View Categories

Inkstų vėžys

Apie inkstus #

Inkstai – tai nedidelis porinis pupelės formos organas, esantis nugaros dalyje šalia stuburo, žemiau diafragmos. Žmogaus organizme inkstai atlieka keletą svarbių funkcijų: kraujo filtravimas ir organizmui nereikalingų medžiagų šalinimas, organizmo skysčių ir mikroelementų bei šarmų ir rūgščių pusiausvyros palaikymas, hormono eritropoetino, fermento renino ir aktyviosios vitamino D formos kalcitriolio gamyba. Kai iš Iš per inkstus pratekančio kraujo pašalinamas vandens perteklius irn nereikalingi medžiagų apykaitos produktai – pasigamina šlapimas, kuris šlapimtakiais nuteka į šlapimo pūslę. Šlapimas joje saugomas, prisipildžius šlapimo pūslei pajuntamas noras šlapintis. Šlapimo pūslės vėžys yra dažna, bet dažnai nepastebima vėžio rūšis, kuria kasmet Lietuvoje suserga maždaug 700 žmonių.

Inkstų vėžio simptomai #

Ankstyvieji inkstų vėžio požymiai, į kuriuos reikia atkreipti dėmesį, yra kraujas šlapime ir dažnas šlapinimasis. Kitas simptomas, į kurį reikia atkreipti dėmesį, yra skausmas šlapinantis. Tai pat galite jausti buką skausmą juosmens srityje, dubens skausmus. Taip pat gali pasireikšti karščiavimas, bendras silpnumas, arba netenkama svorio.

Šiuos simptomus gali sukelti ir kitos ligos, pvz., inkstų uždegimas.  Jei jaučiate neraminančius simptomus, būtina kuo greičiau susisiekti su gydytoju ir pasitarti dėl jus varginančių negalavimų. Neretai inkstų vėžys nustatomas ir nesant simptomų, o atliekant inkstų echoskopiją.

Diagnostika #

Jei jaučiate neraminčius simptomus, pirmiausia kreipkitės į savo šeimos gydytoją. Vizito metu gydytojas apklaus apie dabartinę būklę, jaučiamus simptomus, žalingus įpročius. Patikros metu jus apžiūrės išoriškai, paskirs kraujo ir šlapimo tyrimus. Jei po apžiūros ir gautų tyrimų rezultatų jūsų šeimos gydytojas manys, kad simptomai gali būti susiję su inkstų vėžiu, paskirs tolimesnius tyrimus.

Inkstų tyrimas ultragarsu (echoskopija) – atliekant tyrimą pilvo oda patepama geliu, kad kontaktas tarp daviklio ir odos būtų kuo geresnis. Tuomet pacientui gulint iš pradžių ant pilvo, tuomet ant nugaros gydytojas jo pilvo oda vedžioja ultragarso aparato davikliu. Tyrimo metu suformuojamas tiriamos srities organų vaizdas, matomas echoskopo ekrane. Tai greitas, neskausmingas ir informatyvus tyrimas, jo metu apžiūrimi inkstai, įvertinamas jų dydis, forma,nustatoma ar inkstuose yra navikas, kurioje jis vietoje, kokio dydžio, ar nėra vėžio metastazių židinių, apžiūrimi kiti pilvo organai, limfmazgiai. Svarbu žinoti, kad prieš atliekant echoskopiją, patartina 6 valandas nevalgyti. Jei reikia, echoskopijos metu gali būti paimamas audinys (biopsija) detalesniam ištyrimui.

Cistoskopija – tai endoskopinė procedūra, kurios metu pro šlaplę į šlapimo pūslę įvedamas cistoskopas – plonas vamzdelis su kamera ir šviesos šaltiniu. Šios procedūros dėka gydytojas apžiūri šlapimo pūslės vidinę dalį ir gali patikrinti, ar šlapimo pūslėje nėra vėžio požymių. Jei reikia, cistoskopijos metu gali būti paimamas audinys (biopsija) detalesniam ištyrimui.

