View Categories

Imunoterapija

Kas yra imunoterapija? #

Žmogaus imuninė sistema saugo kūną nuo ligos ir infekcijos. Imunoterapija – tai medikamentinis gydymo būdas, kai imuninė sistema pasitelkiama vėžio ląstelėms rasti ir joms pulti.

Esama skirtingų imunoterapijos rūšių. Toliau kviečiame susipažinti su kai kuriomis iš jų:

Monokloniniai antikūnai #

Visos ląstelės savo paviršiuje turi receptorių. Receptoriai padeda ląstelėms siųsti ir priimti signalus. Receptorius yra kaip spyna – tiks tik jai tinkamas raktas. Kita ląstelė ar medžiaga gali prisijungti prie receptoriaus, jeigu ji tinkama būtent tam receptoriui.

Monokloniniai antikūnai pagaminti taip, kad gali prisijungti tik prie vieno tipo receptoriaus. Daugumos monokloninių antikūnų tiksliniai receptoriai dažniausiai randami vėžio ląstelių paviršiuje. Kai kurių monokloninių antikūnų tiksliniai receptoriai randami kitų kūno ląstelių paviršiuje.

Gydymas monokloniniais antikūnais, kurie prisijungia prie ląstelių receptorių, gali padėti kūno imuninei sistemai tokiu būdu:

  • monokloniniai antikūnai blokuoja signalus, kurie neleidžia baltiesiems kraujo kūneliams pulti vėžio ląstelių (taip veikiantys monokloniniai antikūnai dar vadinami imuninės patikros slopikliais),
  • monokloniniai antikūnai prisijungia prie vėžio ląstelių, kad padėtų imuninei sistemai rasti ir pulti šias ląsteles.

Imuninės patikros slopikliai (imunotaikinių vaistai) #

Imuninės patikros slopikliai (imunotaikinių vaistai) yra monokloninių antikūnų, kurie veikia limfocitus, tipas. Limfocitai yra baltųjų kraujo kūnelių rūšis. Šie baltieji kraujo kūneliai yra svarbi imuninės sistemos dalis.

Kai limfocitai aktyvūs, jie gali pulti kitą ląstelę, pavyzdžiui, vėžio ląstelę. Tačiau jeigu jie gauna tam tikrą signalą iš kitos ląstelės, jie išsijungia (tampa neaktyvūs) ir tos kitos ląstelės nepuola.

Imuninės patikros slopikliai blokuoja limfocitus išjungiančius signalus. Jie tai daro puldami arba vėžio ląstelę, arba limfocitą. Dėl to limfocitas išlieka aktyvus ir gali pulti vėžio ląstelę. Šis gydymas gali lemti imuninės sistemos šalutinius poveikius.

Imuninės sistemos moduliatoriai #

Imuninės sistemos moduliatoriai yra imunoterapijos vaistai. Jie padeda imuninei sistemai pulti ir sunaikinti vėžio ląsteles.

Šie vaistai vartojami tablečių forma. Štai kai kurie imuninės sistemos moduliatoriai:

  • lenalidomidas
  • pomalidomidas
  • thalidomidas

Tarp kitų imuninės sistemos moduliatorių yra dirbtiniai baltymų, vadinamų interferonu ir interleukinu, variantai. Paprastai šiuos baltymus kūnas gamina natūraliai. Jie kontroliuoja imuninės sistemos veiklą.

Interferonas ir interleukinas vartojami injekcijų forma. Jie nevartojami labai dažnai, nes jau tapo prieinami naujesni vaistai.

Vėžio vakcinos #

Vakcinos treniruoja imuninę sistemą, kad ji rastų ir pultų tam tikrų tipų nenormalias ląsteles. Paprastai vakcinos naudojamos siekiant apsaugoti mus nuo infekcijų, pavyzdžiui, gripo, kiaulytės ar tymų. Kartais vakcinos gali būti naudojamos siekiant treniruoti imuninę sistemą rasti ir pulti vėžio ląsteles.

Mokslininkai ir gydytojai tiria naujų vakcinų, kurių taikinys yra vėžio ląstelės, gaminimo būdus. Tokios vakcinos gali būti naudojamus kelių rūšių vėžiui gydyti. Paprastai jos prieinamos tik atliekant klinikinius tyrimus.

CAR-T ląstelių terapija #

Perimančių ląstelių perdavimo arba CAR-T ląstelių terapijos atveju, vėžio ląstelėms rasti ir sunaikinti naudojami paties asmens baltieji kraujo kūneliai. Baltieji kraujo kūneliai paprastai kovoja su infekcija.

