- Kas tai yra reabilitacija?
- Kokias fizines problemas vėžio reabilitacija man gali padėti išspręsti?
- Ar sergant onkologinėmis ligomis priklauso reabilitacija?
- Kur galėčiau rasti informaciją apie laisvas vietas sanatorijose?
- Ar gali būtų skiriama pakartotinė reabilitacija?
- Ar tikrai reabilitacijos užsiėmimų galima gauti tik 10 per metus? Kodėl?
- Jūs galite gauti nemokamą POLA teisininko konsultaciją
- Susisiekite su POLA pacientų gidais
Kas tai yra reabilitacija? #
Medicininė reabilitacija – viena iš gydymo rūšių, skiriama ligoniams po sunkių operacijų, ligų ir traumų arba sergantiesiems lėtinėmis ligomis. Taikant šį gydymą siekiama atkurti paciento darbingumą ar sutrumpinti laikino nedarbingumo trukmę, sumažinti neįgalumo reiškinius.
Pagrindiniai reabilitacijos tikslai:
- Padėti jums išlikti kuo aktyvesniems ir dalyvauti šeimos, darbo ir socialiniame gyvenime.
- Sumažinti šalutinį vėžio ir jo gydymo poveikį bei simptomus.
- Padėti jums išlikti kuo labiau savarankiškiems.
- Pagerinti jūsų gyvenimo kokybę.
Kokias fizines problemas vėžio reabilitacija man gali padėti išspręsti? #
Vėžys ir vėžio gydymas gali sukelti daug įvairių fizinių problemų. Problemos, kurias reabilitacija gali padėti palengvinti ar išspręsti:
- Skausmas, patinimas ir silpnumas
- Judesių diapazono, lankstumo ir pusiausvyros sutrikimai
- Judėjimo problemos (pvz., sunku atsistoti, lipti laiptais, apsirengti)
- Odos pokyčiai
- Neuropatija, t. y. rankų ar kojų tirpimas ir dilgčiojimas
- Nuovargis
- Sunkumai susikaupti ar išlaikyti dėmesį.
- Seksualinės sveikatos problemos
- Problemos ryjant ar kramtant maistą
Ar sergant onkologinėmis ligomis priklauso reabilitacija? #
Įvertinus paciento sveikatos būklę ir išlikusius sutrikimus po atliktos operacijos ir/ar gydymo pacientą gydantis gydytojas gali siųsti konsultuotis su gydytoju reabilitologu ir vadovaujantis jo išvada bei įvertintus reabilitacinio gydymo tikslingumą, pacientui gali būti paskiriama reabilitacija.
Pažymėtina, kad pacientai į reabilitaciją dėl tos pačios ligos siunčiami tik vieno kurso per vienerius kalendorinius metus.
Reabilitacija skiriama ne tada, kai pacientas pageidauja, o tuomet, kai ji reikalinga, ir skiriama tik gydytojui atsakingai įvertinus paciento diagnozę, sveikatos būklę. Šį gydymą skiria gydantysis gydytojas – šeimos gydytojas ar gydytojas specialistas – pagal fizinės medicinos ir reabilitacijos gydytojo rekomendacijas. Gydytojas taip pat sprendžia, ar reabilitacija reikalinga stacionare ar ambulatoriškai, kokia galima jos trukmė.
Gydytojui paskyrus reabilitacinį ar sanatorinį gydymą, pacientui rūpintis pažymomis nereikia. Pacientas turi telefonu su reabilitacijos įstaiga suderinti atvykimo datą, o nuvykęs į vietą, pateikti gydytojo išduotą išrašą iš medicininių dokumentų ir pasą arba asmens tapatybės kortelę.
Pacientas turi teisę pasirinkti jam tinkančią reabilitacijos įstaigą bei sužinoti, kiek joje yra laisvų vietų. Gydytojo pareiga – paaiškinti pacientui apie jam reikalingas reabilitacinio gydymo paslaugas bei galimybes pasirinkti gydymo įstaigą, kurioje šios paslaugos bus teikiamos. Tai sužinoti galima ir naudojantis VLK informacine sistema. Čia galima sužinoti reabilitacijos paslaugas teikiančių gydymo įstaigų adresus, telefonų numerius, duomenis apie laisvas vietas.
Vaikai iki 8 metų turi teisę į reabilitacijos įstaigas vykti lydimi juos slaugančio asmens. Vieną ar kelis tos pačios šeimos vaikus gali lydėti tik vienas slaugantis asmuo.
