Kodavimas #
Kada pacientui pradedami tyrimai pas onkologus, nustatoma naviko vieta (C – kodas pagal organą), naviko dydis (T- tumor), regioninis (N-nodus) ir sisteminis (M- metastases) išplitimas. Po biopsijos sužinome naviko agresyvumo savybes ir prognostinius, predikcinius veiksnius. Diagnozei reikalinga žinoti, koks organas susirgo. Pagal tai bus ir ligos kodas (pvz., skrandžio vėžys C16, krūties vėžys C50…). Skaičiukas po taško parodo naviko vietą pačiame organe (pvz., C50.4 – viršutinis išorinis krūties liaukos kvadrantas), bet jis dažniausiai gydymui mažai reikšmingas.
Tarptautiniai ligų kodai, sutrumpintai vadinami TLK kodai – kodų sistema, apimanti ligas ir įvairius simptomus, patologines būkles, skundus, socialines aplinkybes, išorines sužeidimų ir ligų priežastis.
C00-C96 | Piktybiniai navikai |
C00-C75 Piktybinai navikai, pirminiai arba laikomi pirminiais, patikslintos lokalizacijos, išskyrus limfinio, kraujodaros ir jiems giminingų audinių navikus C00-C14 Lūpos, burnos ertmės ir ryklės piktybiniai navikai C15-C26 Virškinimo organų piktybiniai navikai C30-C39 Kvėpavimo ir krūtinės ląstos organų piktybiniai navikai C40-C41 Kaulų ir sąnarinių kremzlių piktybiniai navikai C43-C44 Melanoma ir kiti odos piktybiniai navikai C45-C49 Mezotelinių ir minkštųjų audinių piktybiniai navikai C50 Krūties piktybiniai navikai C51-C58 Moters lyties organų piktybiniai navikai C60-C63 Vyto lyties organų piktybiniai navikai C64-C68 Šlapimo organų piktybiniai navikai C69-C72 Akių, smegenų ir kitų centrinės nervų sistemos dalių piktybiniai navikai C73-C75 Skydliaukės ir kitų vidaus sekrecijos liaukų piktybiniai navikai C76-C80 Netiksliai apibrėžti, metastaziniai ir nepatikslintos lokalizacijos piktybiniai navikai C81-C96 Limfinio, kraujodaros ir jiems giminingų audinių piktybiniai navikai | |
D00-D09 | Navikai in situ |
D10-D36 | Gerybiniai navikai |
D37-D48 | Neaiškios ar nežinomos eigos navikai |
Išsamų TLK-10-AM sisteminį ligų sąrašą galite rasti paspaudę šią nuorodą.
Stadijavimas #
Vėžio išplitimui apibūdinti onkologijoje vartojama sąvoka “vėžio stadijos“. Vėžio stadijos nustatymas paprastai yra procesas, kuriame gydytojai vertina ir aprašo vėžio išplitimo vietą, mastą ir pobūdį organizme. Šis vertinimas padeda nustatyti ligos sunkumą, pasirinkti tinkamiausią gydymo planą ir numatyti prognozę.
Vėžio stadijos gali skirtis priklausomai nuo konkrečios vėžio rūšies. Tai yra svarbus veiksnys, lemiantis pasirinktą gydymo strategiją ir prognozę pacientui.
Vėžio stadijai nustatyti dažniausiai yra naudojama TNM sistema.
T apibrėžia originalų (pirminį) auglį (angl. tumor – auglys), kur vėžys prasidėjo. Vertinamas auglio dydis, vieta ir ar jis invazyviai peraugo sveikus aplinkinius audinius. Naviko dydis vertinamas jį išmatuojant (kompiuterinės tomografijos, echoskopijos metu, ar po operacijos). Dažniausiai pasitaiko keturi lygmenys: T1 – T4. T1 ir T2 reiškia, kad navikas nedidelis, nepažeidęs aplinkinių organų. T3 reiškia, kad navikas jau peraugo organo sienelę, yra pakankamai didelis. T4 – navikas išplitęs į gretimus organus.
N kategorija nusako aplinkinių limfinių mazgų pažeidimą (angl. node – mazgas). Limfiniai mazgai aplink vežinį darinį yra tikrinami dėl vėžinių ląstelių invazijos. Sveiki limfiniai mazgai yra maži, pupelės formos imuninių ląstelių dariniai. Daug vėžinių susirgimų pirmiausia išplinta į limfinius mazgus prieš pasiekiant kitas kūno dalis. NX reiškia, kad išplitimo į limfmazgius neįmanoma įvertinti, N0 – kad pažeistų limfmazgių nėra, N1 – pažeistas vienas ar keli limfmazgiai, N2 – pažeista kur kas daugiau limfmazgių, N3 – navikas išplitęs ne tik regioniniuose, bet ir kitų regionų limfmazgiuose.