Pasirengimas šios rūšies gydymui gali užtrukti kelias savaites ir apima šiuos etapus:

  • iš paciento kraujo surenkami baltieji kraujo kūneliai. Šis procesas vadinamas leukoferoze.
  • minėtos ląstelės siunčiamos į laboratoriją, gaminančią šios rūšies terapijai reikalingas pakeistas ląsteles,
  • ląstelės pakeičiamos, siekiant padėti joms atpažinti ir pulti vėžio ląsteles;
  • užauginama daugiau tų pakeistų ląstelių, kad pacientą būtų galima gydyti;
  • pakeistos paciento ląstelės siunčiamos atgal į ligoninę, kur pacientas gaus minėtą gydymą;
  • gydoma viena pagamintų CAR-T ląstelių doze. Paprastai ji sulašinama į paciento veną.

Viruso terapija #

Viruso terapijos atveju naudojamas laboratorijoje pagamintas arba pakeistas virusas. Tas virusas randa ir užkrečia vėžio ląsteles. Taikant šį gydymą imuninė sistema taip pat treniruojama rasti ir pulti vėžio ląsteles.

Viruso terapija, vadinama T-VEC, kartais taikoma melanomai, kuri atsinaujino toje pačioje vietoje, gydyti. Kitų rūšių vėžiui gydyti viruso terapija gali būti taikoma vykdant klinikinius tyrimus.

Kiekvienos imunoterapijos rūšies atveju, imuninė sistema pasitelkiama skirtingai. Kartais imunoterapija taikoma kartu su kitais vaistais vėžiui gydyti, pavyzdžiui, chemoterapijos vaistais. Toks gydymas vadinamas chemoimunoterapija.

Čia pateikiama bendra informacija apie vėžio imunoterapiją. Informacijos apie konkretų imunoterapijos vaistą arba vaistų derinį teiraukitės pas savo gydytoją.

Gydymo imunoterapija eiga #

Jus gydantys onkologai pasikalbės su Jumis apie Jums reikalingą gydymą ir galimus to gydymo šalutinius poveikius prieš Jums sutinkant gydytis.

Kaip dažnai Jums bus atliekama imunoterapija, kokiu būdu ją gausite ir kaip ilgai truks Jūsų gydymo kursas, priklauso nuo:

  • vėžio rūšies,
  • Jums taikomos imunoterapijos rūšies,
  • nuo to, kaip vėžys reaguoja į gydymą,
  • nuo Jūsų patiriamų šalutinių poveikių.

Kaip atliekama imunoterapija? #

Vėžiui gydyti skirti vaistai dažnai vartojami keliais etapais – gydymo seansais, tarp kurių daromi poilsio laikotarpiai. Šie poilsio laikotarpiai leidžia organizmui atsigauti nuo galimų šalutinių poveikių. Daugeliu atvejų tokiu būdu taikoma ir imunoterapija. Gydymo seansas kartu su poilsio laikotarpiu sudaro vieną gydymo ciklą. Kiek ciklų gali prireikti, Jums paaiškins gydantis onkologas.

Daugelis imunoterapijos vaistų yra:

  • lašinami į veną (intraveniniai vaistai),
  • suleidžiami po oda (poodinės injekcijos).

Kiti imunoterapijos vaistai gali būti vartojami ir kitais būdais:

  • geriamosios tabletės,
  • preparatas suleidžiamas instiliacijos būdu (per kateterį) tiesiai į šlapimo pūslę,
  • suleidžiamas kaip injekcija į tą vietą, kur yra melanoma.

Immunoterapija, lašinama į veną arba suleidžiama injekcijomis #

Jeigu imunoterapijos vaistai lašinami į veną arba leidžiami poodinėmis injekcijomis, paprastai pacientas neguldomas į ligoninę, tai atliekama dienos stacionare arba klinikoje, kur ateinama tik procedūrai.

Imunoterapijos vaistai gali būti lašinami į veną per:

  • kaniulę – trumpą, ploną vamzdelį, kurį slaugytoja įterpia į Jūsų rankos ar plaštakos veną,
  • centrinį (centrinės venos) kateterį – ploną vamzdelį, kuris eina po Jūsų krūtinės oda į netoli esančią veną,
  • periferiškai įvestą centrinį (PĮC) kateterį – ploną vamzdelį, kuris įterpiamas į veną žasto srityje ir eina aukštyn į veną krūtinėje,
  • implantuojamą portą (porto kateterį) – diską, kuris įterpiamas po krūtinės arba žasto oda ir eina į veną Jūsų krūtinėje.

Gydantis personalas turi paaiškinti, kaip ilgai truks Jūsų gydymas imunoterapija. Vaistų, lašinamų į veną atveju, paprastai naudojamos pompos, kad gautumėte kontroliuojamą vaisto kiekį per nustatytą laiką. Tai gali užtrukti nuo 10 minučių iki kelių valandų, trukmė priklauso nuo konkretaus vaisto.