Išsamią informaciją apie reabilitaciją teikia VLK arba TLK.
Kur galėčiau rasti informaciją apie laisvas vietas sanatorijose? #
Apie laisvas vietas sanatorijose galite sužinoti internetu, Valstybinės ligonių kasos interneto svetainės skyrelyje ”Medicininė reabilitacija” informuojama apie laisvas vietas vaikų bei suaugusiųjų reabilitacijos įstaigose (atnaujinama kiekvieną dieną), nurodomi jų adresai, telefonai, įstaigų teikiamos gydymo rūšys.
Naudodamiesi gydymo įstaigų, teikiančių medicininės reabilitacijos ir sanatorinio gydymo paslaugas, paieškos sistema galite pasirinkti gydymo įstaigą, kurioje gali būti teikiamos jums reikalingos paslaugos. Su šioje sistemoje esančiomis įstaigomis teritorinės ligonių kasos sudarė sutartis dėl medicininės reabilitacijos ir (ar) sanatorinio (antirecidyvinio) gydymo paslaugų teikimo ir apmokėjimo.
Gydymo įstaigų paieška (spausti nuorodą):
Vaikų medicininės reabilitacijos ir sanatorinio gydymo paslaugas teikiančios įstaigos
Suaugusiųjų medicininės reabilitacijos ir sanatorinio gydymo paslaugas teikiančios įstaigos
Paieškos lange įrašius ligų grupę ar gydymo rūšį, pateikiamas įstaigų sąrašas ir nurodomas laisvų vietų skaičius.
Už duomenų teikimą ir atnaujinimą šioje informacinėje sistemoje atsako gydymo įstaigos: duomenys apie esamą laisvų vietų skaičių turi būti atnaujinami kiekvieną darbo dieną.
Ar gali būtų skiriama pakartotinė reabilitacija? #
Pakartotinė ar palaikomoji reabilitacija gali būti skiriama įvertinus paciento sveikatos būklę ir išlikusius sutrikimus po atliktos operacijos, taip pat onkologinės ligos daromą įtaką sveikatai, taip pat sulaukusiems senatvės pensijos amžiaus, kuriems teisės aktų nustatyta tvarka yra pripažintas didelis specialiųjų poreikių lygis.
Norint pasinaudoti šia galimybe reikėtų kreiptis į Jus gydantį šeimos gydytoją, kuris siunčia konsultuotis su gydytoju reabilitologu.
Ar tikrai reabilitacijos užsiėmimų galima gauti tik 10 per metus? Kodėl? #
Į reabilitaciją dėl tos pačios ligos pacientai siunčiami tik vieno kurso per vienerius kalendorinius metus. Procedūrų ir kitų užsiėmimų skaičius priklauso nuo konkrečios onkologinės ligos diagnozės. Pažymėtina, kad paslaugų skaičius vienam pacientui, gali būti didinamas arba mažinamas atsižvelgiant į paciento būklę ir indikacijas.
Jūs galite gauti nemokamą POLA teisininko konsultaciją #
POLA kortelės turėtojai gali kreiptis dėl teisinės konsultacijos: atsakysime į klausimus, susijusius su sveikatos, darbo, socialinės apsaugos, draudimo, paveldėjimo teise
Konsultacija suteikiama užpildžius konsultacijų anketą POLA tinklapyje, paskambinus ir užsiregistravus tel. +370 606 07257 arba parašius el. paštu konsultacijos@pola.lt. Konsultacijos teikiamos telefonu Jums patogiu metu.
Trumpą teisinio klausimo aprašymą (anonimiškai) paskelbsime tinklalapyje – atsakymas padės ir kitiems pacientams.
Susisiekite su POLA pacientų gidais #
Jei turite dar klausimų – kreipkitės į POLA pacientų gidus. Šie POLA savanoriai, kurie patys yra/buvo onkologiniai pacientai arba jų artimieji, padės susiorientuoti, kaip išspręsti praktinius gyvenimo klausimus, tokius kaip išmokos, nedarbingumo nustatymo procedūros, paaiškins, kokią pagalbą gali suteikti POLA. Šie savanoriai padės sergantiesiems ar jų artimiesiems nepasiklysti informacijos apie ligą gausoje, įkvėps kasdienybėje ir neš viltį gyvenimui.