- Kas gali gauti pavežėjimo paslaugą?
- Kokioms paslaugoms gauti galiu vykti pasinaudodamas pavėžėjimo paslauga?
- Ar galiu gauti pavėžėjimo paslaugą, jeigu man reikalingas neįgaliesiems pritaikytas automobilis?
- Ar pavėžėjimo paslauga bus teikiama pacientui, kuris turi specialių poreikių?
- Ar pacientas gali pasinaudoti pavėžėjimo paslauga, jei jam reikalingas pavėžėjimas namo po planinės specializuotos ambulatorinės paslaugos?
- Ar pavežėjimo metu pacientą lydi gydytojas?
- Ar pacientą gali lydėti lydintis asmuo?
- Kuo skiriasi valstybės lygio pavėžėjimas nuo savivaldybės lygio pavėžėjimo?
- Ar teikiama užnešimo, nunešimo paslauga?
- Ar paslauga yra mokama?
- Kaip užsisakyti pavežėjimą?
- Prieš kiek laiko galima užsakyti pavėžėjimo paslaugą?
- Kas gali užregistruoti asmenį pavėžėjimo paslaugai?
- Kokių duomenų reikės atliekant registracija pavėžėjimui?
- Kada pacientų pavėžėjimo paslauga neteikiama?
Kas gali gauti pavežėjimo paslaugą? #
Pavėžėjimo paslauga yra skirta gyventojams, kuriems:
Kai pavėžėjimas reikalingas dėl socialinių ir ekonominių priežasčių:
- 75 m. ir vyresniems asmenims, kurie turi teisę į priemokas už kompensuojamuosius vaistus dėl nepakankamų pajamų;
- asmenims, kuriems nustatytas 55 % ar mažesnis dalyvumo lygis ir turi teisę į priemokas už kompensuojamuosius vaistus dėl nepakankamų pajamų;
- asmenims, kuriems nustatytas neįgalumas ir turi teisę į priemokas už kompensuojamuosius vaistus dėl nepakankamų pajamų;
- asmenims dėl medicininių priežasčių.
Kai pavėžėjimas reikalingas dėl medicininių priežasčių:
- Pacientai turintys judėjimo sutrikimų ir savarankiškai galintys paeiti vos keletą žingsnių;
- Pacientai turintys sveikatos sutrikimų trikdančių orientaciją aplinkoje ir komunikaciją – psichikos, regos, klausos, kalbos;
- Pacientai vykstantys gydomosioms procedūroms, kai jų sukeliamas šalutinis poveikis apriboja paciento galimybę naudotis viešuoju ar individualiu transportu – hemodializė, transplantacija, chemoterapija;
- Pacientui transportuoti reikalingi neštuvai, deguonis ar kita speciali įranga;
- Pacientui asmens sveikatos priežiūros įstaigoje teikiamos stacionarinės asmens sveikatos priežiūros paslaugos ir dėl paciento sveikatos būklės jį vežant būtinai turi dalyvauti asmens sveikatos priežiūros specialistas.
Pavėžėjimas skirstomas į dvi rūšis: nespecializuotą ir specializuotą. Pastarojo pavėžėjimo metu dalyvauja medicininį išsilavinimą turintis asmuo. Tai reiškia, kad pavėžėjimo paslauga teikiama greitosios medicinos pagalbos automobiliu, jo metu yra stebima paciento būklė. Nespecializuoto pavėžėjimo metu medikas pacientų nelydi.
Kokioms paslaugoms gauti galiu vykti pasinaudodamas pavėžėjimo paslauga? #
- kai vykstama į ASPĮ gauti planinių specializuotų ambulatorinių sveikatos priežiūros paslaugų ir (ar) grįžtama iš jų į gyvenamąją vietą;
- kai vykstama į ASPĮ gauti planinių asmens sveikatos priežiūros dienos paslaugų (dienos chirurgija, dienos stacionaras) ir ( ar) grįžtama iš jų į gyvenamąją vietą;
- kai vykstama į ASPĮ gauti planinių ambulatorinių reabilitacijos paslaugų (medicininė, vaikų raidos sutrikimų ankstyvoji reabilitacija) ir (ar) grįžtama iš jų į gyvenamąją vietą;
- kai vykstama į ASPĮ gauti planinių hemodializės paslaugų ir (ar) grįžtama iš jų į gyvenamąją vietą (įskaitant pacientus, gydomus stacionarinės slaugos ir palaikomojo gydymo paslaugas teikiančiose asmens sveikatos priežiūros įstaigose);
- kai vykstama planiniam stacionariniam gydymui ir (ar) po jo į gyvenamąją vietą;
- kai vykstama į asmens sveikatos priežiūros įstaigą dėl organo (-ų) transplantacijos, atsiradus potencialiam donorui;
- kai grįžtama iš aktyviojo gydymo stacionarines asmens sveikatos priežiūros paslaugas teikiančios ASPĮ priėmimo-skubiosios pagalbos skyriaus į gyvenamąją vietą po to, kai greitosios medicinos pagalbos budinčios brigados atvežtam arba savarankiškai atvykusiam pacientui suteikiamos skubiosios medicinos pagalbos paslaugos.
