis Svetainės funkcijomis, pvz., įsiminti formose, anketose įvestą informaciją seanso metu, prieiti prie apsaugotų mūsų Svetainės vietų. Be šių slapukų taptų neįmanoma teikti tam tikras Svetainės paslaugas, ji veiktų ne taip sklandžiai, kaip turėtų.
Funkciniai slapukai
  • Naudojant šiuos slapukus Lankytojai gali išvengti nustatymų keitimų kaskart apsilankius Svetainėje. Šie slapukai padeda įsiminti Jūsų pasirinkimus ir nustatymus (pvz., kalbos ar laiko zonos). Šių slapukų pagalba Lankytojai išvengia nustatymų pasikeitimo kiekvieną kartą apsilankius Svetainėje. Funkciniai slapukai taip pat įsimena Jūsų padarytus pakeitimus, taip pat kitais atvejais, pvz., kai tinklalapyje paliekate komentarą. Funkciniai slapukai neseka Jūsų veiksmų kitose svetainėse.
Analitiniai slapukai
  • Analitiniai slapukai parodo, ar Lankytojas jau buvo lankęsis Svetainėje. Šie anoniminiai slapukai padeda sekti Lankytojų skaičių ir jų apsilankymo periodiškumą. Šie slapukai renka informaciją apie Svetainės naudojimą ir padeda tobulinti Svetainės veikimą.
Reklaminiai, tikslinės rinkodaros slapukai
  • Šie slapukai leidžia užfiksuoti Jūsų apsilankymą Svetainėje, puslapiuose, kuriuos lankėtės prieš tai, ir nuorodas, kurias sekėte. Reklaminiai ir tikslinės rinkodaros slapukai mums leidžia žinoti, ar jau matėte konkrečią reklamą arba tam tikro tipo reklamą, ir kiek laiko praėjo nuo tada, kai ją matėte. Jie taip pat naudojami tam, kad tam tikras reklamas matytumėte tik tam tikrą kartų skaičių ir kad tai padėtų matuoti reklamos efektyvumą.

3. TREČIŲJŲ ŠALIŲ SLAPUKAI Gali būti, jog svetainės „Facebook“, „Twitter“, „Youtube“, „Linkedin“ ir kitos trečiųjų šalių priemonės nustato slapukus, kad būtų galima dalintis turiniu socialiniuose tinkluose arba rengti su prieiga susijusią statistiką. Slapukų buvimas, skaičius ir statusas gali priklausyti nuo to, kaip atitinkamomis platformomis naudojotės prieš apsilankydami Svetainėje arba joje lankydamiesi. Turėtumėte pasidomėti, kokios politikos socialinių tinklų slapukų klausimu laikosi atitinkamos interneto svetainės.
SLAPUKŲ ATSISAKYMAS, BLOKAVIMAS Daugelis interneto naršyklių yra nustatytos taip, kad automatiškai priimtų slapukus. Lankytojai savo nuožiūra gali užblokuoti ar ištrinti slapukus ir panašius unikalius identifikatorius, jeigu tai jiems leidžia jų naršyklės ar įrenginio nustatymai. Vis dėlto, atkreipiame Jūsų dėmesį į tai, kad būtinieji slapukai ir analitiniai slapukai yra naudojimosi Svetaine sąlyga. Jei atsisakysite šių slapukų, negalime būti tikri, kaip ir ar iš viso veiks mūsų Svetainė. Jūs galite reikalauti, kad mes ištrintume visus apie Jus slapukų pagalba surinktus ir tvarkomus duomenis, kreipdamiesi elektroniniu paštu info@pola.lt. Tokie duomenys bus ištrinti ne vėliau kaip per 30 kalendorinių dienų po kreipimosi nurodytu elektroniniu paštu. Galite kontroliuoti kitų slapukų naudojimą, pakeitę savo naršyklės nustatymus. Daugiau informacijos apie tai, kaip pašalinti slapukus, o taip pat kitos naudingos informacijos, susijusios su slapukų naudojimu, galite rasti interneto svetainėje http://www.allaboutcookies.org/. Visgi, jei atsisakysite ar užblokuosite slapukus ar kitas panašias technologijas, kai kurios Svetainės funkcijos Jums gali būti neprieinamos arba jos gali veikti ne taip sklandžiai.
