- Kas gali gauti slaugos paslaugas?
- Kas teikia slaugos paslaugas?
- Kas vertina slaugos paslaugų namuose poreikį ir išrašo siuntimą?
- Kiek ir kokių slaugos paslaugų skiriama pacientui?
- Kas ir kaip teikia slaugos namuose paslaugas?
- Kokios yra ambulatorinės slaugos namuose paslaugos?
- Vaizdo įrašas. Kaip padėti sunkiai sergančiam – hospisai, ligoninės, slauga namuose, dvasinė pagalba
- Vaizdo įrašas. Slauga namuose
- Jūs galite gauti nemokamą POLA teisininko konsultaciją
- Susisiekite su POLA pacientų gidais
Slauga yra asmens sveikatos priežiūros dalis, apimanti sveikatos ugdymą, stiprinimą ir išsaugojimą, ligų ir rizikos veiksnių profilaktiką, sveikų ir sergančių asmenų fizinę, psichinę ir socialinę priežiūrą. Slaugos paslaugos yra teikiamos sveikatos priežiūros, socialinės globos, kitose įstaigose (įmonėse) bei namuose, kur gyvena žmonės, kuriems reikalingos slaugos paslaugos.
Ambulatorinės slaugos paslaugos teikiamos paciento namuose, siekiant užtikrinti slaugos paslaugų prieinamumą ir tęstinumą patenkinti paciento slaugos poreikius namų sąlygomis ir skatinti paciento savirūpą.
Kas gali gauti slaugos paslaugas? #
Pagal šiuo metu galiojančią tvarką, Lietuvoje slaugos ir palaikomojo gydymo paslaugas gali gauti Privalomuoju sveikatos draudimu apdrausti gyventojai, kuriems dėl pakitusios sveikatos būklės ar dėl funkcinio sutrikimo sunku visavertiškai veikti kasdienėje buityje, taip pat tie, kuriems reikia pooperacinės slaugos.
Kas teikia slaugos paslaugas? #
Slaugos paslaugų namuose teikimą privalo užtikrinti visos pirmines ambulatorines sveikatos priežiūros paslaugas teikiančios įstaigos prie jos prisirašiusiems gyventojams. Įstaigos šias paslaugas gali teikti pačios arba sudaryti sutartį su kita įstaiga.
Kas vertina slaugos paslaugų namuose poreikį ir išrašo siuntimą? #
Ar pacientui yra slaugos paslaugų namuose poreikis, vertinama pagal Slaugos paslaugų poreikio vertinimo klausimyną. Klausimyną pildo ir slaugos poreikį nustato paciento šeimos gydytojas, šeimos gydytojo komandoje dirbantis slaugytojas, gydytojas geriatras ar su juo dirbantis slaugytojas, pacientą ligoninėje gydantis gydytojas arba slaugytojas.
Siuntimą slaugos paslaugoms namuose gauti išrašo arba šias paslaugas paskiria paciento šeimos gydytojas arba operavęs chirurgas.
Pacientai, kuriems po suteiktų chirurgijos paslaugų išlieka sutrikęs gebėjimas savarankiškai rūpintis savimi ir reikia pooperacinės slaugos, taip pat gali gauti ambulatorines slaugos paslaugas namuose. Tokiu atveju siuntimą išrašo gydytojas chirurgas, nurodydamas paciento slaugos rekomendacijas. Tuomet pacientas su siuntimu dėl slaugos paslaugų namuose teikimo turi kreiptis į savo polikliniką.
Slaugos paslaugos namuose pacientui nėra teikiamos, jei yra teikiamos ambulatorinės paliatyviosios pagalbos paslaugos.
Kiek ir kokių slaugos paslaugų skiriama pacientui? #
Kiek ir kokių slaugos paslaugas namuose teikiančių specialistų apsilankymų skiriama pacientui, priklauso nuo to, koks slaugos poreikis nustatytas – mažas, vidutinis ar didelis.
Tarkime, jei pagal klausimyną surenkama nuo 15 iki 29 balų, slaugos poreikis vertinamas kaip mažas (kai reikia laikinos slaugos namuose). Pas mažą slaugos poreikį turintį pacientą specialistai, teikiantys slaugos paslaugas namuose, per kalendorinius metus nemokamai gali apsilankyti 52 kartus.
Jei, užpildžius klausimyną, pacientui nustatomas vidutinis slaugos poreikis (kai reikia nenuolatinės slaugos namuose), šių paslaugų gavėjas gali būti aplankytas 156 kartus per kalendorinius metus, jei didelis poreikis (kai reikia nuolatinės slaugos namuose, rekomenduojama slauga stacionare)– iki 365 kartų.