Ar galiu gauti pavėžėjimo paslaugą, jeigu man reikalingas neįgaliesiems pritaikytas automobilis? #
Taip, pavėžėjimo paslaugos teikiamos ne tik įprastais, bet ir neįgaliesiems pritaikytais automobiliais.
Svarbu: neįgaliesiems pritaikyti automobiliai nėra aprūpinti pacientui reikalingomis pagalbinėmis priemonėmis, tokiomis kaip neįgaliojo vežimėlis, vaikštynė ir kt.
Ar pavėžėjimo paslauga bus teikiama pacientui, kuris turi specialių poreikių? #
Taip, užsakoma tokios rūšies pavėžėjimo paslauga, kokia yra būtina pagal paciento sveikatos būklę ir (ar) individualius paciento poreikius.
Transporto rūšys:
M1 – lengvasis automobilis.
M1SH – lengvasis automobilis pritaikytas vežti neįgaliuosius asmenis vėžimėliuose.
M1AFSC – lengvasis automobilis pritaikytas vežti asmenis gulimoje padėtyje (be sveikatos priežiūros specialisto).
Spec. A ir B – kai pacientui dėl sveikatos būklės transportavimo metu teikiama asmens sveikatos priežiūra arba yra didelė tokios priežiūros poreikio tikimybė ir (ar) reikalinga speciali gyvybės palaikymo ir (ar) kita medicininė įranga.
Ar pacientas gali pasinaudoti pavėžėjimo paslauga, jei jam reikalingas pavėžėjimas namo po planinės specializuotos ambulatorinės paslaugos? #
Pacientas gali registruotis pavėžėjimo paslaugai gauti tiek vykimui į sveikatos priežiūros įstaigą, tiek vykimui į namus.
Ar pavežėjimo metu pacientą lydi gydytojas? #
Pavėžėjimas skirstomas į dvi rūšis: nespecializuotą ir specializuotą.
Specializuoto pavėžėjimo metu dalyvauja medicininį išsilavinimą turintis asmuo, pavėžėjimo paslauga teikiama greitosios medicinos pagalbos automobiliu, jo metu yra stebima paciento būklė.
Nespecializuoto pavėžėjimo metu medikas pacientų nelydi.
Ar pacientą gali lydėti lydintis asmuo? #
Pacientas pavėžėjimo paslauga naudojasi vienas arba su pacientą lydinčiu asmeniu. Pacientų pavėžėjimo paslauga pacientą lydinčiam asmeniui teikiama tik kartu vykstant / parvykstant su pacientu į (ar) iš asmens sveikatos priežiūros įstaigos.
Kuo skiriasi valstybės lygio pavėžėjimas nuo savivaldybės lygio pavėžėjimo? #
Savivaldybės lygmens pavėžėjimas:
- Kai asmuo vyksta gauti planinių hemodializės paslaugų (nepriklausomai, kurioje vietoje teikiamos paslaugos).
Valstybės lygmens pavėžėjimas:
- Kai vykstama planinei pagalbai priskiriamų specializuotų ambulatorinių asmens sveikatos priežiūros paslaugų gauti ir (ar) grįžtama iš jų į gyvenamąją vietą.
- Kai vykstama planinei pagalbai priskiriamų asmens sveikatos priežiūros dienos paslaugų (dienos chirurgija, dienos stacionaras) gauti ir (ar) grįžtama iš jų į gyvenamąją vietą.
- Kai vykstama planinei pagalbai priskiriamų ambulatorinių ir (ar) stacionarinių reabilitacijos paslaugų (medicininė, vaikų raidos sutrikimų ankstyvoji reabilitacija) gauti ir (ar) grįžtama iš jų į gyvenamąją vietą.
- Kai vykstama planinei pagalbai priskiriamų chemoterapijos paslaugų gauti ir (ar) grįžtama iš jų į gyvenamąją vietą (įskaitant pacientus, gydomus stacionarinės slaugos ir palaikomojo gydymo paslaugas teikiančiose ASPĮ).
