Toliau pateikti patarimai, kuriuos galite išbandyti patys namuose. Jie gali būti naudingi, kai reikia malšinti protarpinį ar proveržio skausmą, atsirandantį dienos eigoje:
- Gilus atpalaiduojantis kvėpimas. Švelnūs kvėpavimo pratimai gali sumažinti skausmą arba padėti su juo susidoroti. Pratimai gali padėti atsipalaiduoti ir sumažinti įtampą. Juos galite atlikti sėdėdami ant kėdės ir atpalaidavę rankas prie šono. Arba galite juos atlikti atsilošę kėdėje ar atsigulę ant lovos. Štai kvėpavimo pratimai, kuriuos galite išbandyti dabar:
- Įkvėpkite pro nosį, o galvoje lėtai skaičiuokite iki 3.Iškvėpkite pro burną, vėl tyliai skaičiuodami iki 3.
- Toliau kvėpuokite 5 minutes ir pamažu pereikite prie 20 minučių.
- Meditacija – dar vienas būdas atitraukti mintis nuo skausmo. Yra daugybė telefono programėlių, vaizdo įrašų ir knygų, kurios gali padėti išmokti įvairių meditacijos technikų. Meditacijos pratimai gali apimti tylų raminančio žodžio kartojimą. Arba galite įsivaizduoti, kad į skaudamas kūno vietas kvėpuojate šilumą, vėsą ar atsipalaidavimo jausmą.
- Dėmesio atitraukimas. Dar viena skausmo valdymo technika – dėmesio atitraukimas. Galite išsiblaškyti pasinerdami į mėgstamą veiklą, pavyzdžiui, skaitymą, piešimą ar televizoriaus žiūrėjimą. Tyrimai rodo, kad juokas gali padėti sumažinti diskomfortą, todėl apsvarstykite galimybę žiūrėti ar klausytis ko nors, kas jus prajuokintų. Kalbėkitės ir juokitės su draugais ir šeima. Leiskite laiką su savo augintiniais. Mokymasis ko nors naujo, pavyzdžiui, naujo amato, pomėgio ar kalbos, gali būti gera dėmesio atitraukimo priemonė. Taip pat galite atsipalaiduoti užsiimdami jums patinkančia savęs priežiūros veikla, pavyzdžiui, šilta vonia ar dušu.
- Vizualizacija. Vaizduotė ir vizualizacija atitraukia jūsų mintis nuo procedūrų skausmo, sutelkdamos jas į kitas idėjas. Viena iš technikų vadinama „stebuklinga pirštine”. Prieš procedūrą duriant adata įsivaizduokite, kad ant rankos turite apsauginę pirštinę, saugančią jus nuo skausmo pojūčio. Taip pat galite įsivaizduoti ramią sceną arba atgaminti mėgstamą prisiminimą. Kita priemonė – mintyse susikurti vaizdinį, kaip gydanti šviesa nuima skausmą. Apmokytas terapeutas gali jus išmokyti įvairių pratimų, kuriuos galite atlikti namuose.
- Šilumos ir šalčio naudojimas nuo skausmo. Skausmui malšinti galite naudoti karštus ir šaltus kompresus, šildančias pagalvėles arba ledo paketus. Pasikalbėkite apie šį metodą su savo sveikatos priežiūros komanda, kad galėtumėte sudaryti planą ir po ranka turėti tinkamas priemones. Laikykitės visų specialių nurodymų, ypač spindulinės terapijos ar chemoterapijos metu arba po jos. Įsitikinkite, kad naudodami šilumą ir šaltį skausmui malšinti nepažeisite odos. Šildymo pagalvėles naudokite ant drabužių, paklodės ar rankšluosčio, kad nenusidegintumėte. Ledo paketus ir kompresus įvyniokite į rankšluostį, kad apsaugotumėte odą. Netaikykite karščio ar šalčio tiesiai ant:
- Nuogos arba sužeistos odos sričių, kurios yra nutirpusios, nes dėl šilumos ar šalčio nejausite jokio diskomforto ar sužeidimo.
- Sričių, kurioms neseniai buvo taikyta spindulinė terapija.