Šalutiniai poveikiai #

Dėl imunoterapijos imuninė sistema tampa aktyvesnė. Dėl to jai geriau sekasi aptikti ir pulti vėžio ląsteles. Gydant vaistais, vadinamais imuninės patikros slopikliais, tai gali lemti ir nepageidaujamus poveikius. Jie vadinami imuninės sistemos šalutiniais poveikiais arba su imunitetu susijusiais šalutiniais poveikiais.

Imuninės sistemos šalutiniai poveikiai skiriasi nuo kitų vėžio gydymo būdų, pavyzdžiui, chemoterapijos ar spindulinės terapijos, sukeltų šalutinių poveikių. Juos lemia tai, kad imuninė sistema, puldama vėžines ląsteles, puola ir normalias kūno ląsteles.

Imuninės sistemos šalutiniai poveikiai gali:

  • iš pradžių būti neryškus,
  • greitai tapti pavojingi, jeigu negydomi,
  • atsirasti gydymo metu,
  • atsirasti praėjus savaitėms, mėnesiams ar kartais daugiau nei metams po gydymo pabaigos.

Kai kurie imuninės sistemos šalutiniai poveikiai yra reti. Vis dėlto svarbu apie juos žinoti ir pasikonsultuoti, jeigu gydymo metu ar gydymui pasibaigus juos patiriate.

Jeigu patiriate kurį nors iš toliau išvardytų simptomų arba šalutinių poveikių, tuojau pat susisiekite su ligonine telefonu, kuriuo galima kreiptis 24 valandas per parą. Nemėginkite šios rūšies šalutinių poveikių gydyti patys.

Imuninės sistemos šalutiniai poveikiai gali paveikti bet kurią kūno dalį. Pateikiame tų poveikių pavyzdžių. Jus gydantys onkologai paaiškins Jums taikomą gydymą ir svarbius šalutinius poveikius, apie kuriuos turėtumėte žinoti.

Oda, bėrimai ir niežulys #

Imuninės patikros slopikliai gali sukelti odos uždegimą. Šis uždegimas paprastai būna silpnas, tačiau tęsiant gydymą gali tapti sunkus. Be kita ko, gali pasireikšti šie simptomai:

  • odos bėrimai ar paburkimai,
  • sausa oda ar jos niežulys,
  • baltos ar blyškesnės odos ploteliai.

Jūsų odai gali prireikti papildomos priežiūros. Taip pat šiems pokyčiams valdyti gali prireikti kremų, kortikosteroidų ar kitų vaistų. Kad apsaugotumėte odą nuo saulės, naudokite apsauginį kremą nuo saulės, kurio apsaugos rodiklis (SPF) didelis, ne mažesnis nei 50. Odą prisidenkite drabužiais.

Nedelsdami kreipkitės į ligoninę, jeigu patiriate šiuos simptomus:

  • atsirado bėrimas, kuris plinta,
  • iškilo pūslės arba atšoka oda,
  • jaučiate simptomus, panašius į gripo, pvz., pakilo temperatūra ir skauda sąnarius.

Šie simptomai gali būti sunkios odos reakcijos, kurią nedelsiant reikia gydyti ligoninėje, ženklas.

Žarnynas, pilvas ir viduriavimas #

Imuninės patikros slopikliai gali sukelti viduriavimą arba pilvo skausmą. Jie taip pat gali sukelti žarnyno uždegimą (kolitą), kuris gali būti labai sunkus.

Viduriavimu laikoma būklė, kai tuštinatės gausiau nei Jums įprasta (daugiau išmatų), arba išmatos vandeningos ar skystos. Jeigu turite stomą, ji gali būti aktyvesnė nei įprastai.

Nedelsdami susisiekite su ligonine jeigu gydymo metu ar gydymui pasibaigus patiriate kurį nors iš šių simptomų:

  • viduriuojate 4 kartus per dieną ar dažniau,
  • vidutiniškai padidėjo stomos aktyvumas,
  • jaučiate nemalonius pilvo spazmus,
  • viduriuojate naktį,
  • Jūsų temperatūra aukštesnė nei 37,5°C,
  • išmatose yra kraujo ar gleivių.

Plaučiai ir kvėpavimas #

Imuninės patikros slopikliai gali sukelti plaučių uždegimą. Šis uždegimas vadinamas pneumonitu. Nedelsdami susisiekite su ligonine, jeigu gydymo metu ar gydymui pasibaigus pastebite kurį nors iš šių pokyčių:

  • dusulį,
  • kosulį, kuris nepraeina,
  • švokštimą,
  • karščiavimą, kai temperatūra aukštesnė nei 37,5°C,
  • esama kvėpavimo problema paaštrėjo.

