Genetiniai vėžio tyrimai, taip pat žinomi kaip onkogenetiniai tyrimai, yra būtini ne tik diagnozei patvirtinti, bet ir individualizuotam gydymui parinkti. Šie tyrimai padeda nustatyti genetines mutacijas, susijusias su vėžio vystymosi rizika (pvz., BRCA1 ir BRCA2 mutacijos krūties vėžio atveju). Genetiniai tyrimai taip pat gali padėti pritaikyti tikslinį gydymą pagal naviko molekulinius požymius. audojant naviko genetinę analizę galima identifikuoti pakitimus vėžio genuose, kurie padeda tiksliai nustatyti, kokios rūšies gydymas bus efektyviausias konkrečiam pacientui.
Genetiniai tyrimai suteikia galimybę nustatyti genetinius pokyčius, kurie gali padidinti vėžio riziką. Dažniausiai atliekami tyrimai siekiant nustatyti, ar paciento genetinis profilis yra linkęs į paveldimą vėžį. Pavyzdžiui, genai, kaip BRCA1 ir BRCA2, gali rodyti didesnę riziką susirgti krūties, kiaušidžių, prostatos ar kasos vėžiu. Nustačius tokias mutacijas, gydymas gali būti pritaikytas pagal asmens genetinį profilį, o pacientui gali būti suteikiamos papildomos stebėsenos ar prevencinės priemonės.
Genetinių tyrimų rezultatai turi tiesioginį poveikį gydymo pasirinkimams ir leidžia prognozuoti ligos eigą bei paciento atsaką į gydymą. Žinant genetinį profilį, gydytojai gali pasiūlyti individualiai pritaikytas gydymo strategijas, kad būtų pasiektas geriausias rezultatas. Tyrimai leidžia ne tik pasirinkti tinkamą gydymą, bet ir numatyti, kaip ligos eiga gali vystytis ateityje.
Genetiniai tyrimai yra kompensuojami, jei atitinka sveikatos apsaugos ministro nustatytas indikacijas. Tyrimai apmokami PSDF lėšomis, jei yra tam tikros diagnozės, pavyzdžiui, krūties karcinoma diagnozuota iki 50 metų, arba jei nustatyti genetiniai rizikos veiksniai, kaip paveldimas krūties ar kiaušidžių vėžio sindromas.
„Prosigna” tyrimas #
„Prosigna” tyrimas yra genetinis testas, naudojamas krūties vėžio gydymo planavimui. Jis analizuoja naviko genetinį profilį ir įvertina krūties vėžio pasikartojimo riziką, ypač hormonų receptorių teigiamuose (HR+) ir HER2 neigiamuose vėžiuose. „Prosigna” tyrimas skirtas ankstyvų (I ir II stadijos) krūties vėžiu sergantiems pacientams, kurių navikai turi estrogenų ir (ar) progesteronų receptorių raišką ir nesiskiria HER2 receptoriais. Šis tyrimas padeda gydytojams onkologams tiksliau paskirti personalizuotą gydymą, vertinant naviko genetinę informaciją krūties vėžiu sergantiems pacientams.
„Prosigna“ tyrimas apima 50-ies naviko genų raiškos vertinimą ir naudojamas kartu su imunohistocheminiais tyrimais, kad būtų įvertintas naviko biologinis tipas bei ligos atsinaujinimo rizika. Šis genetinis testas leidžia tiksliai nustatyti, ar chemoterapija bus naudinga pacientėms, ir ar jos reikės pooperaciniu laikotarpiu. Tyrimo metu vertinama naviko augimo greitis, ligos agresyvumas ir tikimybė, kad liga atsinaujins.
Genetinis „Prosigna“ tyrimas atliekamas naudojant pažangią NanoString nCounter® Dx įrangą. Tyrimui reikalinga paciento naviko operacinė ar biopsinė medžiaga. Gydymo pradžioje onkologas chemoterapeutas siunčia pacientę atlikti šį tyrimą, kad būtų tiksliai įvertinta ligos prognozė ir nustatyti efektyviausi gydymo metodai.
„Prosigna“ tyrimas yra naudingas tiksliau įvertinant ligos atsinaujinimo riziką ir gydymo efektyvumą, ypač pacientėms, sergančioms hormonų receptorius turinčiu krūties vėžiu. Gydymo komanda rekomenduoja šį testą atlikti po operacijos, prieš pradedant medikamentinį gydymą.
Šis genetinis tyrimas leidžia tiksliau nustatyti, kurioms pacientėms chemoterapija bus naudinga, ir tokiu būdu sumažinti nereikalingo gydymo poveikį. Tyrimo rezultatai padeda įvertinti, kokia yra ligos atsinaujinimo rizika ir kokį gydymo metodą pasirinkti – tik hormonoterapiją ar kartu su chemoterapija. Tai leidžia kurti individualizuotus gydymo planus, pritaikytus kiekvienai pacientei.
Šis tyrimas yra kompensuojamas PSDF lėšomis.
Genetinių tyrimų kompensavimas #
Privalomojo sveikatos draudimo fondo (PSDF) lėšomis yra kompensuojami išplėstiniai genetiniai kraujo navikų tyrimai, naudojant naujos kartos sekoskaitą. Šie tyrimai padeda gydytojams, ypač hematologams, parinkti individualų gydymą, atsižvelgiant į paciento naviko genetinę informaciją. Genetinis tyrimas DNR sekoskaitos metodu leidžia ištirti dešimtis genų vienu metu, palyginti su tradiciniais tyrimais, kurie tikrino tik kelių genų pokyčius. Tai suteikia galimybę tiksliau nustatyti genetinius taikinius ir parinkti efektyvesnį gydymą, mažinant šalutinių poveikių riziką.
Be to, naviko molekulinio kariotipavimo ir genomo metilinimo tyrimai yra svarbūs centrinių navikų sistemos onkologinių ligų diagnostikai, ligos prognozei ir tikslinio gydymo parinkimui. Šie tyrimai suteikia galimybę gauti išsamesnę informaciją apie naviko genetinę struktūrą, kas svarbu norint tiksliai įvertinti ligos eigą ir geriausiai pritaikyti gydymo metodus.
Nuo 2025 metų vasario 1 d. PSDF lėšomis bus kompensuojami papildomi trys genetiniai tyrimai, kurie padės dar tiksliau diagnozuoti onkologines ligas ir parinkti geriausią gydymą kiekvienam pacientui. Kompensuojami tyrimai apims naviko molekulinės genetikos DNR sekoskaitą, molekulinio kariotipavimo tyrimus ir genomo metilinimo tyrimus. Šiuos tyrimus galės skirti gydytojai onkologai chemoterapeutai (suaugusiems), vaikų onkohematologai (vaikams) ir kiti specialistai, dirbantys daugiadalykėse gydytojų komandose.
Daugiau informacijos rasite Sveikatos apsaugos ministerijos svetainėje – spausti nuorodą.