Išbandykite skirtingas karščio ar šalčio temperatūras, kad rastumėte metodą, kuris suteikia palengvėjimą. Taip pat galite kaitalioti karštį ir šaltį, kad dar labiau palengvėtų. Pradėkite nuo 5-10 minučių taikyti vidutinės temperatūros šilumą arba šaltį.
Kaip naudoti vaizdinius? #
Vaizdiniai paprastai geriausiai veikia su jūsų užmerktomis akimis. Norėdami pradėti, sukurkite vaizdą mintyse. Pavyzdžiui, galite galvoti apie kokią nors vietą ar veiklą, kuri praeityje jus džiugino. Išnagrinėkite šią vietą ar veiklą. Pastebėkite, kaip ramiai jaučiatės.
Jei jaučiate stiprų skausmą, galite įsivaizduoti save kaip žmogų be skausmo. Savo įsivaizdavime iškirpkite laidus, kuriais siunčiami skausmo signalai iš vieno kūno dalies į kitą. Arba galite įsivaizduoti gydomąjį kamuolį energiją. Kiti pastebėjo, kad šis pratimas labai naudingas:
- Užmerkite akis ir lėtai kvėpuokite. Įkvėpdami tyliai ir lėtai sakykite „Įkvėpiu, vienas, du”, o iškvėpdami sakykite: „Iškvėpiu vienas, du”. Atlikite tai kelias minutes.
- Įsivaizduokite, kad plaučiuose arba ant krūtinės susidaro gydomosios energijos kamuolys. Įsivaizduokite, kad jis formuojasi ir įgauna formą.
- Kai būsite pasiruošę, įsivaizduokite, kad oras, kuriuo kvėpuojate, išpučia šį energijos kamuolį į tą vietą, kurioje jaučiate skausmą. Ten patekęs kamuolys gydo ir atpalaiduoja jus. Galite įsivaizduoti, kad kamuolys vis didėja ir didėja, nes jis nuima vis daugiau nepatogumų.
- Iškvėpdami įsivaizduokite, kad oras pučia kamuoliuką tolyn nuo jūsų kūno. Kai jis išskrenda, kartu su juo išnyksta ir visas jūsų skausmas.
- Kiekvieną kartą įkvėpdami ir iškvėpdami pakartokite paskutinius du veiksmus.
- Norėdami baigti vaizdinį, lėtai suskaičiuokite iki trijų, giliai įkvėpkite, atmerkite akis, ir tyliai sau pasakykite: „Jaučiuosi žvalus ir atsipalaidavęs.”
Atsipalaidavimo pratimai #
Atsipalaiduoti galite sėdėdami arba gulėdami, geriausia ramioje vietoje. Įsitikinkite, kad jums patogu. Nekryžiuokite rankų ar kojų, nes galite sutrikdyti kraujotaką. Jei gulite, po kaklu ir keliais galite pasidėti nedidelę pagalvėlę. Kai patogiai įsitaisysite ir užmerksite akis, galite išbandyti bet kurį iš šių atsipalaidavimo metodų:
Kvėpavimas ir raumenų įtempimas
- Giliai įkvėpkite.
- Tuo pačiu metu įtempkite raumenis ar raumenų grupę. Pavyzdžiui, galite suspausti užmerkti akis, sumirksėti arba suspausti dantis. Arba galite sugniaužti kumštį, sugniaužti rankas ir kojas arba suspausti kojas ir rankas į kamuoliuką ir kuo tvirčiau laikyti.
- Sekundę ar dvi sulaikykite kvėpavimą ir laikykite raumenis įtemptus.
- Atleiskite. Iškvėpkite ir leiskite kūnui susilpnėti.
Lėtas ritmingas kvėpavimas
- Žiūrėkite į kokį nors daiktą arba užmerkite akis ir galvokite apie ramią sceną. Lėtai kvėpuokite, gilų kvėpavimą.
- Įkvėpdami įtempkite raumenis. Iškvėpdami atpalaiduokite raumenis ir pajuskite. jaučiate, kaip įtampa atslūgsta.