Kepenys #

Imuninės patikros slopikliai gali sukelti kepenų uždegimą ir sutrikdyti jų veiklą. Tai vadinama hepatitu. Siekiant nustatyti hepatitą, bus reguliariai tikrinamas Jūsų kraujas.

Kartais kepenų pokyčiai gali būti rimti. Nedelsdami susisiekite su ligonine jeigu gydymo metu ar gydymui pasibaigus patiriate kurį nors iš šių simptomų:

  • Jūsų oda arba akys pagelto,
  • jaučiatės labai mieguisti,
  • šlapimas tapo tamsus,
  • atsirado nepaaiškinamas kraujavimas arba nepaaiškinamos mėlynės,
  • jaučiate skausmą dešinėje pilvo pusėje,
  • praradote apetitą.

Inkstai ir šlapinimasis #

Imuninės patikros slopikliai gali sukelti inkstų uždegimą ir sutrikdyti jų veiklą. Tai vadinama nefritu. Nefritas nėra dažnas, tačiau, jeigu nėra gydomas, jis gali tapti sunkus. Jums reguliariai bus tikrinamas kraujas siekiant patikrinti inkstų veiklą.

Nedelsdami susisiekite su ligonine jeigu gydymo metu ar gydymui pasibaigus patiriate kurį nors iš šių simptomų:

  • šlapime atsirado kraujo,
  • išsiskiria mažiau šlapimo arba šlapinatės rečiau nei įprastai,
  • jaučiate dažną norą šlapintis arba šlapinantis jaučiate diskomfortą.

Hormonai ir nuovargio jausmas #

Nuovargio jausmas yra dažnas gydymo imuninės patikros slopikliais šalutinis poveikis. Pamėginkite sulėtinti gyvenimo tempą ir planuokite savo dieną taip, kad turėtumėte laiko pailsėti. Lengva mankšta, pvz., trumpi pasivaikščiojimai, gali padėti jaustis mažiau pavargus.

Kartais nuovargis yra ženklas, kad gydymas veikia Jūsų liaukas, gaminančias hormonus. Hormonai gali kontroliuoti daugelį kūno procesų. Jums reguliariai bus atliekami kraujo tyrimai, siekiant patikrinti kai kurių hormonų lygį.

Nedelsdami susisiekite su ligonine, jeigu gydymo metu ar gydymui pasibaigus patiriate kurį nors iš šių šalutinių poveikių:

  • padidėjusį prakaitavimą,
  • svorio augimą arba mažėjimą,
  • svaigulį arba alpimą,
  • didesnį alkį ar troškulį nei įprastai,
  • dingusį seksualinį potraukį,
  • dažnesnį nei įprastai šlapinimąsi,
  • nepraeinantį galvos skausmą,
  • jaučiatės labiau pavargę nei įprastai (jaučiate padidėjusį nuovargį),
  • jaučiate nuotaikų kaitą.

Širdis ir krūtinė #

Imuninės patikros slopikliai gali paveikti širdies darbą. Tai nėra įprasta, gali būti rimta. Jums gali būti skiriami tyrimai širdies veiklai ištirti. Tyrimai gali būti skiriami prieš gydymą, jo metu ir po jo.

Nedelsdami susisiekite su ligonine, jeigu gydymo metu ar gydymui pasibaigus patiriate kurį nors iš šių simptomų:

  • dusulį,
  • galvos svaigimą,
  • širdies ritmo pokyčius,
  • pėdų arba čiurnų tinimą.

Šiuos simptomus gali lemti ir kitos būklės, tačiau svarbu, kad simptomus įvertintų gydytojas.

Visada skambinkite 112, jeigu:

  • Jums skauda krūtinę,
  • jaučiate krūtinės slėgimą, sunkumą joje, krūtinės veržimą ar suspaudimą,
  • Jums sunku kvėpuoti.

Raumenys ir sąnariai #

Imuninės patikros slopikliai gali sukelti raumenų skausmą arba silpnumą. Be to, jie gali lemti sąnarių sustingimą, skausmą arba tinimą (artritą). Jeigu jau turite bėdų su sąnariais, gydymas gali būklę pabloginti.

Nedelsdami susisiekite su ligonine telefonu, kuriuo galima kreiptis visą parą, jeigu gydymo metu ar gydymui pasibaigus patiriate kurį nors iš šių simptomų:

  • naujai atsiradusį ar sustiprėjusį gėlimo jausmą ar skausmą,
  • naujai atsiradusį ar paaštrėjusį sąnario sustingimą,
  • sąnarių tinimą.