Intraveninė urograma – šlapimo išskyrimo sistemos tyrimas, atliekamas rentgenu. Šio tyrimo metu kontrastinė medžiaga sušvirkščiama į rankos veną, krauju patenka į inkstus, tuomet šlapimo takais nuteka į šlapimo pūslę. Atliekant rentgeninį tyrimą, rentgeno nuotraukose aiškiai matomi inkstai, šlapimo takai ir šlapimo pūslė. Tuomet galima įvertinti, ar yra pakitimų inkstuose, šlapimo takuose.

Kompiuterinė tomografija (KT) – atliekant šį tyrimą, gaunama serija tiriamosios kūno dalies, inkstų vėžio atveju – pilvo srities skersinių rentgeno vaizdų. Gydytojas, apžiūrėdamas ir įvertindamas visus vienas paskui kitą einančius vaizdus, gali tiksliai nustatyti, kur yra navikas, kiek jis susijęs su kitais organais, ar yra metastazių limfmazgiuose kepenyse, t. y., ar liga išplitusi į kitus organus.

Svarbu žinoti, kad prieš tyrimą 12 valandų pacientui negalima gerti ir valgyti. Prieš tyrimą reikia atvykti anksčiau – valandą prieš tyrimą duodama išgerti ar į veną suleidžiamas specialaus kontrastinio preparato, leidžiančio gauti informatyvesnius vaizdus. Pats tyrimas neskausmingas, atliekamas pacientui ramiai gulint ant gulto.

Inkstų vėžio rūšys #

Urotelinė karcinoma – tai dažniausiai pasitaikantis šlapimo pūslės vėžio tipas, prasidedantis šlapimo pūslės vidų išklojančiose urotelinėse ląstelėse.

Plokščialąstelinė karcinoma atsiranda, kai šlapimo pūslėje susiformuoja plokščiosios ląstelės kaip atsakas į infekciją ar ilgalaikį dirginimą.

Adenokarcinoma yra retas šlapimo pūslės vėžio tipas, kuris prasideda ląstelėse, kurios gamina ir išskiria gleives bei kitus skysčius.

Gydymas #

Įvertinus jūsų vėžio tipą, stadiją, atliktus tyrimų rezultatus ir bendrą sveikatos būklę, jus gydantis gydytojas kartu su daugiadiscipline specialistų komanda parinks jums labiausiai tinkantį gydymo metodą ir su juo supažindins.

Inkstų vėžio gydymo būdai:

Chirurginė operacija – dažniausiai taikomas ir efektyviausias inkstų vėžio gydymo būdas. Operacijos metu pašalinama naviko pažeisto inksto dalis arba naviko pažeistas inkstas. Operacija gali būti atliekama atviru arba laparoskopijos būdu.

Po operacijos rekomenduojama pradėtis keltis ir judėti kaip galima anksčiau. Tai padeda sumažinti komplikacijų, tokių kaip kraujo krešuliai ir infekcijos, riziką po operacijos. Jei keltis yra per sunku, paprašykite slaugytojos parodyti, kokius kvėpavimo ir kojų pratimus galite atlikti lovoje, kad nesusidarytų krešuliai ar plaučiai išsivalytų nuo skysčių. Siekiant užtikrinti pakankamą skysčių ir maistinių medžiagų kiekį tuo laikotarpiu, kai pacientas negali gerti ir valgyti, jam taikomos intraveninės skysčių ir maitinamųjų tirpalų infuzijos. Kol po operacijos dar sunku judėti, šlapimas po operacijos nuteka kateteriu, per šlaplę įstumtu į šlapimo pūslę.

Imunoterapija – tai medikamentinis gydymo būdas, kuriuo siekiama aktyvinti paties organizmo priešvėžinį atsaką. Šio gydymo koncepcija skiriasi nuo kitų sisteminės terapijos rūšių (chemoterapijos, radioterapijos), nes imunoterapija vėžį veikia netiesiogiai, bet aktyvindama T limfocitus, kurie ir „kovoja“ su vėžinėmis ląstelėmis.