- Kai vykstama planinei pagalbai priskiriamam gydymui gauti ir(ar) grįžtama iš jų į gyvennamąją vietą.
- Grįžimas iš Skubios pagalbos skyriaus;
- Vykimas organų transplantacijos procedūrai.
Ar teikiama užnešimo, nunešimo paslauga? #
Taip, užnešimo ir (ar) nunešimo paslauga yra teikiama.
Ar paslauga yra mokama? #
Valstybės lygio pavėžėjimo paslauga yra nemokama. Savivaldybės lygio pavėžėjimo paslauga yra nemokama, tačiau yra taikomos išimtys, vadovaujantis Socialinių paslaugų įstatymu ar jo pagrindu priimtais teisės aktais savivaldybėse.
Kaip užsisakyti pavežėjimą? #
Pavėžėjimo paslaugą galima užsisakyti paskambinus į Karštąją liniją trumpuoju telefono numeriu 1808. Daugiau informacijos – interneto svetainėje https://1808.lt/.
Pavėžėjimo paslaugos operatorius, patikrinęs, ar pacientas turi teisę gauti paslaugą, skiria jo poreikius atitinkančią transporto priemonę, suderina pavėžėjimo laiką. Pavėžėjimo paslauga yra planinė, ją užsakyti rekomenduojama ne vėliau nei prieš dvi darbo dienas.
Užsakyti pavėžėjimo paslaugą gali ne tik pats pacientas, bet ir jį lydintis asmuo, socialinis darbuotojas, šeimos narys, sveikatos priežiūros specialistas ar kitas žmogus. Kartu su pacientu užsakytu transportu gali vykti ir jį lydintis asmuo ar net šuo vedlys.
Numatytą dieną, numatytu laiku pas pacientą atvyks užsakytas transportas pavėžėjimo paslaugai
Prieš kiek laiko galima užsakyti pavėžėjimo paslaugą? #
- Vykstant iš namų į ASPĮ gauti specializuotų ambulatorinių paslaugų, medicininei reabilitacijai, į dienos centrus, dienos stacionarą, paslaugą galima užsakyti ne anksčiau kaip 1 mėnuo ir ne vėliau kaip 2 darbo dienos iki paslaugos gavimo;
- Vykstant namo po stacionarinio gydymo, ASPĮ darbuotojas gali užsakyti paslaugą ne vėliau, kaip 24 val. iki paslaugos gavimo;
- Vykstant namo iš skubios pagalbos skyriaus, ASPĮ darbuotojas gali užsakyti paslaugą nedelsiant. Transporto laukimo laikas negali būti ilgesnis kaip 3 val.
Kas gali užregistruoti asmenį pavėžėjimo paslaugai? #
Pavėžėjimo paslaugai pacientas registruojasi pats arba jį gali užregistruoti kitas žmogus. Atšaukti registraciją pavėžėjimui gali tik pats pacientas ar teisiškai jį atstovaujantis asmuo.
Vykimui į gyvenamąją vietą iš asmens sveikatos priežiūros įstaigos po planinio stacionarinio gydymo, vykimui į gyvenamąją vietą iš skubios pagalbos skyriaus registruoja tik asmens sveikatos priežiūros specialistas.
Kokių duomenų reikės atliekant registracija pavėžėjimui? #
Kai registraciją atlieka pats pacientas ar kitas asmuo:
- paciento asmens kodas;
- kontaktinis telefono numeris;
- gydytojo siuntimas (jeigu pavėžėjimas pacientui reikalingas dėl medicininių priežasčių, tą gydytojas turi nurodyti Formoje E027)
- tikslus gyvenamosios vietos adresas;
- tikslus asmens sveikatos priežiūros įstaigos adresas (kad pacientas galėtų registruotis pavėžėjimo paslaugai, jis turi turėti registraciją pas gydytoją IPR’e.)
Jeigu kartu vyksta lydintis asmuo:
- lydinčio asmens vardas ir pavardė;
- lydinčio asmens kontaktinis telefono numeris ir (ar) el. paštas.
Kada pacientų pavėžėjimo paslauga neteikiama? #
Pacientų pavėžėjimo paslauga asmenims neteikiama, jei bent vienas iš asmenų yra apsvaigęs nuo psichotropinių, narkotinių ar kitų psichiką veikiančių medžiagų, taip pat ir alkoholio, elgiasi neadekvačiai (taip, kad jo veiksmai gali kelti grėsmę kitų asmenų sveikatai ir (ar) gyvybei, ir (ar) turtui).