- Kodėl onkologinėmis ligomis sergantiems žmonėms svarbu skiepytis?
- Kokios vakcinos dažniausiai rekomenduojamos onkologiniams pacientams?
- Ar yra vakcinų, kurių reikėtų vengti?
- Kada tinkamiausias metas skiepytis?
- Ar galima skiepytis, jei taikoma imunoterapija?'
- Ar skiepytis mano artimiesiems?
- Kur kreiptis norint pasiskiepyti?
Kodėl onkologinėmis ligomis sergantiems žmonėms svarbu skiepytis? #
Vakcinacija yra svarbi daugeliui žmonių, ypač tiems, kurių imuninė sistema yra nusilpusi dėl onkologinės ligos ar jos gydymo. Dažnai kyla klausimų, ar ir kaip skiepytis onkologine liga sergantiems pacientams.
Onkologinėmis ligomis sergančių pacientų imuninė sistema dažnai būna susilpnėjusi, tiek dėl pačios ligos, tiek dėl taikomų gydymo metodų, tokių kaip chemoterapija, spindulinė terapija ar kamieninių ląstelių transplantacija. Šie gydymo būdai sumažina organizmo gebėjimą kovoti su infekcijomis, todėl net ir paprastos ligos gali tapti pavojingos. Skiepai padeda sumažinti šių infekcijų riziką, kadangi jie aktyvuoja imuninę sistemą atpažinti ir neutralizuoti specifinius virusus bei bakterijas. Tai gali apsaugoti nuo rimtų infekcijų, kurios ne tik blogina gyvenimo kokybę, bet ir dėl kurių gali tekti pavėlinti onkologinės ligos gydymą.
Kokios vakcinos dažniausiai rekomenduojamos onkologiniams pacientams? #
Yra keletas vakcinų, kurios paprastai rekomenduojamos onkologinėmis ligomis sergantiems pacientams:
- Gripo vakcina: skiepytis nuo gripo rekomenduojama prieš prasidedant sezoninio gripo sergamumo pakilimui, t. y. rugsėjo – spalio mėn., tačiau skiepytis galima viso gripo sezono metu. Pakankamo antikūnų titro organizme susidarymui reikalingas maždaug 2 savaičių laikotarpis. Visi onkologinėmis ligomis sergantys asmenys gali pasiskiepyti nuo gripo nemokamai – kreipkitės į šeimos gydytoją.
- Pneumokokinė vakcina: ši vakcina apsaugo nuo plaučių uždegimo, kurio rizika padidėja pacientams su nusilpusia imunine sistema arba sergantiems plaučių vėžiu. Reikalinga viena dozė. Onkologiniai pacientai, kurių diagnozės kodai yra C00-C96, D46-D47, gali pasiskiepyti nemokamai – kreipkitės į šeimos gydytoją.
- COVID-19 vakcina: ši vakcina svarbi onkologiniams pacientams, nes jų imunitetas dažnai yra susilpnėjęs, o užsikrėtimas COVID-19 gali sukelti rimtas komplikacijas. 2024-2025 m. sezono metu nuo COVID-19 ligos skiepijama atnaujintomis JN.1 vakcinomis. Už atnaujintą COVID-19 vakciną JN.1 ir skiepijimo paslaugą mokėti nereikia, jei esate apdraustas privalomuoju sveikatos draudimu.
- Erkinio encefalito vakcina: vakcina nuo erkinio encefalito gali būti naudinga onkologiniams pacientams, ypač po kamieninių ląstelių transplantacijos. Reikalingos 3 dozės: antra po 1-3 mėn., trečia po 5-12 mėn. po antros dozės. Vėliau atliekama palaikomosios dozės revakcinacija kas 3 metus. Skiepytis galima visus metus. Geriausia tą daryti šaltuoju metų laiku, kad susidarytų imunitetas iki erkių aktyvaus laiko.
Dėl skiepijimosi šiomis ar kitais jums reikalingais skiepais rekomenduojame pasitarti su gydytoju – sutarsite, kokie skiepai jums reikalingi, kada būtų geriausia pasiskiepyti.
Ar yra vakcinų, kurių reikėtų vengti? #
Gyvosios vakcinos, kuriose yra susilpninti, bet gyvi viruso mikroorganizmai, gali būti pavojingos onkologiniams pacientams, kurių imuninė sistema nusilpusi. Tokios vakcinos gali sukelti ligas, kurioms turėtų užkirsti kelią. Tokių vakcinų pavyzdžiai: skiepai nuo tymų, kiaulytės, raudonukės (MMR vakcina) ar vėjaraupiai (Varicella vakcina).
Dėl šios priežasties onkologiniai pacientai turėtų vengti gyvųjų vakcinų, nebent gydytojas patvirtina, kad jos yra saugios tam tikru ligos arba gydymo etapu.
Kada tinkamiausias metas skiepytis? #
Tinkamiausią metą skiepytis jums padės nustatyti jūsų šeimos ar gydantis gydytojas, atsižvelgdamas į jūsų sveikatos būklę, paskirtą gydymą. Idealiausia vakcinuotis prieš pradedant onkologinį gydymą, kai paciento imuninė sistema yra stipresnė. Tai leidžia organizmui efektyviau suformuoti imuninį atsaką. Jei pacientui jau pradėta chemoterapija ar kitas gydymas, gydytojai turi įvertinti, kada būtų tinkamiausias metas skiepytis. Paprastai rekomenduojama skiepytis tarp chemoterapijos ciklų arba kai gydymas nebeturi stipraus poveikio imuninei sistemai.
Ar galima skiepytis, jei taikoma imunoterapija?’ #
Gydant tam tikras onkologines ligas, gali būti taikoma imunoterapija. Šio gydymo metu ir artimu laikotarpiu po jo imuninė sistema gali būti silpnesnė, todėl skiepijimą reikia atidėti bent 6 mėnesiams po paskutinės imunoterapijos dozės.
Gydantis gydytojas jus gali pakonsultuoti dėl tinkamiausio laiko skiepytis.
Ar skiepytis mano artimiesiems? #
Taip, onkologinių pacientų artimiesiems rekomenduojama skiepytis nuo įvairių infekcijų, ypač nuo sezoninio gripo ir COVID-19, kad paciento aplinka būtų saugesnė. Kadangi pacientai yra itin jautrūs infekcijoms, jų artimieji gali padėti sumažinti infekcijų ir komplikacijų riziką patys pasiskiepydami.
Kviečiame susipažinti su Nacionalinio visuomenės sveikatos centro ir Lietuvos infektologų draugijos parengtu rekomenduojamu suaugusiųjų skiepijimo grafiku.
Kur kreiptis norint pasiskiepyti? #
Onkologiniai pacientai ir jų artimieji dėl skiepų turėtų kreiptis į savo šeimos gydytoją, gydantį gydytoją arba specializuotą gydytoją, dirbantį infekcinių ligų ar imunoprofilaktikos srityje.