Krioterapija – gydymo metodas, kai navikas sunaikinamas šalčiu. Naudojant žemą temperatūrą, susidaro ledo kristalai, kurie trikdo tarpląstelinio skysčio cirkuliaciją. Kai temperatūra nukrenta dar labiau, ledo kristalai pažeidžia ląsteles iš vidaus, suardydami jų membranas ir vidines struktūras, todėl ląstelės žūva. Šis metodas yra efektyvus, kai audiniai greitai sušaldomi iki labai žemos temperatūros (-40°C) ir po to lėtai atšildomi. Procedūra paprastai atliekama dviem ciklais, kiekviename iš jų navikas sušaldomas iki -40°C ir atšildomas. Krioterapija gali būti taikoma įvairių organų navikams gydyti, įskaitant plaučių, kepenų, prostatos ir inkstų navikus.

Šis gydymo metodas saugus, jei naviko diametras neviršija 4 cm. Jei navikas didesnės apimties, krioterapijos taikymo galimybės sumažėja. Krioterapija gali būti atliekama laparoskopiniu būdu, t. y. panaudojant laparoskopą (reikia atlikti keletą nedidelių pilvo sienos pjūvių), ir perkutaniniu būdu, t. y. adatas į naviką duriant tiesiai per odą.

Radioterapija – šis gydymo būdas inkstų vėžio atveju naudojamas retai, nes inkstų vėžio ląstelės yra mažai jautrios jonizuojančių spindulių poveikiui. Gali būti taikoma esant inkstų vėžio metastazių kituose organuose atveju.

Chemoterapija – šis gydymo būdas inkstų vėžio atveju naudojamas retai, nes inkstų vėžio ląstelės yra mažai jautrios chemoterapijos poveikiui. Gali būti taikoma esant inkstų vėžio metastazių kituose organuose atveju.

Termodestrukcija – tai procedūra, kurios metu navikas sunaikinamas naudojant aukšto dažnio elektros srovės sukeltą karštį. Speciali adata įvedama per odą iki naviko, o visa procedūra kontroliuojama echoskopu, kad būtų užtikrintas tikslumas. Ši procedūra atliekama retai. Ji dažniausiai naudojama tada, kai paciento negalima operuoti dėl sveikatos būklės ar kai navikas randamas vieninteliame likusiame inkste (jei kitas inkstas buvo pašalintas anksčiau). Termodestrukcija yra alternatyva tradiciniam chirurginiam gydymui, kai operacija kelia per didelę riziką.

Stebėsena po gydymo #

Pasibaigus gydymui, reikės gydytojo paskirtu dažnumu apsilankyti kontroliniams vizitams ir atlikti tyrimus. Pirmaisiais ir antraisiais metais po gydymo įprastai rekomenduojama apsilankyti kas 3 mėnesius, trečiaisiais ir ketvirtaisiais metais – kas pusmetį, o vėliau – kartą per metus.

Šiame puslapyje galite rasti tyrimų atmintinę, esantiems onkologinės ligos stebėsenoje.

Jei tarpuose tarp tikrinimų išryškėja kokie nors ligos požymiai ar pablogėja bendra savijauta, reikia atvykti pas gydytoją nelaukiant numatyto laiko.

Rizikos veiksniai #

Tiksli inkstų vėžio priežastis nežinoma, tačiau rizikos veiksniai gali padidinti tikimybę susirgti vėžiu:

Amžius – rizika susirgti inkstų vėžiu didėja su amžiumi. Inkstų vėžys dažniausiai diagnozuojamas asmenims, kurie yra vyresni nei 60 metų amžiaus.

Rūkymas didina inkstų vėžio riziką. Kuo ilgiau ir daugiau žmogus rūko, tuo didesnė rizika. Rizika sumažėja nustojus rūkyti.

Lytis – inkstų vėžiu vyrai serga dažniau nei moterys.

Pramonėje naudojamos cheminės medžiagos  – pavyzdžiui, kadmis, asbestas, švinas. Daugelis šių cheminių medžiagų dabar uždraustos, o sveikatos ir saugos darbe gairės patobulintos. Tačiau šlapimo pūslės vėžys gali išsivystyti praėjus daugiau kaip 30 metų nuo jų poveikio.

Kūno svoris – žmonėms, turintiems didelį antsvorį, padidėja rizika susirgti inkstų vėžiu.