M reiškia metastazes ir vertina tolimųjų metastazių buvimą ir jų skaičių. MX reiškia, kad nepakanka duomenų – per mažai tyrimų. M0 – metastazių nėra, M1 – yra bent viena tolimoji metastazė. Jei randama bent viena metastazė, iškart nustatoma IV ligos stadija.
Kiekvienas vėžinis susirgimas turi savo TNM kategorijų versiją. Pavyzdžiui, vienų vėžinių susirgimų atveju T kategorija apibūdina auglio dydį, o kitų – kaip giliai navikas peraugo organo kuriame prasidėjo sieną.
Galiausiai, įvertinus T, N ir M kategorijas (kartu su kitais reikalingais faktoriais), jų kombinacijai yra priskiriama vėžio stadija.
Stadijavimas būtinas, kad būtų parinktas optimalus gydymo būdas. Stadija sudedama iš 3 TNM reikšmių. Vien piktybinio darinio dydžio stadijai nepakaks. T4 nereiškia, kad liga IV stadijos. Jūsų ligos diagnozėje tai atrodys pvz., pT3N1M0. Kartais net viena raidė ar skaičiukas jūsų ligos istorijoje keičia gydymo taktiką. Jei diagnozė surašyta atidžiai, bet kuris onkologas vien iš diagnozės gauna daug informacijos apie ligą.
Raidelės prieš TNM klasifikaciją būna skirtingos:
- „c“ (cT2N1) klinikinis vertinimas,
- „p“ (pvz., pT2N1M0) – patologinė stadija po operacijos
- „yp“ (pvz., ypT2N1M0) – kas rasta po neoadjuvantinio gydymo.
Navikinis procesas gali būti lokalus, lokaliai pažengęs, išplitęs. Beveik visų mūsų ligų gydymas kompleksinis – bus taikomas ne vienas metodas (operacija, spindulinis, sisteminis). Po MDK bus aišku, nuo kurio metodo pradedame gydymą, pvz., ar pirmiau bus operacija, ar chemoterapija. Prognozė, gydymo būdai, gydymo intensyvumas ir trukmė, vaistai, operavimo galimybės labai skirtingi. Galim turėti neagresyvios prigimties III stadijos naviką, o ta pačia liga sergančio I stadija gali atrodyti visai nedraugiška.
Vėžio stadijos yra skiriamos į keturias ir žymimos romėniškais skaičiais nuo I iki IV. Įprastai skiriamos 4 vėžio stadijos: maži ar neišplitę už organo ribų navikai – I arba II stadija, išplitę į gretimas struktūras – III, išplitę į kitus, toli nuo pirminio židinio esančius organus navikai – IV stadija. Vėlesnių stadijų vėžiai įprastai būna išplitę ir reikalauja agresyvesnės gydymo taktikos.
Taip pat galima nulinės stadijos vėžio diagnozė, kitaip vadinama carcinoma in situ, kuri reiškia, kad vėžinis susirgimas egzistuoja tik pirminėse ląstelėse, dar nepradėjo nei augti į darinį, nei plisti po kūną.
Prognostiniai, predikciniai veiksniai – konkrečių gydymo metodų parinkimas #
Būtina naviko verifikacija – paimti biopsiją. Jei ligos kiekį parodo radiologiniai tyrimai, tai naviko histologiją, morfologines ypatybes parodys mikroskopu ištirtas naviko audinys. Procedūra gal ir nemaloni, kartais sunkiai prieinama, bet BŪTINA.
Aklas gydymas, nežinant naviko rūšies – netinkama taktika. Biopsija paimama endoskopinio tyrimo metu, duriama per odą, operuojama laparoskopu. Medžiaga tyrimui imama net iš stuburo, pilvo organų, plaučių, smegenų, akių… Dabar daugeliu atveju pagelbėja mikroinvaziniai radiologai, kurie duria į mažiausius darinius saugiai ir daro tiesiog diagnostinius stebuklus.
Patologinis histologinis ištyrimas užtrunka ne mažiau 7-10 dienų (kartais – net 3 savaites), nes šiais laikais neužtenka audinio gabaliuką padėti po mikroskopu, taikoma keletas skirtingų, laikui imlių naviko analizės metodų. Tame pačiame organe gali būti net ne vienos histologijos navikai, kurie bus skirtingai gydomi. Pvz., skrandyje gali būti adenokarcinoma, plokščialąstelinis vėžys, limfoma, GIST, net esu mačiusi melanomą. Gydoma pagal naviko histologiją. ĮRODYTI IR ĮSITIKINTI, ką gydysi, labai svarbu. Į paciento norą biopsiją pakeisti dar vienu radiologiniu tyrimu nebus atsižvelgta.
Kuo daugiau sužinome apie vėžio prigimtį, tuo taiklesnis gydymo parinkimas. Pagal rastus proliferacinius rodiklius, receptorius, mutacijas šiandien skiriamos taikinių, biologinės terapijos. Anksčiau tokios blogai pasiduodančios gydymui ligos (kaip inkstų vėžys, melanoma, net žarnyno navikai), išsiplėtus gydymo galimybėms tapo žymiai geresnės prognozės.