Galva, smegenys ir nervai #

Retais atvejais gydymas imuninės patikros slopikliais gali paveikti smegenis ir nervus. Šie poveikiai iš pradžių gali būti silpni, tačiau gali stiprėti, jeigu nebus gydomi. Nedelsdami susisiekite su ligonine, jeigu gydymo metu ar gydymui pasibaigus patiriate kurį nors iš šių simptomų:

  • rankų, kojų ar veido silpnumą, sustingimą arba nutirpimą,
  • nepraeinantį galvos skausmą,
  • galvos svaigimą,
  • mieguistumą ar sumišimą,
  • Jums sunku judėti ar kalbėti,
  • jaučiate nepaaiškinamą skausmą kitose kūno vietose.

Ilgalaikiai ir vėlyvi imunoterapijos šalutiniai poveikiai #

Kartais vėžio gydymas lemia šalutinius poveikius, nepraeinančius ir baigus gydymą. Jis taip pat gali lemti šalutinius poveikius, kurie atsiranda praėjus mėnesiams ar keleriems metams po gydymo. Šie poveikiai vadinami ilgalaikiais arba vėlyvais šalutiniais poveikiais.

Dauguma imunoterapijos būdų yra naujesni gydymo būdai ir galimi jų ilgalaikiai poveikiai vis dar tiriami. Įprastai gydymo nauda yra didesnė nei rimtų ilgalaikių šalutinių poveikių atsiradimo rizika.

Jūsų onkologas, slaugytoja ar vaistininkas gali paaiškinti tai, kas žinoma apie Jums taikomą gydymą. Visada pasikonsultuokite su Jus gydančiais onkologais dėl bet kokių naujų simptomų ar šalutinių poveikių.

Parengta pagal organizacijos Macmillan Cancer Support informaciją. Macmillan Cancer Support yra viena didžiausių labdaros organizacijų Jungtinėje Karalystėje, teikianti pagalbą žmonėms, sergantiems vėžiu, bei jų artimiesiems.

Vaizdo įrašas. „Pacientai klausia“ seminaras-susitikimas su Nacionalinio vėžio centro gydytojais #

Kviečiame žiūrėti 2025 m. vasario 28 d. Vilniuje vykusio seminaro – susitikimo su Nacionalinio vėžio centro gydytojais onkologais-chemoterapeutais „Pacientai klausia“. Renginys organizuotas kaip prof. L. L. Griciūtės vardo konferencijos papildoma sesija. Seminarą moderavo POLA direktorė Neringa Čiakienė, gydytoja onkologė chemoterapeutė doc. dr. Birutė Brasiūnienė kalbėjo tema „Ką apie personalizuotą mediciną turi žinoti pacientas”, dr. Marius Strioga – „Ką reikėtų žinoti apie imunoterapijos pašalinius reiškinius”, dr. Lina Daukantienė – „Kaip pasiruošti vizitui pas gydytoją chemoterapeutą”. Antroje renginio dalyje – atsakymai į dalyvių klausimus. Pacientai domėjosi tokiais klausimais kaip onkologinių ligų paveldimumas, onkologinių vaistų suderinamumas su kitais vartojamais vaistais, šalutinių poveikių valdymas, mityba ir kt.

Video seminaras: Onkologinės ligos gydymo būdai ir atsistatymas. #

Kviečiame žiūrėti seminarą, kurio metu su gydytoja odontologe Kristina Saldūnaite, gydytoja onkologe – chemoterapeute Aušra Bankauskaite bei gydytoja onkologe – radioterapeute Jurga Remeikiene bus aptarta:

  • Onkologinės ligos medikamentinius (chemoterapija, imunoterapija, taikinių terapija bei biologinė terapija) ir spindulinius (išorinės spinduliuotės ir brachiterapijos) gydymo būdus bei galimybes Lietuvoje
  • Onkologinės ligos gydymo sukeltų šalutinių poveikių valdymą, patarimus ir patirtis, kaip pasiruošti gydymui ir kaip greičiau sustiprėti po jo • Pratimai ir patarimai kaip užtikrinti tinkamą burnos higieną kasdien
  • Burnos higienos iššūkiai prieš gydymą bei gydymo metu sukelti burnos pažeidimai ir jų gydymas bei profilaktika
    Seminare dalyvauja: gyd. odontologė Kristina Saldūnaitė, gyd. onkologė chemoterapeutė Aušra Bankauskaitė, gyd. onkologė radioterapeutė Jurga Remeikienė.
    Seminarą moderuoja POLA patarėjas Šarūnas Narbutas.
Siekdami pagerinti naršymo kokybę šioje svetainėje naudojame slapukus. Paspaudęs „sutinku“ sutinki su šia Privatumo politika ir joje nurodytais asmens duomenų tvarkymo tikslais, būdais bei tvarka. Tu gali bet kuriuo metu atšaukti mums duotą leidimą naudoti slapukus. Tai padarysi pakeitęs savo interneto naršyklės nustatymus taip, jog ji nepriimtų slapukų. Daugiau informacijos rasi privatumo politikos skiltyje. View more
Cookies settings
Patvirtinti
Privatumo politika
Privacy & Cookies policy
Cookie name Active