Šeimos istorija ir vėžio rizika – nors inkstų vėžys dažniausiai nėra susijęs su paveldimumu, tačiau jei du ar daugiau iš šeimos narių sirgo inkstų vėžiu, kitiems artimiesiems šios ligos rizika gali būti didesnė.

Kitos ligos – žmonės, turintys padidėjusį kraujospūdį ar sergantys lėtiniu inkstų nepakankamumu, cukriniu diabetu, turi didesnę riziką susirgti. Pasikartojančios šlapimo takų infekcijos ir negydomi šlapimo pūslės akmenys yra susiję su rečiau pasitaikančiomis šlapimo pūslės vėžio rūšimis.

Vaizdo įrašas. Pokalbis su onkologu: inkstų vėžys – kaip atpažinti, gydyti, gyventi su šia liga? #

Gydytoja onkologė chemoterapeutė Dainora Mačiulienė savo pranešime aptaria inkstų vėžio rizikos veiksnius, kodėl svarbu juos žinoti, net jei jau žmogus serga šia liga, chirurginio gydymo indikacijas, pooperacinio (adjuvantinio) gydymo (ne)taikymo priežastis, gydymo aspektus, kuriuos svarbu žinoti. Lektorė pasakoja apie išplitusio inkstų vėžio aspektus – dažniausiai pasitaikančias metastazes į plaučius, kaulus, kepenis, smegenis, kitą inkstą ir antinksčius. Gydytoja aptaria šalutinius inkstų vėžio gydymo poveikius ir kaip juos valdyti, pristato integracinės onkologijos požiūrį į vėžio gydymą ir gyvenimą su onkologine liga. Išgirsite, kaip padėti sau ir palengvinti gyvenimą prisižiūrint mitybą, kodėl svarbu, ką ir kaip valgome, kaip ruošiame maistą, ar palaikome fizinį aktyvumą, kokia mūsų organizmo mikrobiota, ar palaikome emocinę sveikatą. Gydytoja pasakoja apie fizinio aktyvumo įtaką ligos recidyvui, kūno-proto mankštą, sąmoningumo praktikų poveikį einant onkologinės ligos keliu. Antroje dalyje išgirsite atsakymus į dalyvių klausimus. Renginį moderavo POLA direktorė Neringa Čiakienė. Seminaras organizuotas įgyvendinant projektą „Pacientai pacientams“, kuris yra Aktyvių piliečių fondo, finansuojamo EEE finansinio mechanizmo lėšomis, dalis.

Vaizdo įrašas. Kas yra inkstų vėžys? #

Kviečiame žiūrėti vaizdo įrašą apie inkstų ląstelių karcinomą. Jame sužinosite, kas sukelia šią onkologinę inkstų ligą, kokie jos gydymo būdai. Ar žinote? Dažniausiai šio tipo navikai išsivysto 65-75 metų amžiaus asmenims, dvigubai dažniau vyrams nei moterims. Tačiau inkstų vėžiu gali susirgti bet kokio amžiaus žmogus. Pagrindiniai inkstų vėžio rizikos faktoriai – rūkymas, antsvoris, rečiau – paveldėjimas. Ši liga klastinga tuo, kad ankstyvose stadijose ne visada turi aiškiai išreikštus simptomus, jie išryškėja navikui augant. Pagrindiniai juntami inkstų ląstelių karcinomos požymiai – kraujas šlapime, maudžiantis skausmas, apčiuopiamas patinimas šone ar pilve.

Vaizdo įrašas. Inkstų ląstelių karcinoma. Kas yra taikinių terapija? #

Šiame vaizdo įraše pateikiama informacijos apie inkstų ląstelių karcinomos gydyme skiriamus tirozinkinazės inhibitorius (dar vadinama TKI terapija), kurie sulėtina auglio augimą, jais blokuojami tam tikri mechanizmai ar ląstelių augimo būdai. TKI yra koncentruojama į tam tikrą sritį, dėl to yra žinoma kaip taikinių terapija. Sužinosite, kokie yra šalutiniai šio gydymo poveikiai.