- Išlikite atsipalaidavę ir pradėkite kvėpuoti lėtai ir ramiai, kvėpuodami maždaug 9-12 įkvėpimų per minutę. Kad išlaikytumėte lėtą, tolygų ritmą, galite tyliai sau sakyti: „įkvėpiu, vienas, du, iškvėpiu, vienas, du.”
- Jei kada nors pajusite, kad trūksta oro, giliai įkvėpkite ir tęskite lėtą kvėpavimą.
- Kiekvieną kartą iškvėpdami pajuskite, kaip atsipalaiduojate ir nurimstate. Tęskite lėtą, ritmingą kvėpavimą iki 10 minučių, jei reikia.
- Užsiėmimo pabaigoje tyliai ir lėtai skaičiuokite nuo vieno iki trijų. Atmerkite akis. Pasakykite „Jaučiuosi žvalus ir atsipalaidavęs”. Pradėkite lėtai judėti.
Jei nuspręsite naudoti lėtą ritmingą kvėpavimą kaip būdą atsipalaiduoti ir sumažinti skausmą, galbūt norėsite išbandyti šiuos patarimus. Jie gali sustiprinti patirtį:
- Klausykitės lėtos, mėgstamos muzikos per ausines.
- Kai pradėsite lėtai kvėpuoti, lėtai atpalaiduokite skirtingas kūno dalis, vieną po kitos. Pradėkite nuo pėdų ir pereikite prie galvos.
- Kiekvieną kartą iškvėpdami galite sutelkti dėmesį į tam tikrą kūno vietą ir pajuskite, kaip ji atsipalaiduoja. Stenkitės įsivaizduoti, kaip iš tos srities išnyksta įtampa.
- Apsvarstykite galimybę naudoti atsipalaidavimo įrašus ar programėkes. Jose dažnai būna įtraukti visi atsipalaidavimo žingsniai
Kaip aš jaučiuosi, kai man skauda? #
Skausmas ir vėžys turi įtakos kiekvienai jūsų gyvenimo daliai. Jis gali paveikti ne tik jūsų kūną, bet ir jūsų mintis bei jausmus. Nesvarbu, ar jaučiate didelį, ar nedidelį skausmą, jei jis nuolatinis, galite jaustis taip, tarsi negalėtumėte susikaupti į nieką kitą. Tai gali trukdyti jums daryti dalykus ir susitikti su žmonėmis, kuriuos paprastai darote. Tai gali nuliūdinti ir gali atrodyti, kad ciklas niekada nesibaigs.
Kartais dalykai, kuriuos žmonės anksčiau laikė savaime suprantamais, nebėra tokie lengvi. Tai gali būti maisto gaminimas, apsirengimas ar tiesiog judėjimas. Kai kurie žmonės negali dirbti dėl skausmo arba turi sutrumpinti darbo laiką. Jie gali nerimauti dėl pinigais. Dėl darbo ir kasdienio gyvenimo apribojimų žmonės taip pat gali mažiau bendrauti, norėti rečiau matytis su kitais žmonėmis.
Tyrimai rodo, kad skausmą patiriantys žmonės dažniau gali jausti liūdesį ar nerimą ir susirgti depresija. Taip pat jie gali jausti:
- Susierzinimas
- Pyktis
- Nusivylimas
- Susirūpinimas
- Vienišumas
Dažnas vėžio ir skausmo padarinys yra baimė. Daugeliui žmonių skausmas ir baimė kartu jaučiasi kaip kančia. Žmonės sunerimsta nerimaudami dėl ateities. Jie sutelkia dėmesį mintis apie dalykus, kurie gali atsitikti, o gali ir neatsitikti. Galite jausti baimę dėl daugelio dalykų, pvz:
- Vėžys paūmės.
- Skausmo, kuris bus per stiprus, kad jį būtų galima ištverti.
- Jūsų darbas ar kasdienės užduotys taps per sunkios.
- Negalėsite dalyvauti ypatingose kelionėse ar renginiuose.
- Prarasti kontrolę.