Privatumo politika

Pagalbos onkologiniams ligoniams asociacija, įmonės kodas: 302704554, registracijos adresas: A. Mickevičiaus g. 9, LT-44307 Kaunas (toliau – „POLA“), įsipareigoja užtikrinti svetainės lankytojų (toliau – „Lankytojai“) asmeninės informacijos saugumą ir teisių apsaugą Jums naudojantis POLA interneto svetaine https://pola.lt/ (toliau – „Svetainė“) ir joje esančiu turiniu. Lankantis Svetainėje, POLA arba POLA įgalioti paslaugų teikėjai pasitelkia įvairias technologijas duomenų išsaugojimui tam, kad Lankytojų naudojimasis Svetaine būtų patogesnis ir saugesnis, o siūlomos paslaugos būtų aktualesnės. Ši privatumo politika (toliau – „Politika“) sukurta tam, kad Lankytojai sužinotų daugiau informacijos apie Svetainėje naudojamas technologijas. 1. BENDRA INFORMACIJA APIE SLAPUKUS Svetainėje naudojame slapukus (angl. cookies). Jie leidžia Jūsų poreikiams pritaikyti Svetainės veikimą, taip pat palengvina naršymą ir naudojimąsi Svetaine. Slapukai – kas tai? Slapukai yra nedideli tekstiniai failai (užimantys iki kelių KB), kuriuos Lankytojo interneto naršyklė apsilankant Svetainėje patalpina Lankytojo kompiuteryje, planšetėje arba kitame išmaniajame įrenginyje. Jie leidžia Svetainei išsaugoti tokius duomenis, kaip:
  • prisijungimo duomenys (prisijungiančio įrenginio IP adresas, prisijungimo laikas, miestas, iš kurio jungiamasi);
  • naršyklės tipas;
  • demografiniai duomenys (amžiaus grupė, lytis);
  • duomenys apie tai, kaip Lankytojas naršo Svetainėje (kuriose sekcijose lankotės, kuo konkrečiai domitės).
Tikslai, kuriais POLA naudoja slapukus Slapukais siekiame:
  • užtikrinti efektyvų ir saugų Svetainės veikimą; POLA naudoja slapukus palaikant POLA saugumo funkcijas, kurios padeda aptikti ir nustatyti netinkamo elgesio atvejus Svetainėje;
  • gerinti Svetainės veikimą; stebėdami slapukų naudojimą, galime gerinti Svetainės ir elektroninių paslaugų veikimą, plėtoti esamas paslaugas, tobulinti funkcionalumą; analizuoti veikimą, kai Lankytojai apsilanko Svetainėje iš kitų svetainių, kitų įrenginių ar prietaisų;
  • atpažinti sugrįžtančius Svetainės Lankytojus; parodyti tinkamą informaciją Lankytojams; išvengti pakartotinės registracijos ir anketų pildymo nuolatiniams Lankytojams;
  • analizuoti Jūsų įpročius, kad Svetainės veikimas būtų patogus, efektyvus ir atitiktų Jūsų poreikius bei lūkesčius, pavyzdžiui, užtikrinant, kad Jūs nesunkiai rastumėte viską, ko ieškote;
  • išmatuoti į mūsų Svetainę siunčiamos informacijos ir duomenų srautus; mes naudojame slapukus statistinių duomenų apie Svetainėje apsilankiusių vartotojų skaičių ir naudojimąsi elektroninėmis paslaugomis kaupimui;
  • tikslinei rinkodarai, reklamai; naudodami slapukus mes galime rinkti informaciją tam, kad teiktume tam tikrai naršyklei skirtą reklamą ar turinį, sukuriant skirtingas tikslines grupes; mes galime naudoti slapukus tam, kad parodytume tinkamą reklamą tiek mūsų Svetainėje, tiek ir už jos ribų.