BENDROSIOS NUOSTATOS Duomenų tvarkymo pagrindai ir terminai Elektroninės prekybos, POLA kortelės išdavimo ir administravimo, sutarčių su savanoriais ir paslaugų teikėjais vykdymo tikslais asmens duomenis tvarkome ES Bendrojo duomenų apsaugos reglamento 6 straipsnio 1 dalies b punkte numatytu pagrindu (sutarties sudarymas ir vykdymas). Elektroninės prekybos, sutarčių su savanoriais ir paslaugų teikėjais vykdymo tikslais duomenis saugosime 5 metus nuo sutartinių santykių pabaigos. POLA kortelės išdavimo ir administravimo tikslu tvarkomus duomenis saugosime tol, kol nenutrauksite naudojimosi kortele, pateikdami mums prašymą. Paminėtais tikslais tvarkomi duomenis yra būtini tikslams pasiekti, be asmens duomenų įvardintų tikslų pasiekti negalėtume. Komunikacija elektroniniu paštu Vykdant elektroninę komunikaciją Jūsų pateikiamų asmens duomenų tvarkymo pagrindas yra Jūsų laisvos valios išraiška vykdyti šią komunikaciją ir joje pateikti tam tikrus duomenis. Be to, duomenų tvarkymo pagrindas taip pat gali būti sutarties sudarymas ir vykdymas (jeigu esame ją su Jumis sudarę), teisėtas interesas (pavyzdžiui, jeigu esate juridinio asmens darbuotojas) bei teisės aktuose numatytų pareigų vykdymas. Be sutarties sudarymo ir vykdymo, Jūsų duomenys tvarkomi vidaus administravimo tikslu. Jūsų elektroninio pašto adresas, susirašinėjimo turinys ir susiję duomenys bus tvarkomi laikantis proporcingumo principo. Šie duomenys visų pirma matomi to asmens, su kuriuo tiesiogiai komunikuojate elektroniniu paštu. Tačiau tam tikrais atvejais Jūsų susirašinėjimą gali perskaityti ir kiti darbuotojai, pavyzdžiui, elektroninės darbo vietos stebėjimo, galimų teisės aktų ar vidaus taisyklių pažeidimų tyrimo, darbuotojo pavadavimo ir susijusiais tikslais bei panašiose situacijose. Duomenų gavėjai Jūsų asmens duomenis galime perduoti IT, serverio ir pašto paslaugų teikėjams, advokatams, teisininkams, teismams ir kitoms valstybės institucijoms. POLA kortelės turėtų asmens duomenis papildomai galime perduoti POLA organizacijos nariams. Duomenų subjektų teisės Informuojame, kad Jūs turite šias duomenų subjekto teises: teisę susipažinti su savo duomenimis ir kaip jie yra tvarkomi; teisę reikalauti ištaisyti arba, atsižvelgiant į asmens duomenų tvarkymo tikslus papildyti asmens neišsamius asmens duomenis; teisę prašyti savo duomenis sunaikinti arba sustabdyti savo duomenų tvarkymo veiksmus (išskyrus saugojimą); teisę prašyti, kad asmens duomenų tvarkymas būtų apribotas; teisę į duomenų perkėlimą; teisę pateikti skundą Valstybinei duomenų apsaugos inspekcijai. Tam, kad būtų galima įgyvendinti Jūsų duomenų subjektų teises, būtina nustatyti Jūsų tapatybę. Nenustačius Jūsų tapatybės, nebus galima įsitikinti, ar kreipiasi tikrai tas asmuo, kurio asmens duomenys yra tvarkomi, todėl nebus galima įgyvendinti Jūsų teisių. Gali būti atsisakyta nagrinėti iš Jūsų gautą prašymą dėl teisių įgyvendinimo arba už tai gali būti paprašyta atitinkamo mokesčio, jei prašymas būtų akivaizdžiai nepagrįstas arba perteklinis, taip pat kitais teisės aktuose nustatytais atvejais. Ši Politika gali būti POLA atnaujinama. POLA informuos Lankytojus apie atnaujinimus, Svetainėje pateikdama naują Politikos versiją. Dėl šios priežasties mes rekomenduojame Jums periodiškai apsilankyti mūsų Svetainėje, kurioje visada rasite naujausią šios Politikos versiją. Ši Politika yra taikoma nuo jos paskelbimo Svetainėje dienos.
Save settings