Vaizdo įrašas. Metastazavusio inkstų vėžio gydymas. #

Šis vaizdo įrašas supažindins Jus su pagrindiniais terapijų tipais, taikomais inkstų vėžio (inkstų ląstelių karcinomos arba ILK) gydymui. Pažengusios ILK terapijos tikslas – bendrai sulėtinti naviko plitimą. Tam pasitelkiami skirtingi terapijos būdai. Yra du pagrindiniai medicininė terapijos tipai, taikomi ILK atveju. Vienas jų yra vadinamoji taikinių terapija, kuri nukreipta į tam tikrą vietą, kurioje sukuria specifinį efektą. Vienas iš šios terapijos pavyzdžių – tirozinkinazės inhibitoriai, dar vadinami TKI. Kitas terapijos tipas – imunoterapija, ji naudoja paties organizmo imuninę sistemą, kuri padeda sunaikinti vėžines ląsteles. Pastaruoju metu kombinuojami abu terapijų būdai ir gali būti taikoma pacientams, kurių ILK stadija pažengusi. Skirtingi terapijų tipai taikomi atsižvelgiant į paciento ir naviko charakteristikas. Apie Jums tinkamas terapijos galimybes Jums patars Jūsų gydytojas onkologas.

Europos medicininės onkologijos draugijos (ESMO) klinikinės praktikos gairių santrauka #

Kviečiame susipažinti su Europos medicininės onkologijos draugijos (ESMO) klinikinės praktikos gairių santrauka, skirta lytinių ir šlapimo takų vėžio (įskaitant inkstų ląstelių karcinomą, varpos vėžį, sėklidžių seminomą ir neseminomą, šlapimo pūslės vėžį ir prostatos vėžį), gydymui (2023 m. redakcija). Joje pateikiama esminė informacija, tokia kaip, diagnostika, stadijos nustatymas, gydymas ir tolesnė priežiūra. Šios gairės yra pagrįstos įrodymais. Atkreipiame dėmesį, kad vaistų patvirtinimai įvairiose šalyse gali skirtis. Leidinys parengtas anglų kalba.

Siekdami pagerinti naršymo kokybę šioje svetainėje naudojame slapukus. Paspaudęs „sutinku“ sutinki su šia Privatumo politika ir joje nurodytais asmens duomenų tvarkymo tikslais, būdais bei tvarka. Tu gali bet kuriuo metu atšaukti mums duotą leidimą naudoti slapukus. Tai padarysi pakeitęs savo interneto naršyklės nustatymus taip, jog ji nepriimtų slapukų. Daugiau informacijos rasi privatumo politikos skiltyje. View more
Cookies settings
Patvirtinti
Privatumo politika
Privacy & Cookies policy
Cookie name Active