2. SVETAINĖJE NAUDOJAMI SLAPUKAI Kiekvieną kartą Jums apsilankius Svetainėje, gali būti sukurti ilgalaikiai slapukai, kurie lieka Jūsų kompiuteryje po Jūsų išsiregistravimo ir bus panaudoti Jums vėl apsilankius Svetainėje; jie galioja ir nėra ištrinami Jums baigus naršyti Svetainėje, ir/arba trumpalaikiai (seanso) tipo slapukai, kurie pasibaigia ir yra ištrinami Jums baigus naršyti Svetainėje. Visi mūsų naudojami slapukai gali būti naudojami tik Jūsų išankstiniu sutikimu. Savo sutikimą galite išreikšti paspaudę mygtuką „Sutinku“ Svetainės puslapio viršuje iškylančioje slapukų juostoje. Atkreipiame Jūsų dėmesį į tai, kad būtinieji slapukai ir analitiniai slapukai yra naudojimosi Svetaine sąlyga. Jei atsisakysite šių slapukų, negalėsime būti tikri, kaip ir ar iš viso veiks Svetainė. Žemiau išvardijame pagrindinius Svetainėje naudojamus slapukus pagal jų rūšis ir renkamus duomenis. Būtinieji slapukai
  • Šie slapukai Svetainėje yra būtini tam, kad Jūs galėtumėte naršyti ir naudotis Svetainės funkcijomis, pvz., įsiminti formose, anketose įvestą informaciją seanso metu, prieiti prie apsaugotų mūsų Svetainės vietų. Be šių slapukų taptų neįmanoma teikti tam tikras Svetainės paslaugas, ji veiktų ne taip sklandžiai, kaip turėtų.
Funkciniai slapukai
  • Naudojant šiuos slapukus Lankytojai gali išvengti nustatymų keitimų kaskart apsilankius Svetainėje. Šie slapukai padeda įsiminti Jūsų pasirinkimus ir nustatymus (pvz., kalbos ar laiko zonos). Šių slapukų pagalba Lankytojai išvengia nustatymų pasikeitimo kiekvieną kartą apsilankius Svetainėje. Funkciniai slapukai taip pat įsimena Jūsų padarytus pakeitimus, taip pat kitais atvejais, pvz., kai tinklalapyje paliekate komentarą. Funkciniai slapukai neseka Jūsų veiksmų kitose svetainėse.
Analitiniai slapukai
  • Analitiniai slapukai parodo, ar Lankytojas jau buvo lankęsis Svetainėje. Šie anoniminiai slapukai padeda sekti Lankytojų skaičių ir jų apsilankymo periodiškumą. Šie slapukai renka informaciją apie Svetainės naudojimą ir padeda tobulinti Svetainės veikimą.
Reklaminiai, tikslinės rinkodaros slapukai
  • Šie slapukai leidžia užfiksuoti Jūsų apsilankymą Svetainėje, puslapiuose, kuriuos lankėtės prieš tai, ir nuorodas, kurias sekėte. Reklaminiai ir tikslinės rinkodaros slapukai mums leidžia žinoti, ar jau matėte konkrečią reklamą arba tam tikro tipo reklamą, ir kiek laiko praėjo nuo tada, kai ją matėte. Jie taip pat naudojami tam, kad tam tikras reklamas matytumėte tik tam tikrą kartų skaičių ir kad tai padėtų matuoti reklamos efektyvumą.