Pacientui, turinčiam mažą ar vidutinį slaugos paslaugų poreikį (vertinama pagal užpildytą klausimyną), skiriami ne daugiau kaip 2 apsilankymai per dieną. Turinčiajam didelį slaugos poreikį, PSDF lėšomis suteikiami ne daugiau kaip 3 apsilankymai tą pačią dieną.
Jeigu pacientui skiriamos slaugos paslaugos namuose, pirmą kartą slaugytojas apsilanko per 1–5 d. d. Skubūs vizitai įvykdomi per pirmas 24 val., o planiniai – per 1–5 d. d.
Kas ir kaip teikia slaugos namuose paslaugas? #
Slaugos paslaugos namuose gali būti teikiamos kasdien nuo 8 iki 20 val., taip pat savaitgaliais ir švenčių dienomis. Atvykę specialistai nebūna ištisą dieną slaugomojo namuose. Apsilankę pas pacientą, jie atlieka paskirtas procedūras ir suplanuotus veiksmus, numatytus specialisto.
Slaugos paslaugų namuose teikėjų komandą sudaro slaugytojas, slaugytojo padėjėjas ir kineziterapeutas. Nuo praėjusių metų slaugos paslaugas namuose teikiančios įstaigos gali pasirinktinai įdarbinti ergoterapeutus, o nuo šių metų liepos 1 d. šie specialistai turės papildyti visas slaugos paslaugas namuose teikiančias komandas. Kiekvienas specialistas slaugos paslaugas teikia pagal pacientų poreikius ir savo kompetenciją.
Kokios yra ambulatorinės slaugos namuose paslaugos? #
Slaugos specialistų komandos namuose teikiamos paslaugos suteikia galimybes gauti praktiškai visas sunkiai sergančiam žmogui būtinas slaugytojų ir jų padėjėjų teikiamas sveikatos priežiūros paslaugas nevykstant į gydymo įstaigas.
Komandą ir jos teikiamos paslaugos:
- Slaugytojas atlieka injekcijas, lašinės prijungimą, priežiūrą ir sulašinimą, paima kraują, šlapimą laboratoriniams tyrimams, atlieka elektrokardiogramą, pragulų profilaktiką ir priežiūrą, žaizdų ir dirbtinių kūno angų priežiūrą, maitinimą per vamzdelį ir kt.
- Slaugytojo padėjėjas teikia asmens higienos paslaugas, pagalbą prausiant ar maitinant pacientą, keičiant jo padėtį, atliekant rytinę, vakarinę higieną.
- Kineziterapeutas nustato, gydo, atitaiso judesių sutrikimą ir didina fizinį bei funkcinį pajėgumą. Padeda išvengti ligų, požymių, rodančių organizmo sutrikimą, laipsniško pažeidimų didėjimo, funkcijos ribotumo ir neįgalumo.
- Ergoterapeutai moko atlikti daug skirtingų veiklų: nuo asmens higienos iki laisvalaikio ar net darbinių įgūdžių lavinimo. Ergoterapeutas padeda paciento reikmėms pritaikyti namų aplinką, parenka pagalbines priemones: įtvarus, ramentus, vežimėlį, valgymo įrankius ir kt.
Slaugos paslaugos namuose gali būti teikiamos ir socialinės globos įstaigose, turinčiose asmens sveikatos priežiūros veiklos licenciją teikti bendrosios praktikos slaugos paslaugas ir kuriose gyvena 25 ar daugiau asmenų. Jose apsilankę slaugos komandos specialistai gali atlikti tik šias šeimos gydytojo ar su šeimos gydytoju dirbančio slaugytojo paskirtas procedūras: paimti ėminius diagnostiniams tyrimams, atlikti elektrokardiogramą, išmatuoti akispūdį, atlikti intervencines procedūras, dirbtinių kūno angų, opų ar pragulų priežiūrą, išsiurbti gleives
Informacija parengta pagal Valstybinės ligonių kasos medžiagą.