Privatumo politika

Pagalbos onkologiniams ligoniams asociacija, įmonės kodas: 302704554, registracijos adresas: A. Mickevičiaus g. 9, LT-44307 Kaunas (toliau – „POLA“), įsipareigoja užtikrinti svetainės lankytojų (toliau – „Lankytojai“) asmeninės informacijos saugumą ir teisių apsaugą Jums naudojantis POLA interneto svetaine https://pola.lt/ (toliau – „Svetainė“) ir joje esančiu turiniu. Lankantis Svetainėje, POLA arba POLA įgalioti paslaugų teikėjai pasitelkia įvairias technologijas duomenų išsaugojimui tam, kad Lankytojų naudojimasis Svetaine būtų patogesnis ir saugesnis, o siūlomos paslaugos būtų aktualesnės. Ši privatumo politika (toliau – „Politika“) sukurta tam, kad Lankytojai sužinotų daugiau informacijos apie Svetainėje naudojamas technologijas. 1. BENDRA INFORMACIJA APIE SLAPUKUS Svetainėje naudojame slapukus (angl. cookies). Jie leidžia Jūsų poreikiams pritaikyti Svetainės veikimą, taip pat palengvina naršymą ir naudojimąsi Svetaine. Slapukai – kas tai? Slapukai yra nedideli tekstiniai failai (užimantys iki kelių KB), kuriuos Lankytojo interneto naršyklė apsilankant Svetainėje patalpina Lankytojo kompiuteryje, planšetėje arba kitame išmaniajame įrenginyje. Jie leidžia Svetainei išsaugoti tokius duomenis, kaip:
  • prisijungimo duomenys (prisijungiančio įrenginio IP adresas, prisijungimo laikas, miestas, iš kurio jungiamasi);
  • naršyklės tipas;
  • demografiniai duomenys (amžiaus grupė, lytis);
  • duomenys apie tai, kaip Lankytojas naršo Svetainėje (kuriose sekcijose lankotės, kuo konkrečiai domitės).
Tikslai, kuriais POLA naudoja slapukus Slapukais siekiame:
  • užtikrinti efektyvų ir saugų Svetainės veikimą; POLA naudoja slapukus palaikant POLA saugumo funkcijas, kurios padeda aptikti ir nustatyti netinkamo elgesio atvejus Svetainėje;
  • gerinti Svetainės veikimą; stebėdami slapukų naudojimą, galime gerinti Svetainės ir elektroninių paslaugų veikimą, plėtoti esamas paslaugas, tobulinti funkcionalumą; analizuoti veikimą, kai Lankytojai apsilanko Svetainėje iš kitų svetainių, kitų įrenginių ar prietaisų;
  • atpažinti sugrįžtančius Svetainės Lankytojus; parodyti tinkamą informaciją Lankytojams; išvengti pakartotinės registracijos ir anketų pildymo nuolatiniams Lankytojams;
  • analizuoti Jūsų įpročius, kad Svetainės veikimas būtų patogus, efektyvus ir atitiktų Jūsų poreikius bei lūkesčius, pavyzdžiui, užtikrinant, kad Jūs nesunkiai rastumėte viską, ko ieškote;
  • išmatuoti į mūsų Svetainę siunčiamos informacijos ir duomenų srautus; mes naudojame slapukus statistinių duomenų apie Svetainėje apsilankiusių vartotojų skaičių ir naudojimąsi elektroninėmis paslaugomis kaupimui;