3. TREČIŲJŲ ŠALIŲ SLAPUKAI Gali būti, jog svetainės „Facebook“, „Twitter“, „Youtube“, „Linkedin“ ir kitos trečiųjų šalių priemonės nustato slapukus, kad būtų galima dalintis turiniu socialiniuose tinkluose arba rengti su prieiga susijusią statistiką. Slapukų buvimas, skaičius ir statusas gali priklausyti nuo to, kaip atitinkamomis platformomis naudojotės prieš apsilankydami Svetainėje arba joje lankydamiesi. Turėtumėte pasidomėti, kokios politikos socialinių tinklų slapukų klausimu laikosi atitinkamos interneto svetainės.
SLAPUKŲ ATSISAKYMAS, BLOKAVIMAS Daugelis interneto naršyklių yra nustatytos taip, kad automatiškai priimtų slapukus. Lankytojai savo nuožiūra gali užblokuoti ar ištrinti slapukus ir panašius unikalius identifikatorius, jeigu tai jiems leidžia jų naršyklės ar įrenginio nustatymai. Vis dėlto, atkreipiame Jūsų dėmesį į tai, kad būtinieji slapukai ir analitiniai slapukai yra naudojimosi Svetaine sąlyga. Jei atsisakysite šių slapukų, negalime būti tikri, kaip ir ar iš viso veiks mūsų Svetainė. Jūs galite reikalauti, kad mes ištrintume visus apie Jus slapukų pagalba surinktus ir tvarkomus duomenis, kreipdamiesi elektroniniu paštu info@pola.lt. Tokie duomenys bus ištrinti ne vėliau kaip per 30 kalendorinių dienų po kreipimosi nurodytu elektroniniu paštu. Galite kontroliuoti kitų slapukų naudojimą, pakeitę savo naršyklės nustatymus. Daugiau informacijos apie tai, kaip pašalinti slapukus, o taip pat kitos naudingos informacijos, susijusios su slapukų naudojimu, galite rasti interneto svetainėje http://www.allaboutcookies.org/. Visgi, jei atsisakysite ar užblokuosite slapukus ar kitas panašias technologijas, kai kurios Svetainės funkcijos Jums gali būti neprieinamos arba jos gali veikti ne taip sklandžiai.
BENDROSIOS NUOSTATOS Duomenų tvarkymo pagrindai ir terminai Elektroninės prekybos, POLA kortelės išdavimo ir administravimo, sutarčių su savanoriais ir paslaugų teikėjais vykdymo tikslais asmens duomenis tvarkome ES Bendrojo duomenų apsaugos reglamento 6 straipsnio 1 dalies b punkte numatytu pagrindu (sutarties sudarymas ir vykdymas). Elektroninės prekybos, sutarčių su savanoriais ir paslaugų teikėjais vykdymo tikslais duomenis saugosime 5 metus nuo sutartinių santykių pabaigos. POLA kortelės išdavimo ir administravimo tikslu tvarkomus duomenis saugosime tol, kol nenutrauksite naudojimosi kortele, pateikdami mums prašymą. Paminėtais tikslais tvarkomi duomenis yra būtini tikslams pasiekti, be asmens duomenų įvardintų tikslų pasiekti negalėtume. Komunikacija elektroniniu paštu Vykdant elektroninę komunikaciją Jūsų pateikiamų asmens duomenų tvarkymo pagrindas yra Jūsų laisvos valios išraiška vykdyti šią komunikaciją ir joje pateikti tam tikrus duomenis. Be to, duomenų tvarkymo pagrindas taip pat gali būti sutarties sudarymas ir vykdymas (jeigu esame ją su Jumis sudarę), teisėtas interesas (pavyzdžiui, jeigu esate juridinio asmens darbuotojas) bei teisės aktuose numatytų pareigų vykdymas. Be sutarties sudarymo ir vykdymo, Jūsų duomenys tvarkomi vidaus administravimo tikslu. Jūsų elektroninio pašto adresas, susirašinėjimo turinys ir susiję duomenys bus tvarkomi laikantis proporcingumo principo. Šie duomenys visų pirma matomi to asmens, su kuriuo tiesiogiai komunikuojate elektroniniu paštu. Tačiau tam tikrais atvejais Jūsų susirašinėjimą gali perskaityti ir kiti darbuotojai, pavyzdžiui, elektroninės darbo vietos stebėjimo, galimų teisės aktų ar vidaus taisyklių pažeidimų tyrimo, darbuotojo pavadavimo ir susijusiais tikslais bei panašiose situacijose. Duomenų gavėjai Jūsų asmens duomenis galime perduoti IT, serverio ir pašto paslaugų teikėjams, advokatams, teisininkams, teismams ir kitoms valstybės institucijoms. POLA kortelės turėtų asmens duomenis papildomai galime perduoti POLA organizacijos nariams. Duomenų subjektų teisės Informuojame, kad Jūs turite šias duomenų subjekto teises: teisę susipažinti su savo duomenimis ir kaip jie yra tvarkomi; teisę reikalauti ištaisyti arba, atsižvelgiant į asmens duomenų tvarkymo tikslus papildyti asmens neišsamius asmens duomenis; teisę prašyti savo duomenis sunaikinti arba sustabdyti savo duomenų tvarkymo veiksmus (išskyrus saugojimą); teisę prašyti, kad asmens duomenų tvarkymas būtų apribotas; teisę į duomenų perkėlimą; teisę pateikti skundą Valstybinei duomenų apsaugos inspekcijai. Tam, kad būtų galima įgyvendinti Jūsų duomenų subjektų teises, būtina nustatyti Jūsų tapatybę. Nenustačius Jūsų tapatybės, nebus galima įsitikinti, ar kreipiasi tikrai tas asmuo, kurio asmens duomenys yra tvarkomi, todėl nebus galima įgyvendinti Jūsų teisių. Gali būti atsisakyta nagrinėti iš Jūsų gautą prašymą dėl teisių įgyvendinimo arba už tai gali būti paprašyta atitinkamo mokesčio, jei prašymas būtų akivaizdžiai nepagrįstas arba perteklinis, taip pat kitais teisės aktuose nustatytais atvejais. Ši Politika gali būti POLA atnaujinama. POLA informuos Lankytojus apie atnaujinimus, Svetainėje pateikdama naują Politikos versiją. Dėl šios priežasties mes rekomenduojame Jums periodiškai apsilankyti mūsų Svetainėje, kurioje visada rasite naujausią šios Politikos versiją. Ši Politika yra taikoma nuo jos paskelbimo Svetainėje dienos.
Save settings