Šie jausmų kalneliai dažnai verčia žmones ieškoti prasmės, kurią vėžys ir skausmo reikšmę jų gyvenime. Kai kurie klausia, kodėl tai galėjo nutikti būtent jiems. Jie klausia ką jie padarė, kad to nusipelnė. Kiti gali kreiptis į religiją arba tyrinėti savo dvasingumą, prašydami pagalbos ir stiprybės.
Jei jaučiate tokius jausmus, žinokite, kad esate ne vieni. Daugelis vėžiu sergančių žmonių yra patyrę tokius jausmus. Turėti neigiamų minčių yra normalu. Tačiau jei jūsų neigiamos mintys jus užvaldo, neignoruokite savo jausmų, kreipkitės pagalbos.
Paramos paieška.
Yra daug žmonių, kurie gali jums padėti. Galite pasikalbėti su:
- Sveikatos priežiūros specialistais. Onkologijos socialiniais darbuotojais, sveikatos psichologais ar kitais Jūsų ligoninės psichikos sveikatos specialistais. Jūsų sveikatos priežiūros komanda gali padėti jums rasti specialistą, kuris yra apmokytas padėti onkologinėmis ligomis sergantiems žmonėms. Šie žmonės gali padėti jums pasikalbėti apie tai, ką išgyvenate, ir rasti atsakymus į jus neraminančius klausimus ar pasiūlyti vaistų, kurie padės jums jaustis geriau, jei jums jų prireiks.
- Pacientų paramos grupės. Paramos sergant vėžiu grupėse žmonės, dalijasi savo jausmais, susijusiais su vėžio įveikimu. Grupės gali susitikti asmeniškai, telefonu arba internetu. Norėdami rasti jums tinkamą paramos grupę, pasitarkite su gydytoju, slaugytoja arba ligoninės socialiniu darbuotoju, kreipkitės į pacientų bendruomenes.
- Dvasine bendruomene. Daugelis žmonių sako, kad jie atgauna gyvenimo kontrolės ir geros savijautos jausmą pasikalbėję su savo dvasinės ar religinės bendruomene. Jos nariai taip pat gali pasiūlyti paramą. Be to, daugelyje ligoninių dirba kapelionas, kuris gali padėti žmonėms gydymo metu.
POLA pacientų bendruomenės FB tinkle #
Gyvenimas sergant krūties vėžiu
Gyvenimas sergant prostatos vėžiu
Gyvenimas sergant plaučių vėžiu
Kaip mano skausmas veikia mano artimuosius? #
Lėtinis ar stiprus skausmas turi įtakos visiems, kurie jus myli ir jumis rūpinasi. Todėl šeimos nariams ir draugams sunku stebėti, kaip jiems artimas žmogus kenčia skausmą. Kaip ir Jūs, Jūsų artimieji gali jaustis pikti, neramūs ir vieniši. Jie gali jaustis bejėgiai, nes jie negali padėti jums pasijusti geriau. Jie netgi gali jaustis kalti, kad jūs kenčiate skausmą, o jie – ne. Arba jie gali jausti netektį, nes jūsų skausmas neleidžia jums daryti to, ką mėgstate. Natūralu, kad šeimos nariai ir draugai jaučia šias emocijas. Visiems būtų lengviau supratus, kad šios emocijos egzistuoja ir kad niekam nereikia su jomis susidurti vienam.
Leiskite savo šeimos nariams žinoti, kad ir jie gali kreiptis pagalbos. Kaip ir jūs, jie gali pasikalbėti su psichologu arba prisijungti prie pacientų ir jų artimųjų paramos grupės.
Vaizdo įrašas. Skausmo valdymas #
Kviečiame žiūrėti seminarą, kuriame kartu su Švedijos Karolinskos instituto reabilitacinės medicinos gydytoja ir skausmo specialiste Indre Bilevičiūte Ljungar, skausmo klinikos gydytojais specialistais bei kanabinoidus tiriančiu mokslininku Aidu Adomaičiu aptariama skausmo mechanizmai ir tipai, kaip galima veiksmingai valdyti skausmą tiek vaistais, tiek nemedikamentiniais būdais, įvairios skausmo malšinimo galimybės bei apžvelgiamos pastarųjų metų studijos, atliktos su kanabinoidais.