  • tikslinei rinkodarai, reklamai; naudodami slapukus mes galime rinkti informaciją tam, kad teiktume tam tikrai naršyklei skirtą reklamą ar turinį, sukuriant skirtingas tikslines grupes; mes galime naudoti slapukus tam, kad parodytume tinkamą reklamą tiek mūsų Svetainėje, tiek ir už jos ribų.

2. SVETAINĖJE NAUDOJAMI SLAPUKAI Kiekvieną kartą Jums apsilankius Svetainėje, gali būti sukurti ilgalaikiai slapukai, kurie lieka Jūsų kompiuteryje po Jūsų išsiregistravimo ir bus panaudoti Jums vėl apsilankius Svetainėje; jie galioja ir nėra ištrinami Jums baigus naršyti Svetainėje, ir/arba trumpalaikiai (seanso) tipo slapukai, kurie pasibaigia ir yra ištrinami Jums baigus naršyti Svetainėje. Visi mūsų naudojami slapukai gali būti naudojami tik Jūsų išankstiniu sutikimu. Savo sutikimą galite išreikšti paspaudę mygtuką „Sutinku“ Svetainės puslapio viršuje iškylančioje slapukų juostoje. Atkreipiame Jūsų dėmesį į tai, kad būtinieji slapukai ir analitiniai slapukai yra naudojimosi Svetaine sąlyga. Jei atsisakysite šių slapukų, negalėsime būti tikri, kaip ir ar iš viso veiks Svetainė. Žemiau išvardijame pagrindinius Svetainėje naudojamus slapukus pagal jų rūšis ir renkamus duomenis. Būtinieji slapukai
  • Šie slapukai Svetainėje yra būtini tam, kad Jūs galėtumėte naršyti ir naudotis Svetainės funkcijomis, pvz., įsiminti formose, anketose įvestą informaciją seanso metu, prieiti prie apsaugotų mūsų Svetainės vietų. Be šių slapukų taptų neįmanoma teikti tam tikras Svetainės paslaugas, ji veiktų ne taip sklandžiai, kaip turėtų.
Funkciniai slapukai
  • Naudojant šiuos slapukus Lankytojai gali išvengti nustatymų keitimų kaskart apsilankius Svetainėje. Šie slapukai padeda įsiminti Jūsų pasirinkimus ir nustatymus (pvz., kalbos ar laiko zonos). Šių slapukų pagalba Lankytojai išvengia nustatymų pasikeitimo kiekvieną kartą apsilankius Svetainėje. Funkciniai slapukai taip pat įsimena Jūsų padarytus pakeitimus, taip pat kitais atvejais, pvz., kai tinklalapyje paliekate komentarą. Funkciniai slapukai neseka Jūsų veiksmų kitose svetainėse.
Analitiniai slapukai
  • Analitiniai slapukai parodo, ar Lankytojas jau buvo lankęsis Svetainėje. Šie anoniminiai slapukai padeda sekti Lankytojų skaičių ir jų apsilankymo periodiškumą. Šie slapukai renka informaciją apie Svetainės naudojimą ir padeda tobulinti Svetainės veikimą.
Reklaminiai, tikslinės rinkodaros slapukai
  • Šie slapukai leidžia užfiksuoti Jūsų apsilankymą Svetainėje, puslapiuose, kuriuos lankėtės prieš tai, ir nuorodas, kurias sekėte. Reklaminiai ir tikslinės rinkodaros slapukai mums leidžia žinoti, ar jau matėte konkrečią reklamą arba tam tikro tipo reklamą, ir kiek laiko praėjo nuo tada, kai ją matėte. Jie taip pat naudojami tam, kad tam tikras reklamas matytumėte tik tam tikrą kartų skaičių ir kad tai padėtų matuoti reklamos efektyvumą.