Vaizdo įrašas. Kaip padėti sunkiai sergančiam – hospisai, ligoninės, slauga namuose, dvasinė pagalba #
Šio seminaro metu su Vilniaus universiteto Medicinos fakulteto lektoriumi, Baltijos paliatyviosios slaugos asociacijos įkūrėju, SAM ilgalaikės priežiūros koordinavimo ir įgyvendinimo patarėju Mariumi Čiurlioniu, Vilniaus Universiteto lektore, doktorante, slaugytoja Viktorija Kiele bei Aidu Adomaičiu iš pasauliečių pranciškonų ordino (OFS) aptariama:
- Onkologinių pacientų priežiūros ir slaugos galimybės Lietuvoje (ligoninės, slaugos namai, hospisai, slauga į namus).
- Kaip organizuojamos slaugos paslaugos ir kur galima kreiptis pagalbos.
- Praktiniai patarimai ir mokymai, kaip pasirūpinti sunkiai sergančiais pacientais namuose (asmens higiena, teisinga priežiūra, dažniausios klaidos).
- Įvairios sielovados galimybės Lietuvoje ir nuo ko pradėti.
Vaizdo įrašas. Slauga namuose #
Pristatome Jums POLA video paskaitų ciklą „Slauga namuose”, kuriose slaugos ir paliatyvios pagalbos specialistė, lektorė Laima Baršauskienė pateiks daug naudingų praktinių patarimų. Tinkamai pasiruošti ligonio slaugymui namuose yra labai svarbu – reikia suplanuoti ir apgalvoti, kaip pastatyti lovą, parinkti čiužinį, patalynę ir vykdyti slaugomo asmens pragulų profilaktiką. Lygiai taip pat svarbu slaugančiam asmeniui pačiam mokėti taisyklingų ir ergonomiškų judesių kasdienoje slaugant ligonį – vartant, sodinant, keičiant higienos priemones, patalynę ir pan.
Pirmojoje paskaitoje „Lovos pritaikymas slaugomam ligoniui“ išgirsite, kaip pritaikyti lovą, kokia lova turi būti, kokia padėtimi ją statyti kambaryje, taip pat, į ką atkreipti dėmesį parenkant čiužinį, klojant patalynę, kad būtų išvengiama pragulų formavimosi. Kviečiame žiūrėti.
Antrojoje POLA video paskaitų ciklo „Slauga namuose” dalyje lektorė, slaugos ir paliatyvios pagalbos specialistė Laima Baršauskienė pataria, ką būtina žinoti ligonį slaugančiam asmeniui – kaip tinkamai pasiruošti prieš atliekant tam tikras manipuliacijas. Sužinosite, kokia turi būti slaugančiojo asmens apranga, avalynė, kaip tinkamai naudotis vienkartinėmis pirštinėmis, kaip taisyklingai, netraumuojant savo nugaros patraukti pasislinkusį ligonį link galvūgalio ir daug kitų naudingų patarimų. Kviečiame žiūrėti.
Trečiojoje POLA video paskaitų ciklo „Slauga namuose” dalyje lektorė, slaugos ir paliatyvios pagalbos specialistė Laima Baršauskienė pasakoja, kaip slaugant ligonį vykdyti pragulų profilaktiką. Sužinosite, į ką labiausiai atkreipti dėmesį rūpinantis probleminėmis ligonio kūno vietomis, kokias pagalbines priemones pasitelkti, siekiant apsaugoti ligonį nuo pragulų. Kviečiame žiūrėti.
Jūs galite gauti nemokamą POLA teisininko konsultaciją #
POLA kortelės turėtojai gali kreiptis dėl teisinės konsultacijos: atsakysime į klausimus, susijusius su sveikatos, darbo, socialinės apsaugos, draudimo, paveldėjimo teise
Konsultacija suteikiama užpildžius konsultacijų anketą POLA tinklapyje, paskambinus ir užsiregistravus tel. +370 606 07257 arba parašius el. paštu konsultacijos@pola.lt. Konsultacijos teikiamos telefonu Jums patogiu metu.
Trumpą teisinio klausimo aprašymą (anonimiškai) paskelbsime tinklalapyje – atsakymas padės ir kitiems pacientams.
Susisiekite su POLA pacientų gidais #
Jei turite dar klausimų – kreipkitės į POLA pacientų gidus. Šie POLA savanoriai, kurie patys yra/buvo onkologiniai pacientai arba jų artimieji, padės susiorientuoti, kaip išspręsti praktinius gyvenimo klausimus, tokius kaip išmokos, nedarbingumo nustatymo procedūros, paaiškins, kokią pagalbą gali suteikti POLA. Šie savanoriai padės sergantiesiems ar jų artimiesiems nepasiklysti informacijos apie ligą gausoje, įkvėps kasdienybėje ir neš viltį gyvenimui.