3. TREČIŲJŲ ŠALIŲ SLAPUKAI Gali būti, jog svetainės „Facebook“, „Twitter“, „Youtube“, „Linkedin“ ir kitos trečiųjų šalių priemonės nustato slapukus, kad būtų galima dalintis turiniu socialiniuose tinkluose arba rengti su prieiga susijusią statistiką. Slapukų buvimas, skaičius ir statusas gali priklausyti nuo to, kaip atitinkamomis platformomis naudojotės prieš apsilankydami Svetainėje arba joje lankydamiesi. Turėtumėte pasidomėti, kokios politikos socialinių tinklų slapukų klausimu laikosi atitinkamos interneto svetainės.
SLAPUKŲ ATSISAKYMAS, BLOKAVIMAS Daugelis interneto naršyklių yra nustatytos taip, kad automatiškai priimtų slapukus. Lankytojai savo nuožiūra gali užblokuoti ar ištrinti slapukus ir panašius unikalius identifikatorius, jeigu tai jiems leidžia jų naršyklės ar įrenginio nustatymai. Vis dėlto, atkreipiame Jūsų dėmesį į tai, kad būtinieji slapukai ir analitiniai slapukai yra naudojimosi Svetaine sąlyga. Jei atsisakysite šių slapukų, negalime būti tikri, kaip ir ar iš viso veiks mūsų Svetainė. Jūs galite reikalauti, kad mes ištrintume visus apie Jus slapukų pagalba surinktus ir tvarkomus duomenis, kreipdamiesi elektroniniu paštu info@pola.lt. Tokie duomenys bus ištrinti ne vėliau kaip per 30 kalendorinių dienų po kreipimosi nurodytu elektroniniu paštu. Galite kontroliuoti kitų slapukų naudojimą, pakeitę savo naršyklės nustatymus. Daugiau informacijos apie tai, kaip pašalinti slapukus, o taip pat kitos naudingos informacijos, susijusios su slapukų naudojimu, galite rasti interneto svetainėje http://www.allaboutcookies.org/. Visgi, jei atsisakysite ar užblokuosite slapukus ar kitas panašias technologijas, kai kurios Svetainės funkcijos Jums gali būti neprieinamos arba jos gali veikti ne taip sklandžiai.
BENDROSIOS NUOSTATOS Duomenų tvarkymo pagrindai ir terminai Elektroninės prekybos, POLA kortelės išdavimo ir administravimo, sutarčių su savanoriais ir paslaugų teikėjais vykdymo tikslais asmens duomenis tvarkome ES Bendrojo duomenų apsaugos reglamento 6 straipsnio 1 dalies b punkte numatytu pagrindu (sutarties sudarymas ir vykdymas). Elektroninės prekybos, sutarčių su savanoriais ir paslaugų teikėjais vykdymo tikslais duomenis saugosime 5 metus nuo sutartinių santykių pabaigos. POLA kortelės išdavimo ir administravimo tikslu tvarkomus duomenis saugosime tol, kol nenutrauksite naudojimosi kortele, pateikdami mums prašymą. Paminėtais tikslais tvarkomi duomenis yra būtini tikslams pasiekti, be asmens duomenų įvardintų tikslų pasiekti negalėtume. Komunikacija elektroniniu paštu Vykdant elektroninę komunikaciją Jūsų pateikiamų asmens duomenų tvarkymo pagrindas yra Jūsų laisvos valios išraiška vykdyti šią komunikaciją ir joje pateikti tam tikrus duomenis. Be to, duomenų tvarkymo pagrindas taip pat gali būti sutarties sudarymas ir vykdymas (jeigu esame ją su Jumis sudarę), teisėtas interesas (pavyzdžiui, jeigu esate juridinio asmens darbuotojas) bei teisės aktuose numatytų pareigų vykdymas. Be sutarties sudarymo ir vykdymo, Jūsų duomenys tvarkomi vidaus administravimo tikslu. Jūsų elektroninio pašto adresas, susirašinėjimo turinys ir susiję duomenys bus tvarkomi laikantis proporcingumo principo. Šie duomenys visų pirma matomi to asmens, su kuriuo tiesiogiai komunikuojate elektroniniu paštu. Tačiau tam tikrais atvejais Jūsų susirašinėjimą gali perskaityti ir kiti darbuotojai, pavyzdžiui, elektroninės darbo vietos stebėjimo, galimų teisės aktų ar vidaus taisyklių pažeidimų tyrimo, darbuotojo pavadavimo ir susijusiais tikslais bei panašiose situacijose. Duomenų gavėjai Jūsų asmens duomenis galime perduoti IT, serverio ir pašto paslaugų teikėjams, advokatams, teisininkams, teismams ir kitoms valstybės institucijoms. POLA kortelės turėtų asmens duomenis papildomai galime perduoti POLA organizacijos nariams. Duomenų subjektų teisės Informuojame, kad Jūs turite šias duomenų subjekto teises: teisę susipažinti su savo duomenimis ir kaip jie yra tvarkomi; teisę reikalauti ištaisyti arba, atsižvelgiant į asmens duomenų tvarkymo tikslus papildyti asmens neišsamius asmens duomenis; teisę prašyti savo duomenis sunaikinti arba sustabdyti savo duomenų tvarkymo veiksmus (išskyrus saugojimą); teisę prašyti, kad asmens duomenų tvarkymas būtų apribotas; teisę į duomenų perkėlimą; teisę pateikti skundą Valstybinei duomenų apsaugos inspekcijai. Tam, kad būtų galima įgyvendinti Jūsų duomenų subjektų teises, būtina nustatyti Jūsų tapatybę. Nenustačius Jūsų tapatybės, nebus galima įsitikinti, ar kreipiasi tikrai tas asmuo, kurio asmens duomenys yra tvarkomi, todėl nebus galima įgyvendinti Jūsų teisių. Gali būti atsisakyta nagrinėti iš Jūsų gautą prašymą dėl teisių įgyvendinimo arba už tai gali būti paprašyta atitinkamo mokesčio, jei prašymas būtų akivaizdžiai nepagrįstas arba perteklinis, taip pat kitais teisės aktuose nustatytais atvejais. Ši Politika gali būti POLA atnaujinama. POLA informuos Lankytojus apie atnaujinimus, Svetainėje pateikdama naują Politikos versiją. Dėl šios priežasties mes rekomenduojame Jums periodiškai apsilankyti mūsų Svetainėje, kurioje visada rasite naujausią šios Politikos versiją. Ši Politika yra taikoma nuo jos paskelbimo Svetainėje dienos.
Save settings